Asgari ücrette kritik gün: İşte zam için son tahmin!

Asgari ücrette kritik gün: İşte zam için son tahmin!

Asgari ücret için kritik gün geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık Cuma günü gerçekleştirecek. Kritik toplantı öncesinde son tahmin belli oldu. Peki, asgari ücrette son tahmin ne? İşte detaylar...

Milyonlarca çalışan maaşlara ne kadar zam geleceğini merak ediyor. Asgari ücret için kritik gün yarın. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 1 Aralık Cuma günü ilk toplantısını gerçekleştirecek. Peki, asgari ücrette tahminler neler? Ekonomist Muhammet Bayram asgari ücretin ne kadar olacağına dair son tahminini açıkladı.

asgari.jpg

TALEPLER İLETİLECEK

Milliyet gazetesine konuşan Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Aralık ayı itibarıyla görüşmeler başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandığında işçi kesimini temsilen 2 kadın, 2 erkek asgari ücretli olacak, 1 kişi de TÜRK-İŞ’ten yetkili olacak. İlk toplantı ile birlikte taraflar taleplerini iletecek. Burada maddi olarak bir tutar görüşmesi söz konusu aynı zamanda sosyal kazanımlar ve imkanlar da önemli.

Kamu kurumlarından evrak ve bilgilerin alınması ile ilgili talepler olur. Kamu kurumlarından enflasyon, geçim endeksleri, kira endeksleri gibi veriler alınarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yapar.

zam.jpg

AÇLIK SINIRI 14 BİN TL

TÜRK-İŞ’in kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırması var. Açlık sınırı 14 bin TL civarında geldi. Daha önceki dönemlerde TÜRK-İŞ ‘bunun altına olmaz’ şeklinde pazarlığa başlamıştı. Ancak aralık ayına ilişkin açlık sınırı henüz gelmedi. Şu anda asgari ücrete yüzde 40 zam yapılırsa, 15 bin 900’ler seviyesine denk geliyor. Burada 16 bin TL seviyesi psikolojik sınırdır. Ben yüzde 50 zam yapılacağını değerlendirmiyorum.

"TEK ZAMMI MÜMKÜN GÖRMÜYORUM"

Ancak daha önceden Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, ‘Gelecek sene tek sefer zam olacak şekilde bir çalışma yapıyoruz’ dedi. Normal şartlarda ben yüzde 40’lar seviyesinde artış bekliyorum.

Önümüzdeki sene ilave bir zam daha yapılmayacaksa seneye oluşacak zammın önden verilmesi gerekiyor. Çünkü vatandaş bunu sırtlayacak. Tek seferde yüksek bir artış enflasyonda tetiklemeye sebep verecek ve ekonomiyi ücret fiyat sarmalına sokacaktır. Ben tek asgari ücreti mümkün görmüyorum. Seneye bir defa daha asgari ücret artışı olacağını düşünüyorum. Ancak olmayacaksa da bu dönemde yüksek bir artış bizi bekliyor diyebiliriz.

a.jpg

ASGARİ ÜCRET İÇİN SON TAHMİN

Benim tahminim yüzde 40’lık bir artıştır. Bu 15 bin 960 TL yapıyor. 16 bin TL seviyesi psikolojik sınırdır. Enflasyon üzerinde bir artış olacaktır. Yüzde 40 seviyesinde artış enflasyonun üzerinde bir artıştır. Yüzde 38 oranında altı aylık enflasyonun çıkacağını kabul edersek yüzde 1-2 puanlık bir refah payı artışı olacaktır.

Burada hem işveren hem de çalışanın düşünülmesi gerekiyor. Asgari ücret 16 bin TL olsa dahi büyükşehirlerde yaşam maliyetlerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Büyükşehirlerde daha fazla asgari ücret belirlenebilir. Halihazırda büyükşehirlerde asgari ücret uygulanmıyor. Çalışanlar asgari ücretle çalışmak istemiyorlar. Bunun artık kalıcı bir sisteme oturulması gerekiyor. 2024 yılı ortalarına doğru dezenflasyon sürecine girilecek. Asgari ücretli ‘sonraki dönemde ben ne kadar maaş alacağım?’ diye düşünmemeli, milli gelirden pay alması kanunlaştırılmalı, asgari ücretli enflasyon + milli gelir üzerinden maaşlarını bilmeli. Aynı şekilde işverenler için de daha öngörülebilir durum olacağı için enflasyona sebebiyet verecek fiyat artışları yapılmaz. Her asgari ücreti konuştuğumuzda fiyatların yükseldiğini görüyoruz."

 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.