Asgari ücret ne kadar olacak? 2018 AGİ zammı belli oldu mu?

Asgari ücret ne kadar olacak? 2018 AGİ zammı belli oldu mu?

2018 Asgari ücret ve AGİ zammı ne kadar olacak? AGİ ödemesine el koyan patronlar yandı! Bakandan asgari ücret açıklaması…

Asgari ücret 2018 yılında ne kadar olacak soruları sorulmaya başladı. 2018 yılında asgari ücrete ne kadar zam gelecek? Yeni yılda asgari ücret nasıl hesaplanıyor?

2018 yılında Asgari Ücret ne kadar olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 7 milyon işçiyi yakından ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin Aralık ayının ilk haftasında yapılacağını bildirdi. Jülide Sarıeroğlu başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. İşçi temsilcisi olarak toplantıya katılan Türk-İş; işçinin net yaşam maliyeti ve yıl sonu enflasyon oranlarını gündeme getirirken; TİSK ise, devletin işverenlerine kişi başı verdiği aylık 100 lira asgari ücret desteğinin 2018 yılında da devamını etmesini talep edecek.

Bakan Jülide Sarıeroğlu’ndan Asgari Ücret açıklaması

Bakan Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesinde gazetecilerin merakla beklenen asgari ücret alan vatandaşların vergi dilimine girmesine ilişkin sorusunu yanıtladı. Asgari ücretlilerin vergi dilimine girmesinin Ağustos ayı itibariyle hükümetin gündeminde olduğunu belirten Bakan, “Başbakanımızın asgari ücret tespit edildiği zaman yılbaşında zaten bir açıklaması vardı. ‘Asgari ücretli kardeşlerimiz ocak ayında ne alıyorsa aralık ayında da bu ücreti net olarak almaya devam edecekler’ diye. Bugüne kadar AK Parti olarak bütün verdiğimiz sözlerin arkasında durduk. Asgari ücret konusu da ülkemiz açısından hassas bir konu” şeklinde açıklama yaptı.

Asgari Ücret nasıl hesaplanıyor?

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirlemektedir. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari Geçim İndirimine hileli şekilde el koyan patronlar yandı!

Asgari ücret alan vatandaşların vergi dilimine girmesinin Ağustos ayı itibariyle gündemde olduğunu belirten Jülide Sarıeroğlu, asgari geçim indirimi ödemesine hileli şekilde el koyan patronlara yönelik yaptırımların ağırlaşacağını duyurdu. Bakan Sarıeroğlu sözlerine;  “Çalışanın 'asgari geçim indirimine' hileli şekilde el koyan patronlar yandı. Çalışana "asgari geçim indirimi" ödemeyerek asgari ücretin altında ücret veren işletmelere yönelik yaptırımlar ağırlaştırılacak” şeklinde devam etti.

AGİ ödemesinin ihlali konusunda bakanlığa gelen şikayetler doğrultusunda teftişler yapıldığı belirtildi. Bu konuda ihlal yapan sektörlerin başında tekstil ve inşaat sektörleri geliyor. İşletmelerin işçilere AGİ ücretini ödemeyerek çıkarttıkları ek karta yatırdıkları belirlendi. Asgari ücret ödenmeyen veya eksik ödenen her işçi için aylık 162 lira ceza kesiliyor.

AGİ nedir?

AGİ,  Askeri Geçim İndirimidir. AGİ, devletin bir işçiye bakmakla yükümlü olduğu kimselere bakarak ödenen gelir vergisinin bir belli bir kısmını işçiye iade etmesi olarak da tanımlanır.

16 yaşından büyük olan çalışanların asgari geçimini sağlayacak bölümünün gelirinden düşürülerek vergi dışı bırakılmasıdır. Yani kazanılan gelirin bir kısmının istisnaya tabi tutulmasıdır. AGİ her yıl hesaplanarak güncellenen bir değerdir.

agi-2018.png

AGİ’den kimler yararlanabilir?

  1. Ücretleri gerçek usulde (tevkif suretiyle) vergilendirilen tam mükellef gerçek kişiler
  2. Tevkifata tabi tutulmamış ücret gelirlerini yıllık beyanname ile bildirenler.
  3. Gelir Vergisi Kanununun 61. maddesi kapsamında ücret kapsamında değerlendirilen ücret geliri elde edenler(Örneğin kurumların yönetiminde görevli olanlar).

2018 yılında AGİ ne kadar olacak?

2018 yılı itibari ile olacak olan asgari ücretteki artış ile beraber maaşlara eklenen asgari geçim indirimi (AGİ) de yükselecek. Asgari geçim indirimi asgari maaşın brüt tutarı üzerinden hesaplanır. Buna göre asgari ücret, artış geçen yılki gibi yüzde 8 olursa, brüt bin 919 lira 70 kuruşa çıkacak. Buna bağlı olarak da en düşük asgari geçim indirimi tutarı 133,31 liradan 143,97 liraya ulaşacak. En yüksek tutar ise 226,63 lira yerine 244,76 lira olacak.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) nasıl hesaplanıyor?

Asgari Geçim İndirimi hesaplanırken, ilgili yılın başındaki (Birinci 6 aylık) asgari ücret tutarının yıllık toplamı hesaplanır, hesaplanan yıllık toplam tutar, Asgari Geçim İndirimi oranı ile çarpılır, elde edilen Asgari Geçim İndirimine esas tutar en düşük Gelir Vergisi oranı olan %15 ile çarpılarak bulunan değer 12'ye bölünür ve aylık Asgari Geçim İndirimi tutarı hesaplanır. Oran hesaplanırken çalışanın medeni durumu göz önüne alınır. Yıllık asgari ücret toplamının, işçinin kendisi için %50'si, çalışmayan eşi için %10'u, bakmakla yükümlü olduğu 2 çocuğun her biri için %7,5'u, 3. çocuk için %10'u ve sonraki çocukların her biri için ise %5'i esas alınır. Bu oranların toplamı %85'i geçemez. Örneğin eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olan bir işçinin asgari geçim indirimi oranı %50 + %10 + %7,5 + %7,5 + %10 = %85 olacaktır. Yıllık asgari ücret toplamı bu oran ile çarpılır ve sonuç 12'ye bölünerek aylık asgari geçim indirimi hesaplanır.

Asgari Ücretin net hesabı ve İşverene Maliyeti

ASGARİ ÜCRETİN NETİNİN HESABI (TL/AY)

ASGARİ ÜCRET

1.777,50

SGK PRİMİ% 14

248,85

İŞSİZLİK SİG. FONU% 1

17,78

GELİR VERGİSİ% 15

93,32

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ

133,31

DAMGA VERGİSİ% 07,59

13,49

KESİNTİLER TOPLAMI

373,44

NET ASGARİ ÜCRET (**)

1.404.06

 

İŞVERENE MALİYETİ (TL/AY)

ASGARİ ÜCRET

1.777,50

SGK PRİMİ% 14

248,85

İŞSİZLİK SİG. FONU% 1

17,78

KESİNTİLER TOPLAMI

266,63

NET ASGARİ ÜCRET

1.510,87

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.