• BIST 1.090
  • Altın 460,220
  • Dolar 7,0050
  • Euro 8,3062
  • Ankara 27 °C
  • İstanbul 27 °C
  • İzmir 27 °C
  • Konya 27 °C

FETÖ emniyeti böyle kuşattı

FETÖ’nün, Emniyet’in kılcal damarlarına adım adım nasıl sızdığı darbe girişiminden üç yıl sonra deşifre oldu.
FETÖ emniyeti böyle kuşattı

FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanmasıyla polis teşkilatını nasıl ablukaya aldığı belirlendi. Kumpas ustası örgütün, mahrem yapılanmada 7 büyük bölge ile 10 ana temsilcilik oluşturduğu ortaya çıktı. Yöneticilerin de hiyerarşilerine göre ‘AAA’, ‘BB gibi kodlarla sınıflandırdığı belirlendi.

İŞTE AYRINTILAR

FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanmasında yer aldığı belirlenen Ercan Şahin’e ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçundan verilen 16 yıl 6 ay hapis cezasının gerekçeli kararı yazıldı.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince verilen hükmün gerekçeli kararında, FETÖ’nün ‘emniyet mahrem yapılanması’nın, gizli tanık ‘Garson’un Ankara Başsavcılığı’na teslim ettiği iki SD karttaki bilgiler doğrultusunda deşifre edildiği bildirildi. Karttaki verilerde örgütün yapısı, işleyişi, mali kaynakları, kamu kurumlarına sızma stratejisi ve kendisinden olmayanlar üzerinde oluşturduğu baskı, örgütün emniyet yapılanmasında yer alan mahrem imamlar ve üst düzey örgüt yöneticilerinin kod isimlerinin yanı sıra geçmişteki görevleri, operasyonel telefon hat numaraları ile özel hayatına ait bilgilerin yer aldığı belirtildi.       

Gerekçeli kararda, FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanmasının, 7 büyük bölge (BB) ve bunlara bağlı küçük bölgeler ile 10 ana temsilcilikten oluştuğu ifade edildi. Büyük bölgelerin Ankara BB, Ege BB, Erzurum BB, Gaziantep BB, İrfan Bey BB (Polis Akademisi ve Polis Koleji), Marmara BB ve Okul BB (Polis Okulları) olduğu belirtilen gerekçeli kararda, büyük bölgenin alt birimlerini oluşturan yapılanmalara ise küçük bölge (KB) denildiği anlatıldı. Küçük bölgelerin il ve ilçelerden oluştuğu bildirilen gerekçeli kararda, ‘Emniyet Mahrem Hizmetler Yapılanması Kodlamaları’ başlığı altında FETÖ’nün Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) içindeki yapılanmasına da yer verildi.  

FETÖ’nün EGM bünyesinde örgütlenmesinin 10 ana temsilcilik şeklinde olduğuna işaret edilen kararda, şu tespitlerde bulunuldu: “FETÖ silahlı terör örgütünün Emniyet Genel Müdürlüğü içindeki yapılanması, Ankara Büyük Bölge Temsilciliği, İstanbul/Marmara Büyük Bölge Temsilciliği, İzmir/Ege Büyük Bölge Temsilciliği, Gaziantep Büyük Bölge Temsilciliği, Erzurum Büyük Bölge Temsilciliği, İrfan Bey Temsilciliği (Polis Akademisi ve Polis Koleji), Okul Büyük Bölge Temsilciliği (Polis Okulları), Dil Kursu Büyük Bölge Temsilciliği (İDB - Yıldız), Kimya Dersi Temsilciliği (KOM), Tarih Dersi Temsilciliği (TEM) olarak 10 ana kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımların üstünde bunları yöneten bir birim abisi vardır. Bu kişi sözde EGM’yi yöneten imamdır. Emniyet imamına bağlı çalışan bir sekreter vardır. Bu sekreter, FETÖ’nün mali ve personel yapısını takip eder. Temsilciliklere bağlı küçük bölge mesulü/genel müdürü vardır. Her temsilciliğin altında dörder küçük bölge bulunmaktadır.”       

Gerekçeli kararda, örgütün mahrem yapılanmasında görev alan imamlara sorumlulukları ve hiyerarşik konumlarına göre ‘temsilci’, ‘genel müdür’, ‘müdür’, ‘genel sekreter’, ‘küçük bölge sekreteri’, ‘il sekreteri’, ‘rehberlikçi/ramcı’, ‘bilişim/ATM/sosyal medya’, ‘zümre başkanı/müdür yardımcısı’ ve ‘öğretmen’ unvanı verildiği anlatıldı. 

HER MAHREM YÖNETİCİ HARFLE SINIFLANDIRILMIŞ

Kararda, emniyet mahrem yapılanmasındaki sözde üst düzey yönetici ve mahrem imamların sorumluluklarına göre ayrıca harflerle kodlandığı, böylece bu kişiler arasındaki hiyerarşinin belirgin hal kazandığı ifade edildi. Gerekçeye göre ‘AAA’ temsilciyi, ‘AA’ genel müdürü, ‘A’ müdürü, ‘BB’ okul biriminde görevli müdür yardımcısını, ‘B’ müdür yardımcısını ve zümre başkanını, ‘C’ ise öğretmeni ifade ediyor.      

 İZDİVAÇTAN SOSYAL MEDYAYA GÖREVLENDİRME YAPILMIŞ

Kararda, gizli tanık Garson’un beyanı ve savcılığa teslim ettiği SD kartlarda yer alan bilgilere göre bu unvanları taşıyan mahrem yapıdaki imamların görev alanları ve sorumlulukları şu şekilde sıralandı:  Temsilci: Türkiye genelindeki 5 büyük bölgenin başındaki kişidir. Bu temsilciler doğrudan emniyet imamına bağlıdır ve kendilerine bağlı 4 küçük bölgeden sorumludur. Genel müdür: Küçük bölgelerin başındaki isimdir.   Müdür: Küçük bölgelere bağlı illerin üstündeki kişidir. Genel sekreter: Büyük bölgede amir ve memurlar için temsilci adına personel, izdivaç, mali konular, ümit (örgüte yeniden kazandırılması gereken kişi) ile ilgili işleri takip edip raporlayan kişidir.   Küçük bölge sekreteri: Küçük bölgede amir ve memurlar için genel müdür adına personel, izdivaç, mali konular, ümit ile ilgili işleri takip edip raporlar.   İl sekreteri: İl müdürü adına personel, izdivaç, mali konular, ümit ile ilgili işleri takip edip raporlar.   Rehberlikçi/ramcı: Hem öğretmenlerin (mahrem abilerin) hem de öğrencilerin (EGM personeli) yıllık faaliyette bulunması gereken dini konuları belirler, yönlendirir ve denetler.   Bilişim/ATM/sosyal medya: Bu kişiler örgüt içinde temsilciye, genel müdüre ve müdüre bağlıdır. Bunlar adına örgüt üyelerinin dijital anlamda tedbirli olup olmadıklarını kontrol eder.  Zümre başkanı/müdür yardımcısı: Müdür pozisyonundaki kişilere yardımcı olur ve ilin büyüklüğüne göre sayıları değişebilir.   Öğretmen: Örgüt üyesi EGM personeliyle birebir ilgilenen, toplantılar yapan ve örgütsel talimatları doğrudan ileten mahrem imamlardır.

Kaynak: Karar gazetesi

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Gazete İlk Sayfa | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (312) 311 53 73