Ankara'da kaç tane stadyum var? İsimleri ve kapasiteleri

Ankara'da kaç tane stadyum var? İsimleri ve kapasiteleri

Futbol aşığı bir millet olarak hemen hemen Türkiye'nin her ilinde birbirinden güzel stadyumlarımız bulunmaktadır. Peki Ankara'da kaç tane stadyum vardır? İşte Ankara'daki stadyumların kapasiteleri

Türkiye'nin başkenti Ankara'da toplamda 12 adet stadyum bulunmaktadır. Günden güne artan stadyumlarla birlikte Ankara'da adeta bir futbol şehri haline gelmiştir. Fakat stadyumların hepsi TFF tarafından kabul görmemektedir. Çünkü bazılarının kapasite ve zeminleri profesyonel futbola uygun değildir.

İŞTE ANKARA'DA YER ALAN STADYUMLARIN İSİMLERİ VE KAPASİTELERİ

19 Mayıs Stadyumu'nun kapasitesi 19.200 kişiliktir

Aktepe Stadyumu'nun kapasitesi 4.800 kişiliktir

Bağlum Belediye Stadyumu'nun kapasitesi 20.000 kişiliktir

Cebeci İnönü Stadyumu'nun kapasitesi 37.000 kişiliktir

Çubuk İlçe Stadyumu'nun kapasitesi 2.500 kişiliktir

OSTİM Stadyumu'nun kapasitesi 5.000 kişiliktir

Yenikent Asaş Osmanlı Stadyumu'nun kapasitesi 19.600 kişiliktir

Yenimahalle Hasan Doğan Stadyumu'nun kapasitesi 2.000 kişiliktir

Polatlı İlçe Stadyumu'nun kapasitesi 5.000 kişiliktir

ODTÜ Devrim Stadyumu'nun kapasitesi 2000 kişiliktir

Kızılcahamam İlçe Stadyumu'nun kapasitesi 5.000 kişiliktir

Türk Telekom Stadyumu'nun kapasitesi 1.600 kişiliktir

ankara-stadyum.jpg

ANKARA'YA MUHTEŞEM YENİ STAD

Ankara Büyükşehir Belediyesinin Eryaman'da inşasına başladığı stadyumun bu yıl sonunda hizmete girmesi hedefleniyor. Yüksek İnşaat Mühendisi ve Stat Kontrol Amiri Yasin Ertok, yüzde 20'si tamamlanan stadyumu bu yılın sonunda teslim edeceklerini açıkladı.

Stat inşaatında konuşan Ertok, Ankara Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığı tesisle ilgili olarak, "Eryaman'da 22 bin kişilik bir stat yapıyoruz. Stadı, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihale kat karşılığı yöntemiyle yaptırıyor." dedi.

Stadın ihalesinin 2015'te yapıldığına dikkati çeken Ertok, "Ruhsatı, zemindeki olumsuzluklar nedeniyle biraz geç alındı. Bu nedenle zemin etüt raporu hazırladık. Derin karıştırma yöntemiyle zemin iyileştirmesini gerçekleştirdik. Zemine 1990 adet kazık vurduk. Bundan dolayı da bir sene bekledik. 2016 yılında yapı ruhsatımızı aldık." diye konuştu.

Yasin Ertok, Ankara Eryaman'da inşaatı süren stadın projesini Vodafone Arena'nın mimarı Bünyamin Derman'ın yaptığını bildirdi.

Projenin ilk olarak 18 bin kapasite olarak planlandığını ancak sonrasında 22 bine yükseltildiğini hatırlatan Ertok, "Stadın projesi mimar Bünyamin Derman tarafından çizildi. Kendisi Vodafone Arena'nın mimarıdır. Yurt dışından esinlenerek aldığı stat örneklerini Türkiye'de hayata geçiriyor. Bu projeye de katkısı oldu. Bu stat UEFA standartlarına göre inşa ediliyor." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.