Araç sahiplerinin yüzde 80'i ödemedi: Ek MTV'de kritik gün 28 Eylül

Araç sahiplerinin yüzde 80'i ödemedi: Ek MTV'de kritik gün 28 Eylül

Yaklaşık 30 milyon araç sahibinden yüzde 80'i ek MTV'nin ilk taksitini ödemedi. Milyonlarca araç sahibi, Anayasa Mahkemesi'nin 28 Eylül'deki görüşmesini bekliyor.

Anayasa Mahkemesi motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin hem iptali hem de yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin başvuruyu 28 Eylül Perşembe günü karara bağlayacak.

Düzenleme ile 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ödemelerin ağustos ve kasım olmak üzere iki taksit halinde ödenmesi kararlaştırılmıştı. Daha sonra ilk taksit için son tarih 6 Eylül 2023’e kadar uzatılmıştı.

Yüksek mahkeme 27,5 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren kararını perşembe günü verecek. Ek vergiden ilk dönem için 16,3 milyar TL tahsilat beklenirken, düzenlemenin Anayasa Mahkemesinin gündemine taşınmasının ardından ödemenin 3,4 milyar TL olduğu, tahsilat oranının da yüzde 20'de kaldığı belirtiliyor.

EK MTV'NİN İKİNCİ TAKSİDİ NE ZAMAN?

Ek MTV'nin ikinci taksiti kasım ayı sonuna kadar ödenecek. 2023’ün ikinci yarısı ilk defa tescil edilen sıfır kilometre aracın ek MTV’si ise 6 aylık dönemden yarım hesaplanacak ve peşin ödenecek. Yani, Eylül 2023’te ilk defa kayıt ve tescil edilmiş otomobil için yıllık MTV’nin yarısı kadar ek MTV alınacak.

Haber Merkezi / gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.