Ankara en çok hangi illerden göç alıyor?

Ankara en çok hangi illerden göç alıyor?

Ankara Kalkınma Ajansı'nın ‘İstatistiklerle Ankara 2017’ verilerine göre, Ankara son 5 yılda en çok İstanbul, Çorum ve Yozgat illerinden göç alırken; İstanbul, İzmir ve Konya illerine göç veriyor.

Ankara Kalkınma Ajansı'nın ‘İstatistiklerle Ankara 2017’ verilerine göre, Ankara son 5 yılda en çok İstanbul, Çorum ve Yozgat illerinden göç alırken; İstanbul, İzmir ve Konya illerine göç veriyor. 

İstatistiklerle Ankara 2017’ çalışmasında Ankara’ya ilişkin kapsamlı veriler; Ankara’da Yaşamak, Ankara’da Çalışmak ve Ankara’da Çevre ve Enerji başlıkları altında sunuldu. Kalkınmayı ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla bir bütün halinde ele alan yayında, çeşitli kurumlardan elde edilen resmi veriler, il ve ilçe düzeylerinde aktarıldı. Ankara’ya dair veriler yıllar itibarıyla verilirken, sunulan bilgiler zengin tablo ve grafiklerle desteklendi.

Ankara’da sosyal kalkınmayla ilgili verilerin paylaşıldığı bu bölümde; nüfus ve demografi, göç, sosyal hizmetler, sivil toplum, sağlık, eğitim, konut ve barınma, ulaşım, haberleşme ve kültür sanat gibi konular ele alındı. Öne çıkan göstergelere bakıldığında, 5.34 milyon nüfusa sahip olan Ankara’nın, Türkiye nüfusunun %6,7’sini barındırdığı görülüyor.

İlçelerdeki nüfus değerlendirildiğinde Çankaya, Keçiören, Yenimahalle, Mamak, Etimesgut, Sincan ve Altındağ, Ankara nüfusunun büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan ilçeler olarak öne çıkıyor.

ankara.jpg

Beşeri sermayenin oldukça güçlü olduğu Ankara’da, yüksekokul veya fakülte mezunlarının oranı yüzde 21.3 ile yüzde 14.06 olan Türkiye ortalamasının hayli üstünde seyrediyor.

19 yükseköğretim kurumunun bulunduğu Ankara’da lisans ve ön lisans düzeyinde toplam 217 bin 584 öğrenci ile 19 bin 390 öğretim elemanı yaşıyor.

Öte yandan, Ankara’da 6 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 2,6’sının okuma yazma bilmediği, bu oranın kadınlarda yüzde 4,4, erkeklerde ise yüzde 0,7 olduğu görülüyor.

Göç göstergeleri incelendiğinde, Ankara’nın en çok 20-24 yaş grubunda göç aldığı ve verdiği anlaşılıyor. Ankara son beş yılda en çok İstanbul, Çorum ve Yozgat illerinden göç alırken; İstanbul, İzmir ve Konya illerine göç veriyor.

Sağlık alanında yüz bin kişi başına 344 yatağın düştüğü Ankara’da, yüz bin kişi başına 371 hekim düşüyor.

Çalışmaya göre, havayolu taşımacılığında özellikle yeni açılan uluslararası doğrudan uçuş noktalarıyla giderek artan bir trafik hacmine sahip olan Ankara, artan rekabet ile birlikte yolcular için daha cazip hale geldi. Havayolu toplam yolcu trafiğinde İzmir’in ilerisinde seyreden Ankara, İstanbul’un gerisinde kaldı. Dış hatlar yolcu sayısında ise 2015 yılına kıyasla düşüş yaşandığı görüldü.

Ankara’da Çalışmak

Ankara’da ekonomik hayatı gözler önüne seren bu bölümde temel ekonomik göstergeler, dış ticaret, gelir dağılımı ve yoksulluk, istihdam, yatırım ve teşvikler, Ar-Ge ve yenilikçilik gibi konuların yanı sıra tarım ve turizm sektörleri ele alındı. Bölgelere göre Gayrı Safi Katma Değer (GSKD) üretiminde Türkiye’nin 2. büyük kenti olan Ankara’da, bölge GSKD’sinde hizmetler sektörünün yüzde 71,5, sanayinin yüzde 25,7 ve tarım sektörünün yüzde 2,8 oranında payı bulunduğu görüldü.

Ankara’nın son 5 yılda en fazla ihracat yaptığı ülkeler ABD, Çin, Irak, Almanya ve İtalya olarak sıralandı. Son 5 yılda en fazla ithalat yapılan ülkelerin ise ABD, Çin, Güney Kore, Almanya, İtalya olduğu görüldü.

Ankara’nın 19 üniversitesi, 8 teknoparkı, 12 OSB’si ve çok sayıda araştırma merkezi ile yüksek bir beşeri sermaye ve güçlü bir teknolojik altyapıya sahip olduğu görüldü. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksleri Sıralamasında ilk 5 üniversitenin 3’ü Ankara üniversiteleriyken, devlet desteklerinde de yine Ankara’nın ağırlığı dikkat çekti.

Ankara’da Çevre ve Enerji

Bu bölüm altında Ankara’da çevre ve enerji temel değerler, petrol ve doğalgaz, su ve elektrik gibi konular işlendi. 5.34 milyonluk nüfusa sahip Ankara’da kişi başına yaklaşık 19 metrekare yeşil alan düştüğü belirlendi.

Ankara’da kent içi ulaşım altyapısı incelendiğinde çevre dostu taşıma olanaklarının gün içerisinde yapılan yolculuklardaki payının sınırlı olduğu görüldü. Son yıllarda yapılan raylı sistem yatırımları ile bu tablo kısmen değişse de 2016 yılı itibarıyla toplam yolcu trafiğinin yüzde 56,5’i toplu taşıma ile gerçekleşirken, raylı sistemlerin bu tablodaki payı yüzde 7,3’te sınırlı kaldı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.