Adana'nın kaç ilçesi var, nüfusu kaç? Adana'ya dair her şey burada...

Adana'nın kaç ilçesi var, nüfusu kaç? Adana'ya dair her şey burada...

Adana; Akdeniz Bölgesinde bulunup, Türkiye çapındaki en kalabalık altıncı şehir olarak bilinmektedir. Peki, Adana'nın kaç ilçesi var, nüfusu kaç? Tüm detaylar haberin devamında...

Adana; Akdeniz Bölgesinde bulunup, Türkiye çapındaki en kalabalık altıncı şehir olarak bilinmektedir. Peki, Adana'nın kaç ilçesi var, nüfusu kaç? Tüm detaylar haberin devamında...

ADANA İLÇELERİ NELERDİR?

Adana'nın ilçeleri sırası ile; Adana, Ceyhan, Çukurova, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Sarıçam, Seyhan, Tufanbeyli, Yumurtalık ve Yüreğir şeklindedir.

ADANA'NIN KAÇ İLÇESİ VARDIR?

Adana'da toplam olarak 15 ilçe bulunur. Adana'nın en kalabalık ilçesi ise Seyhan'dır.

ADANA'NIN NÜFUSU KAÇTIR?

Adana'nın nüfusu; 2.258.718 şeklinde belirtilmektedir. Bu nüfusun; 1.131.202 kadınlardan, 1.127.516 erkeklerden oluştuğu söylenebilir.

ADANA HARİTASI

Adana; ülkemizin en popüler kültür ve ticaret merkezlerinden biri olup, Seyhan Nehri kıyısında kurulmuş olan ve Türkiye'nin en kalabalık nüfusuna sahip altıncı şehri olarak tanımlanabilir. Şehrin yaklaşık olarak toplam nüfusu; 2.258.718 şeklindedir. Adana'nın merkezi; Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye şehirlerini kapsamış olan ekonomik, kültürel, coğrafi bölge şeklinde isimlendirilen Çukurova'nın merkezinde yer alır. Adana; Akdeniz Bölgesi'ndedir.

haber1-002.jpg

ADANA'DA GEZİLECEK YERLER

Adana'da birçok gezilecek yerin olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bununla beraber Adana'da gezilecek olan birkaç yer aşağıdaki gibi sıralanabilir;

- Misis Mozaik Müzesi: Misis Mozaik Müzesi, 1959 senesinden beri hizmet veren, Adana'nın Yüreğir ilçesinde bulunan Misis'de yer alır. Müze içerisinde; Misis şehrinden kalan dördüncü yüzyıl sonlarındaki tapınağa ait zemin mozaikleri sergilenmiştir. Yapılan incelemelerle beraber müzede bulunan mozaiklerin Genç Roma Dönemi'nden olduğu belirleniştir.

- Taş Köprü: Taş Köprü; Seyhan Nehri üstünde ili ikiye ayıran ve eski ismiyle Justinianus Köprüsü şeklinde bilinmektedir. Köprünün dördüncü yüzyılda Mimar Auxentios bakımından yapıldığına dair belgelerin bulunduğu bilgilerin, Adana Müzesi'ndeki kitabe içerisinde yer aldığı söylenebilir. Yapının yapılmış olduğu ilk günden beri sağlamlığını koruduğu, 319 metre uzunluğunda olup 13 metre yüksekliğiyle bilinir. Bu köprünün 2000'li senelerden beri araç trafiğine kapalı olduğu söylenebilir.

- Yumurtalık Plajı: Eski Yunanca dilinde ''keçi'' manasını taşıyan Aiks kelimesinden türeyen ve Ayas ismini alan bu liman kenti içerisinde tarihi kalıntılara şahit olmak mümkündür. Yumurtalık şeklinde de isimlendirilen Ayas, Adana'nın denize kıyısı bulunan iki ilçesinden birisidir.

- Kapuzbaşı Şelalesi: Adana'da Aladağ ilçesine yaklaşık olarak 45 kilometre uzaklıkta olan Kapuzbaşı Şelalesi, dünya çapında dağ ortasından patlayıp en büyük yüksekliği olan şelaleler arasında bulunmaktadır.

ADANA'DA NE YENİR?

Adana'nın pek çok lezzete sahip olduğu belirtilebilir. Bununla beraber Adana'da mutlaka tadılması gereken tarifler;

- Şırdan,

- Analı Kızlı,

- Fatuş,

- Bici Bici,

- Aşlama,

- Batırık Köftesi,

- Mahluta Çorbası,

- Kabak Çintme,

- Adana Kebap,

- Karsambaç,

- Sıkma,

- Hamis,

- Karakuş,

- Kısır,

- Yüksük Çorbası,

- Mansaf,

- Şalgam suyu şeklinde sıralanabilir.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.