Asimile için Türkistanlı ailelere Çin'li erkek!

Asimile için Türkistanlı ailelere Çin'li erkek!

Mao'cu Çin, Doğu Türkistan'lı Müslümanlara zulmünü aralıksız sürdürüyor. Şimdi de "Doğu Türkistan’a Çinli göçmen gönderilerek Doğu Türkistanlı Müslümanlar adeta Çinlileştirilerek asimile ediliyor" bilgisi geldi.

Mao'cu Çin, Doğu Türkistan'lı Müslümanlara zulmünü aralıksız sürdürüyor. Şimdi de "Doğu Türkistan’a Çinli göçmen gönderilerek Doğu Türkistanlı Müslümanlar adeta Çinlileştirilerek asimile ediliyor" bilgisi geldi. 

Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistan Türkleri, Ankara’da toplanarak Çin’i protesto etti. Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve gruba öncülük yapan Seyit Tümtürk yaptığı konuşmada, "1949 yılından beri işgal edilen Doğu Türkistan’da uluslararası hukuk ihlalleri adeta zirve yapıyor. Doğu Türkistan’a Çinli göçmen gönderilerek Doğu Türkistanlı Müslümanlar adeta Çinlileştirilerek asimile ediliyor" dedi.

5 Şubat 1997’de Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden 200 Uygur Türkünün anısına yaklaşık 2 bin Doğu Türkistanlı vatandaş, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Başkent Ankara’da Çin’i protesto etti. Türkiye’nin dört tarafından gelip Ankara Kocatepe Camii’nde kıldıkları öğle namazından sonra Çin Büyükelçiliğine yürümek isteyen grup polis engeline takıldı. Grup başkanı ile görüşen polis memuru, “OHAL nedeniyle bu tür eylemler yasak. Fakat hassas bir konu olduğu için size burada bir alan ayrıldı (Kuğulu Park) ve bu bölümden başka yere geçişinize izin verilmeyecektir” demesine rağmen grubun başkanı sakinleşmedi ve grubu kontrol edemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine olası bir taşkınlık çıkmasın diye çeşitli görüşmeler yapıldı.

Süleyman Soylu telefon ile aradı
Türkistan’ın Gulca şehrinde meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden 200 Uygur Türkü için yaklaşık 2 bin Doğu Türkistanlı vatandaş Başkent Ankara’da Çin Büyükelçiliğine yürümek istedi. Polis engeline takılan öfkeli grup, “Bizi gerekirse öldürün veya hapse atın ama biz o Büyükelçiliğe yürüyeceğiz” diyerek bir türlü sakinleşmemesi üzerine, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve gruba öncülük yapan Seyit Tümtürk’ü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu telefon ile aradı ve sakin olmalarını istedi. Bunun üzerine Tümtürk, “Biz Doğu Türkistanlılar devletimizin lafını bir emir telakki ederiz” dedi ve ayrılan alanda basın açıklamalarını gerçekleştirip buradan ayrılacaklarını söyledi.

Kendilerine Kuğulu Park içinde ayrılan bölümde basın açıklamasını gerçekleştiren Tümtürk, “Çin komünist yönetimi ‘Kardeş Aile’ projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek bizim namus ve iffetlerimizi tarumar ediyor. 1949 yılından beri işgal edilen Doğu Türkistan’da uluslararası hukuk ihlalleri adeta zirve yapıyor. Doğu Türkistan’a Çinli göçmen gönderilerek Doğu Türkistanlı Müslümanlar adeta Çinlileştirilerek asimile ediliyor. Muhammed Salih Doğu Türkistanlıların dini uleması. İslam’ın şerefi, izzeti ve Kur’an-ı Kerimi Uygur Türkçesine çeviren büyük bir İslam alimi Salih geçen ay hapse atıldı ve geçen hafta vefat ettiğini öğrendik. Cenazesi dahi henüz teslim edilmedi. Çin, Afrin’de PKK/PYD saflarında kahraman Türk ordumuz ile savaşmakta” dedi.

“Doğu Türkistanlılar adeta Ortaçağ karanlığını yaşamakta”
Tümtürk, Doğu Türkistanlıların, Çin komünist devletinin karanlık zindanlarında adeta Ortaçağ karanlığını yaşamakta olduğunu belirterek, "Ne Müslüman alemi, ne de insanlık alemi hiç kimse Doğu Türkistanlılara sahip çıkmamakta. Bugün Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, İslam İşbirliği ve uluslararası teşkilatlar Çin’in menfaati ve Çin’in imtiyazını gerekçe göstererek 35 milyon Müslüman Doğu Türkistanlının katliamına Çin ile ortak olmuştur" şeklinde konuştu.

“Mehmetçiğimizin ayağına taş değmesin”
Zeytin Dalı Harekatı için Afrin’de bulunan kahraman Mehmetçiğimize de değinen Seyit Tümtürk sözlerine şöyle devam etti:

“Kahraman Türk ordusunun şehadete ermiş olan Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Cenabı Allah Mehmetçiklerimizi ve Peygamber ocağımızı melekler ordusu ile korusun. Mehmetçiğimizin ayağına taş değmesin. Onlar bu milletin ve tüm mazlumların göz bebeği. Bugün buradaki tüm Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz kahraman Mehmetçik ile birlikte Suriye’de PKK/PYD ve arkasındaki tüm emperyalistler ile savaşmaya hazırdır.”

Grup dualar ettikten sonra alandan olaysız bir şekilde ayrıldı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.