Aidatlarda asgari ücret oranında zam hazırlığı: Yüzde 34'lük artış yolda

Aidatlarda asgari ücret oranında zam hazırlığı: Yüzde 34'lük artış yolda

Asgari ücrete yapılan yüzde 34'lük artışın, apartman ve site aidatlarına da aynı oranda zam olarak yansıtılmasına ilişkin hazırlıklar, tesis yönetim sektörü tarafından tepkiyle karşılandı.

Asgari ücrete geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen yüzde 34’lük artış, apartman ve site aidatlarına da aynı oranda zam olarak yansıtılmasına ilişkin hazırlıklar, tesis yönetim sektörü tarafından tepkiyle karşılandı.

Tesis Yöneticileri Konfederasyonu Genel Başkanı Yahya Sağır gerçekleştirdiği açıklamada, “Temmuz ayından geçerli olacak şekilde asgari ücrete gelen yüzde 34’lük artış, apartman ve site aidatlarında da aynı oranda artışın olacağı anlamına gelmiyor. Her ne kadar site ve apartman bütçelerinin büyük kısmını personel giderleri oluştursa da enerji, bakım-onarım ve diğer giderler de bütçenin genelindeki artış oranını belirliyor” ifadelerini kullandı.

‘YÜZDE 34 ZAM YAPANLAR FAHİŞ ZAM YAPMIŞ OLUR’

Bir ana gayrimenkulün veya toplu yapının giderlerinin, yüzde 50-65’inin çalışan sayısı, yüzde 20-35’inin enerji giderleri, yüzde 5-12’sinin teknik bakım-onarım ve sözleşmeli giderler, yüzde 3-25’inin de diğer giderler ile belirlendiğine ve bu giderlerin değişkenlik gösterebileceğine işaret eden Sağır, şu ifadeleri kullandı:

“Giderler, maliklerin demografik yapısına ve yönetimden beklentilerine, yapının büyükşehir, il veya kasabada olmasına, hatta bulunduğu semte, hizmet çeşitliliğine, standartlara ve yeterliliklere uyulmasına, kanun ve mevzuatlardaki gerekliliklerin yerine getirilip getirilmemesine ve birçok başka etkene bağlı olarak değişir.”

İşletme bütçelerinin bir yıllık yapıldığına da dikkati çeken Sağır, “Biz bir haftadır bu konuda çalışma yapıyoruz. 1000 lira olan aidata ortalama yüzde 20-25, 4 bin lira olan aidata bile yüzde 20 zam ortaya çıkıyor. Aidata direkt yüzde 34 zam yansıtanlar fahiş artış yapmış olur” diye konuştu.

TOPLANTI ÇAĞRISI

Sağır, sitenin yönetim planında, yönetimin genel kurul yapmadan dönem içinde ortak gider ve avans paylarını belli oranda artırma yetkisinin yazılı olabileceğini belirterek, giderlerde beklenenden fazla artış olması durumunda yönetime yetki verilmişse ve genel kurul kararı kat maliklerine tebliğ edilmişse, işletme projesinin artırılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.