8 Ayda KANSERİ YENDİ

8 Ayda KANSERİ YENDİ

İki kız annesi Havva Songül Baysan, kanser hastası olduğunu öğrendikten tam 8 ay sonra erken teşhis, iyi tedavi, pozitif düşünce sayesinde amansız denilen hastalığını yendi. 

Kanser hastalığına yakalanmasının ardından hayata küsmek yerine ailesi ve çevresiyle birlikte yaşama tutunmayı tercih eden Havva Songül Baysan, erken teşhis, sürekli pozitif düşünme ve iyi bir tedavi ile hastalığını yendi. Habervaktim'e konuşan iki kız annesi Baysan,  hastalık boyunca moral ve motivasyonun önemine dikkat çekti.  Ankara 3. Bölge Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekterliğine bağlı Onkoloji Hastanesi'ndeki başarılı tedavinin ardından hastalığını yenen Havva Songül Baysan ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimiz şöyle: 

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
İsmim Havva Songül Baysan. Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda İngilizce biriminde okutman olarak çalışıyorum.
Kanser hastalığıyla ilgili ilk tanışmanız ne zaman oldu? 
Haziran 2016'da.

BİR SABAH UYANDIM VE...
Kendiniz mi fark ettiniz? 
Bir sabah uyandığımda göğsümde ağrı hissettim ağrının sebebi için göğsümü muayene ettiğimde de elime kitle geldi devamında doktorlar 'meme kanseri' tanısı koydu.

HER ZAMAN POZİTİF DÜŞÜNMEYE ÇALIŞTIM
Hastalığınızı öğrendiğiniz anda neler hissettiniz?
Tetkikler boyunca aslında ultrasonlar çekilirken teknisyenlerin ve doktorların yeni tetkik istemelerinden hep herhalde işler kötüye gidiyor galiba, kötü huylu bir şey diye korktum ama hep umudum vardı belki iyi olacak, hayır değildir belki yanılmışım diye en son patoloji sonucunu beklemek çok zordu. Ölüm günümü beklemek gibiydi. En zoru da herhalde patolojinin sonucunu öğrendiğim gündü. Patoloji sonucunu elime alıp baktığımda bu tanıyı gördüğümde çok korktum. Daha sonrasında ise 'bundan sonra ne yapabilirim bu hastalıkla nasıl baş edebilirim' şeklinde kendi kendimle tartışmaya başladım.

İKİ TANE KIZI İÇİN HAYATA TUTUNDU
Kanseri yeneceğinize dair kendinize inandınız mı?
2 tane kızım var. Kızlarım için ayakta kalmak zorunda hissettim. Bu belayla baş etmeye, ona yenik düşmemeye karar verdim. Hastane ve doktor arayışına girdim.

ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ
Bu hastalık kaç sene sürdü?
Hastalığın başında sayılırdım. Benim şansım erken tanıydı, erken tanı hayatımı çok kolaylaştırdı. Hastaneye gelip diğer hastaları gördüğüm de hep dedim ki 'bunun biraz gecikmesi bir başka sorunmuş, biraz gecikmesi işleri biraz daha zorlaştırıyormuş.' Benim şansım erken tanı olması hemen müdahale edilmesi oldu. 8 ayda bu hastalığı yendim. 

TETKİKLERİ İYİ...
Şu anda kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
Şükür. Tetkiklerim iyi geldi, kendimi de iyi hissediyorum, şuanda hiçbir sıkıntı hissetmiyorum. Şu anda ilk 3 aylık kontrollerimi yaptırdım mart ayı sonunda rutin 3 aylık kontrollere devam edeceğim. 

AİLESİ, DOSTLARI HEP DESTEK OLDU
Hastalık süresinde pozitif düşünmenin olumlu katkısı oldu mu?
Tanı konulur konulmaz biraz üzülsem de hastalık karşısında sürekli dimdik durdum. Hastalık boyunca sürekli pozitif düşündüm. Kötü hiçbir şey aklıma getirmedim.  Kötüyü düşünme eğilimi olduğum zamanlarda da zaten kardeşlerim, sevdiklerim buna hiç müsaade etmediler hep "sen bu hastalığı yeneceksin" diyerek bana moral verdiler.  Çok şükür herkesin desteği ve benim hayattan kopmamam ile bu hastalığı yendim. 

OSMAN AKDOĞAN/ HABERVAKTİM-


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.