Bakan Derya Yanık açıkladı: 2023 engelli maaşları ne kadar oldu? Yaşlılık aylığına ne kadar zam yapıldı?

Bakan Derya Yanık açıkladı: 2023 engelli maaşları ne kadar oldu? Yaşlılık aylığına ne kadar zam yapıldı?

Yeni yılla birlikte engelli ve yaşlı aylıklarına yapılacak artış merak ediliyordu. Aile Bakanlığı’ndan bu konuda açıklama geldi. 2023 engelli maaşları ne kadar oldu? Yaşlılık aylığına ne kadar zam yapıldı?

2023 ile birlikte engelli ve yaşlı aylıklarına yapılacak artış merak ediliyordu. Aile Bakanlığı’ndan bu konuda açıklama geldi. Engelli ve yaşlı aylıklarına zam yapıldı. 2023 engelli aylığı ne kadar oldu? Yaşlılık maaşı ne kadar oldu? İşte yeni engelli ve yaşlı maaşları:

  • Yaşlı aylığı 1536 liradan 1997 liraya yükseltildi.
  • Yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip olanların aylığı 1226 liradan 1594 liraya,
  • Yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunanların aylığı 1840 liradan 2392 liraya,
  • 18 yaş altı engelli yakını olanlara ödenen engelli yakını aylığı 1226 liradan 1594 liraya çıkarıldı.

Engelli ve yaşlı aylık ödemeleri artışlı şekilde hesaplara yatırılacak.

BAKAN AÇIKLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapılan yeni düzenleme sonrasında, sosyal yardım programlarının aylık ödemelerini, artışlı şekilde hak sahiplerinin hesaplarına yatıracaklarını söyledi.

Sosyal yardım modelleri kapsamındaki ödemelere ilişkin yazılı açıklama yapan Bakan Derya Yanık, bu yıl da sosyal hizmetlere ve yardımlara ilişkin kapasite ve hizmetleri iyileştirmeye, yeni hizmet modelleri ve alanları geliştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Derya Yanık engelli maaşı açıklaması

ARTIŞLI ŞEKİLDE YATIRILACAK

Yapılan yeni düzenleme sonrasında, sosyal yardım programlarının aylık ödemelerini artışlı şekilde hak sahiplerinin hesaplarına yatıracaklarını dile getiren Yanık, sosyal yardım ödemelerinde yapılan artışlarla yaşlı aylığının bin 536 liradan bin 997 liraya yükseldiğini bildirdi.

Yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip olanların aylığının bin 226 liradan bin 594 liraya, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunanların aylığının bin 840 liradan 2 bin 392 liraya yükseldiğini ifade eden Yanık, 18 yaş altı engelli yakını olanlara ödenen engelli yakını aylığının da bin 226 liradan bin 594 liraya çıkarıldığını aktardı.

EVDE BAKIMIN MALİYETİ

Aylık ortalama 560 bin engelliye yapılan evde bakım yardımının, bu yıl Ocak-Temmuz dönemi için 3 bin 336 liradan 4 bin 336 liraya çıktığını kaydeden Bakan Yanık, geçen yıl toplam 18 milyar lira evde bakım yardımında bulunduklarını belirtti.

İhtiyaç sahibi ailelere çocukları için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti sunduklarını, bu kapsamda SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarının, ortalama 2 bin 337 liradan 3 bin 38 liraya yükseldiğini kaydetti.

Bakan Derya Yanık, koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalamasının da 3 bin 644 liradan 4 bin 853 liraya artırıldığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.