• BIST 1.191
  • Altın 487,026
  • Dolar 7,9427
  • Euro 9,4068
  • Ankara 24 °C
  • İstanbul 22 °C
  • İzmir 26 °C
  • Konya 24 °C

AK Parti'den 'Çevre Ajansı' teklifi

AK Parti, Çevre Ajansı'nın kurulmasını öngören 39 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.
AK Parti'den 'Çevre Ajansı' teklifi

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Muş, sıfır atık projesinin yönetilmesi, geri dönüşüm sistemlerinin kurulabilmesi için Çevre Ajansı'nın kurulacağını söyledi. Muş, Çevre Ajansı'nın görevine ilişkin de "Hayatın her alanında olan ambalajların tekrar sisteme dönmesini organize edecek. Yeni sistemle birlikte camdaki geri dönüşüm oranı yüzde 21’den yüzde 90’a çıkmış olacak. Plastikteki dönüşüm oranı yüzde 57’den yüzde 90’a, alüminyumda yüzde 67’den yüzde 90’a çıkacak iade oranları. Buraya sadece ambalajları koymayacağız. Piller, elektronik eşyalar da geri dönüşüm kapsamına alınacak. Böylelikle hammadde ihtiyacı azalacak; çünkü tekrar sisteme kazandırılacak. Emisyonlar azaltılacak. Yerel yönetimlerin atıklarında azalmalar olacak. 20 yıl içerisinde Türkiye ekonomisine 6 milyar Euro katkı sağlamasını umuyoruz. 2022 yılının Ocak ayında sistem çalışacak" diye konuştu. 

PARA CEZALARI GELİYOR

Çevre Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile kanunla belirlenen kriterlere uymayanlara idari para cezaları getirildiğini aktaran Mehmet Muş şöyle dedi:

"Tehlikeli kimyasalların üretimi, satışı, depolanması, taşınması ile atıkların toplanması, taşınması ve depolanmasından, atık üreticisiyle birlikte atık yönetim sorumlusu firmanın müteselsilen sorumlu olması amaçlanmaktadır. Çevre izni ve lisansı olmayan faaliyetlerin süre verilmeksizin durdurulması düzenlenmektedir. Çevre Kanunu’nda yer alan idari para cezalarının bir kısmı yeniden düzenlenmektedir. Genel olarak; Bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara aykırı olarak; depozitoya tabi ürünleri piyasaya sürenlere 20 bin TL, tüketicilere sunanlara ise faaliyet alanının her metre kare için 15,16 TL, depozito sistemine dahil olmayan satış noktalarına satış alanının her metre kare için 100 TL, sıfır atık yönetim sistemini kurmayanlara veya kurduğunu belgeleyemeyenlere 20 bin TL, benzin ve naftanın depolanması, dolumu ve tankerlerle nakliyesine ilişkin bakanlıkça belirlenen esas ve kriterlere uymayan; terminaller ve dolum adaları için 60 bin TL, akaryakıt istasyonları için 30 bin TL, umuma açık yerlerde çevreyi kirletenlere bin TL idari para cezası verilecek."

Ayrıca usul ve esaslara aykırı olarak plastik poşetleri üretene, tedarik edene, üreticinin Türkiye dışında olması halinde, üretici tarafından yetkilendirilen temsilciye 15 bin TL, yetki belgesi bulunmaksızın motor yağı değişimi yapan işletmelere ise 10 bin TL idari para cezasının verileceğini öngördüklerini aktaran Muş, "Geri kazanım katılım payına ilişkin usul-esaslar Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşüyle belirlenecek" dedi. Muş, depozito sistemi uygulamasının başlangıç tarihinin 1 Ocak 2022 olduğunu kaydetti.

BİSİKLET VE SKUTER

Muş, teklifle ayrıca bisiklet yolunun tanımının, 'e-skuterlerin kullanımına açık; taşıt ve yayaların trafiğine kapalı olacak' şekilde yeniden düzenlenerek, e-skuter ve bisiklet şeridi tanımlarının da kanun kapsamına alındığını kaydetti. Muş, "Karayolları Genel Müdürlüğüne, sorumlu olduğu karayollarının kenarına bisiklet yolu ve gürültü bariyeri yapma ve banketleri bisiklet şeridi olarak işaretleyerek bisiklet ve e-skuter kullanımına uygun hale getirme görevi verilmektedir. Karayollarında bulunan bisiklet yollarında ve şeritlerinde e-bisiklet ve e-skuter kullanabilmek için 15 yaşını bitirmiş olma şartı getirilmektedir" ifadelerini kullandı.

SORULARI CEVAPLADI

AK Partili Muş, Meclis Başkanlığı'na sundukları 39 maddelik teklifin ayrıntılarını açıkladıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Muş, Hatay'da meydana gelen yangına ilişkin, "Özellikle son iki yıldır istihbarat birimlerinin elde ettiği bilgilere göre; PKK’nın bu yönde talimatları olduğu biliniyor. Yangınlarla alakalı talimat verdiği biliniyor. Geçmişte de biliyorsunuz, PKK ve onun iltisaklı yapıları bu orman yangınlarını gerçekleştirdiler ve buna teşebbüs ettiler. Hatay'da yangınla alakalalı tahkikat devam ediyor. Buradaki yangınla hemen PKK'nın kolu bu olaylı üstlenmiş durumda" dedi. Muhalefetin, kamu mali yönetimi ve kontrolüne ilişkin hazırlanan teklifle hükümetin bütçedeki harcamaların görünmez hale getireceğine yönelik eleştirisi olduğu hatırlatılan ve değerlendirmesi sorulan Muş, "Muhalefet kanun teklifini iyi okuyamamış. Aslında daha şeffaf hale getiriliyor ve kalem kalem yapılan harcamalar gösterilecek. Şu andan çok daha açık ve net bir şekilde bu harcamalar görülecek. Ben bu tip bir yorum yapmalarını hayretle karşıladım. Bu kanun teklifini okumamışlar ya da iyi okuyup meseleyi kavrayamamışlar diye düşünüyorum" yanıtını verdi.

'SEÇİMLER ZAMANINDA'

Muş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'erken seçim' çağrısı yaptığına ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

"İşimiz çok. Yapmamız gereken çok fazla bir iş var. Bizim gündemimizde bir seçim olmadığını defalarca söyledik. Diğer partiler de söylüyor. Şöyle bir tablo var kaşımızda. CHP'nin kazandığı belediyeler var. Bir kere onları yönetmesi lazım. Yaklaşık bir buçuk yıl geçti daha gözle görülür bir hizmet yok ortada. Önce bir belediyeleri yönetmesi lazım. Kazandıkları belediyeleri yönetmekten aciz bir parti var karşımızda. İl başkanları var onların. Ben ona, 'C5 genel başkanı', 'MYK üstü' diyorum. İstanbul İl başkanı 'biz Türkiye'yi yönetmeye hazır değiliz' diyor. Diğeri 'yönetmeye hazırız' diyor. Diğer taraftan 'kaynak bulamıyoruz yönetemiyoruz' diye feryat ediyorlar.  Dolayısıyla böyle bir tablo karşısında ana muhalefet kendi meşgul oldukları alanları idare edemezken, Türkiye'nin yönetilmediğini iddia ederek erken seçim talep ediyorlar. Bunları ciddiye almıyoruz. Seçimler zamanında 2023’te. Kendilerine tavsiyem Türkiye'yi yönetmeye taliplerse milletin gönlüne girecek şekilde çalışsınlar. Türkiye'de erken seçim olmaz. Seçimlerin olacağı tarihi de kendilerine deklare ediyoruz. 2023'e hazırlansınlar, meydana çıksınlar, el mi yaman bey mi yaman göreceğiz."

BABACAN'A ELEŞTİRİ

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan'ın, kayyum atamalarına ilişkin, "Seçilmiş belediye başkanları makamlarından indirilip, yerine atanmış kişiler görevlendiriliyor” sözünün hatırlatılması üzerine; terörle mücadelenin sadece dağda silahla olmadığını kaydeden Muş, her alanda terörle mücadelenin olduğunu söyledi. Dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbeti tutan Diyarbakır annelerine değinen Muş, şöyle konuştu: "Bu anneler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığının önüne gidiyorlar? Çünkü çocuklarını iş vaadiyle kandırmışlar. Bunları da belediyenin imkanlarıyla yapmışlar. 83 milyon vergi ödüyor, ödediği vergiler, bir şekilde sistem dışına çıkarılıp terörün finansmanı için kullanılıyor. Bunlar istihbarat birimlerinin tespitleri neticesinde ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımızın vergilerinin terörün finansmanına gitmesine nasıl göz yumalım? 'Kayyum atamayın.' Ama neticesi farklı oluyor. Menfezlere bombaların nasıl yerleştirildiği, iş makinelerinin orada nasıl kullanıldığı, belediyelerin imkanları kullanılarak gençlerin kandırılıp nasıl dağa çıkarıldığını hemen unutuyoruz. Dolayısıyla bu mücadele verilecek. HDP'ye sürekli şunu söyledik, 'Terörle aranıza mesafe koyun. Terörle bağınızı koparın. Terör faaliyetlerine destek vermeyin. Onların propagandasını yapmayın.' dedik. Ama onlar hiç akıllanmışa benzemiyorlar. Oradan bir adım bile geri adım atmıyorlar. Peki ne yapacaksınız? Dolayısıyla bu bir zorunluluk."

'TÜRKİYE, 83 MİLYONUN ORTAK DEVLETİDİR'

Türkiye'nin, bu normalleşmeyi AK Parti'yle yakaladığını belirten Muş, "Şunu gözden kaçırmayalım, Türkiye'nin resmi dili Türkçe'dir" dedi.

Bu açıklamaları sinsi bir plan olarak gördüklerini dile getiren Muş, "Bir şeyin altyapısı hazırlanmaya çalışılıyor. Bunlar Türkiye'nin birliğini ve beraberliğini tehlikeye atabilir. Hiç kimsenin 'Ben siyaset yapıyorum' diye özensiz davranmak gibi bir durumu olamaz. Dikkatli davranmak zorundayız. 'Siyaset yapacağız, karşımızdakini eleştireceğiz' diye Türkiye'nin birliğini zarara ve zaafa uğratacak işlerin için girmek Türkiye'ye büyük zarar verir. Türkiye bunu kaldırmaz. 83 milyon bu ülkenin kurucu unsurudur. Burada bir etnik grubu, Kürtleri en fazla ötekileştiren parti de HDP'dir. Kürtler de Türkler de diğer yaşayan insanlar da bu devletin asli unsurudur. Dolayısıyla Türkiye, 83 milyonun ortak devletidir. Bunu çatırdatmaya, zedelemeye, zayıflatmaya yönelik açıklama ve beyanlar bu ülkeye ve devlete fayda sağlamaz" ifadesini kullandı.

'VATANDAŞIN GÜNDEMİNİ SÜREKLİ BOŞ İDDİALARLA MEŞGUL ETMEMEK LAZIM'

Kamuda ve bakanlıklarda tarikat tartışması olduğu dile getirilerek, "Bununla ilgili muhalefet FETÖ örneğini göstererek, bugün iktidarın gerekli adımları atmadığını ve bunu ciddiye almadığını iddia ediyor. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?" sorusa Muş, "Bu konuda ilgili bakanlıklarımız gerekli açıklamayı yaptılar. İçişleri Bakanımız gerekli açıklamayı yaptı. Bununla alakalı bir şey varsa zaten savcılıklar bunun üzerine giderler" şeklinde yanıt verdi.

Muş, FETÖ'yü devletin içinden söküp atanın, AK Parti iktidarı olduğunu söyleyerek, "Devlet içinde herhangi bir organize yapıya müsamaha edilmesine asla rıza gösteremeyiz. Bu, organize yapı tarikat olur, başka bir grup olur, ne olursa olsun devlet, 83 milyonun yansımasıdır. Belli bir grubun yansıması olmaz, olamaz. Buna en fazla dikkat eden partiyiz diye düşünüyorum. Asla göz yumamayız ve buna şimdiye kadar müsaade edilmedi. Devletin ilgili birimleri bu konuda çok hassastır. İddia edildiği gibi bir tehlike ortaya çıktığında gereken adımları atarlar. Vatandaşın gündemini sürekli boş iddialarla meşgul etmemek lazım" dedi.

Muş, baro seçimleri öncesinde İstanbul ve Ankara'da kamu avukatlarına baskı yapıldığı, kamu avukatlarının sürgünle tehdit edildikleri iddiasının hatırlatılması üzerine, "Biz iddialarla hareket edemeyiz, iddialarla konuşamayız. Varsa bunun belgeleri, ilgililer çıkarır. Bunu yapan varsa bu hukuka aykırıdır. Savcılık gereken çalışmayı yapar" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Gazete İlk Sayfa | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (312) 311 53 73