• BIST 119.427
  • Altın 400,382
  • Dolar 6,8580
  • Euro 7,7658
  • Ankara 30 °C
  • İstanbul 24 °C
  • İzmir 34 °C
  • Konya 33 °C

İş Bankası’nı kim kurdu? Celal Bayar kimdir?

İş Bankası’nı kim kurdu? Celal Bayar kimdir, asıl adı nedir, hangi dönem yaşadı, politikaya nasıl girdi, Menderes’le yolları nasıl kesişti, 27 Mayıs İhtilali’nde idamdan nasıl kurtuldu, mezarı nerede?
İş Bankası’nı kim kurdu? Celal Bayar kimdir?

Demokrat Parti’nin kurucuları arasında yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın hayatını sizler için derledik…

İş Bankası’nı kim kurdu? Celal Bayar kimdir, asıl adı nedir, hangi dönem yaşadı, politikaya nasıl girdi, Menderes’le yolları nasıl kesişti, 27 Mayıs İhtilali’nde idamdan nasıl kurtuldu, mezarı nerede

İşte cevabı:

Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. Cumhurbaşkanı olan Celal Bayar’ın asıl adı Mahmud Celal Bayar’dır. 16 Mayıs 1883 tarihinde Bursa’nın Gemlik ilçesinde doğdu. İlmiye sınıfına mensup bir fıkıh bilgini olan babası Abdullah Fehmi Efendi, 93 Harbi'nden sonra, bugün Bulgaristan sınırları içindeki Plevne şehrinden, Gemlik yakınlarındaki Umurbey köyüne göç etmişti, köydeki rüştiyede müdürlük ve bir ara Gemlik'te müftülük görevinde bulunmuştu.

Celal Bayar, ilk ve orta öğrenimini babası Abdullah Fehmi Efendi'nin yanında yaptıktan sonra, Gemlik mahkeme ve reji kalemine memur olarak girdi. Ardından Ziraat Bankası'nda çalışmaya başladı. Bu arada Harir Darutariri okuluna devam etti. 

1909'da İttihat Terakki Cemiyeti'nin kurduğu gönüllüler taburuna yazıldı. Zamanla bu partinin sayılı üyeleri arasına girdi. İzmir'de kurulan cemiyetin genel sekreterliğini yürüten Bayar, Kız Lisesi'nin ve Şimendifer Okulunun açılmasına ön ayak oldu. 

BURSA’DAN VEKİL SEÇİLİYOR

I. Dünya Savaşı'ndan sonra İzmir'de kurulan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin de faal üyeleri arasına katıldı. 1920 tarihinde Bursa milletvekili olarak Büyük Millet Meclisi'ne katılan Bayar, aynı tarihte İktisat Bakanlığı'na vekalet etti. Çerkez Ethem'in isyanı sırasında, Ethem'i ikna etmek için gönderilen heyete başkanlık etti. 1921'de İktisat Başkanlığı'na getirildi. Lozan Konferansı'na müşavir üye olarak katıldı.

İŞ BANKASINI KURUYOR

1924'te Türkiye İş Bankası'nı kurma görevini üstlendi. 1937'de İsmet İnönü'nün başbakanlıktan ayrılması üzerine, Atatürk tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin 14. Başbakanı olarak tayin edildi ve ilk kabinesini kurdu. Atatürk'ün ölümünden sonra, Cumhurbaşkanlığı'na seçilen İsmet İnönü tarafından da başbakan olarak tayin edildi. Daha sonra İnönü ile anlaşamadığından, yerini 3 Mayıs 1939'da Doktor Refik Saydam'a bıraktı. 

isis-001.jpg

DEMOKRAT PARTİ’Yİ KURUYOR

CHP'de arkadaşları ile 1945'de Dörtlü Takrir'i verinceye kadar görev aldı ve bu tarihte Adnan Menderes, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan ile birlikte Demokrat Parti'yi kurdu. 14 Mayıs 1950 genel seçimlerinde genel başkanı bulunduğu Demokrat Partinin iktidarı büyük çoğunlukla kazanması ile 22 Mayıs 1950'de toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayar'ı Cumhurbaşkanlığına seçti. 1954-1957 genel seçimlerinden sonra da Meclis tarafından Cumhurbaşkanlığına seçilen Celal Bayar, 10 yıllık Cumhurbaşkanlığı döneminde Adnan Menderes'i başbakan olarak tayin etti. 

İDAMA MAHKUM EDİLİYOR

Bayar, 27 Mayıs 1960'da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yönetime el koymaları ile tutuklanarak Yassıada'ya götürüldü. Tutukluluk döneminde intihara teşebbüs etti lakin başarılı olamadı. 16 ay süren soruşturma ve yargılamadan sonra, Yassıada Yüksek Adalet Divanı tarafından, 15 Demokrat Parti, ileri geleni ile birlikte idama mahkum edildi. (15 Eylül 1961) 

Milli Birlik Komitesi, idamlardan üçünü (Menderes, Zorlu, Polatkan) onaylarken, başta Celal Bayar olmak üzere, 12 Demokrat Parti ileri geleninin idam hükmünü müebbet hapse çevirdi.

Yassıada'dan Kayseri cezaevine götürülen Bayar, orada rahatsızlandı, evinde tedavi edilmek üzere serbest bırakıldı (7 Kasım 1964). 

baybay.jpg

DÜNYANIN EN YAŞLI SİYASET ADAMI

22 Ağustos 1986 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Öldüğünde, dünyanın en yaşlı politikacısıydı. Cenazesi 28 Ağustos 1986'da Ankara'da yapılan devlet töreninden sonra, ertesi gün doğum yeri olan Umurbey'de toprağa verildi.
Reşide Eynegöllüzade Hanım ile evlenen Bayar Üç çocuk babası idi ve Fransızca bilirdi. Çocukları Refii Bayar, Turgut Bayar, Dr. Nilüfer Bayar'dır. 
 

Gazeteilksayfa.com


 
 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Gazete İlk Sayfa | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (312) 311 53 73