Gazete İlk Sayfa

DOSTLUK VE KARDEŞLİK        

02 Ağustos 2019 Cuma 00:01

Mümin insanların kardeşliğini ve dostluğunu anlamak için evvela Peygamber Efendimizin kardeşliğini göze almak gerekmektedir. İslam ile birlikte kardeşliğin ve dostluğun önemi artmış, kardeş hakları bir araya getirilmiştir. 

Yaşantımızda anne ve babadan aynı doğuyorsun büyüdüğün zaman kardeşlerini bile tanımaz, saygı göstermez hale geliyorsun. İnsanların bu tutumu ve davranışları çekilmez saygı gösterilmez bir hal alıyor. Yaşantımızda olacaklar artık yalnız yaşlanılmaya başlanıyor. Kardeş kardeşi görmez, insanlar birbirini istemez hale geliyor. 

Eğer Peygamber Efendimizin dönemine bakılsa bizlere öğrettiği en güzel örneklerden birisi de kardeşliktir. Bu kardeşlik ise, dilleri, renkleri, ırkları, hüzünleri, idealleri, sevinçleri, umutları bir olanları birbirine sımsıkı kenetleyen iman kardeşliğidir.

 Bu kardeşlikte birlik ve beraberliği onur ve haysiyeti zedeleyen meşrep, cehalet ve asabiyete asla yer yoktur. Bu kardeşlik hiçbir zaman değişmeyen ötekileşmeyen hiçbir kötü şeyleri içinde barındırmayan kardeşliktir. 
Peygamber Efendimiz, “Müminler kardeştir” buyurmuştur. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in zamanında birçok kardeşlik barışını gerçekleştirmiştir. Bunların biri de Medine’deki Ensar ve Muhacir kardeşliğidir. Peygamber Efendimiz birçok kabileyi bir araya getirip birbirleriyle iyi ve güzel geçinmelerini tavsiye etmiştir. 

Ayet-i kerimede de, “Allah’a ve Resulüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin sonra içinize bir korku düşer de heybet ve kuvvetiniz elden gider. Sabırlı olun! Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.” (Enfal Suresi 46 ayet)

 Peygamber Efendimiz Müminlerin birbirine olan bağlılığını birbirine kenetlenerek inşa edilmiş binanın duvarları gibidir. Bizler iman bağı ile birbirine kenetlenelim. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’ in kardeşliği gibi bir kardeş olalım, Peygamberimizin Hz Ebu Bekir ile olan kardeşliği gibi olalım birlik ve beraberliğimizi hiç bir zaman bozmayalım. Gönlümüzde Kuran aklımızda Allah olsun. Allah’ın rahmeti ve Bereketi bütün Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun.

Hayırlı Cumalar Selam ve Dua ile.
 

Facebook'la Yorumla
İlk yorum yazan siz olun
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yazarın Diğer Yazıları

03 Temmuz 2020 Cuma 00:05

İnsanlığın İmtihanı; Vesvese

26 Haziran 2020 Cuma 00:06

Hayâ ve Önemi

19 Haziran 2020 Cuma 00:05

Alçak Gönüllülük ve Kibir

12 Haziran 2020 Cuma 00:05

Kuran Ahlakı

05 Haziran 2020 Cuma 00:05

Namaz Rabbe Yöneliş

29 Mayıs 2020 Cuma 00:18

Camiler Ve Mescitler