Bakanlıktan yeni proje: Sade vatandaşın belini büken konut sorunu çözülüyor

Bakanlıktan yeni proje: Sade vatandaşın belini büken konut sorunu çözülüyor

Ankara İnşaat Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Aydın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazine arazilerini imara açma projesini değerlendirdi. Aydın, “Projenin hayata geçmesi ile birlikte vatandaşlarımızın konuta ulaşımı daha kolay olacak” dedi.

Her geçen gün artan konut sorunu ve haberlere yansıyan kiracı ev sahipleri anlaşmazlıkları Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını harekete geçirdi. Bakan Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamalarda hazine arazilerinin imara açılarak konut sorunun önüne geçeceklerini söyledi.

aa.jpg

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Ankara inşaat Esnaf Sanatkârlar Oda Başkanı İbrahim Aydın bu projenin olumlu olduğunu ve uzun vade de olsa hem konut sorunun önüne geçeceğini ve ev kiralarının düşeceğini söyledi. Aydın ayrıca, sektörde istihdama ve para akışanı neden olacağını belirtti. Aydın, “Şu an müteahhitlerin en büyük sorunu arsa eksikliği, bu sorun çözülürse konut sorunu da giderilir. Hazine arazilerinin imara açılması ile hem istihdam artar hem de sektörde para akışı sağlanır. Bu proje ile vatandaşlarımızın konuta ulaşımı biraz daha kolay olacak. Müteahhitlerin arsa sorun çözülürse maliyetler biraz olsun düşer ve ev fiyatlarında rahatlamaları olur” diye konuştu.

ara2-001.jpg

ARSA UCUZLARSA KONUT UCUZLAR

Aydın, “Geçtiğimiz günlerde açıklanan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın Sayın Özhaseki açıklamasında hazine arazilerinin imara açmayı düşündüklerini belirtti. Hükümet hazine arazilerinin imara açarak her iki tarafı da memnun eden bir çözüm buluyor. Müteahhitlerin şu anda yaşadığı en büyük sorunlardan birisi arsa problemidir. Konuttan çok arsa problemi var. Arsaya ulaşılmıyor. Konut yapmak için kullanılan arsa pahalı olunca yapılan komutunda fiyatı yüksek oluyor. Hükümet sorunu görerek bu şekilde bir çözüm üretmeye planlıyor. Hazine arazileri konut yapımına açılırsa rahatlama olur. Konut yapımında arsa payları az olursa müteahhitler yaptığı konutları biraz daha ucuza mal ettikleri için ev fiyatlarında daha ucuza satabilir” ifadelerini kullandı.

ara-001.jpg

OLUMLU DÖNÜŞLER SAĞLAR

“Söz konusu projenin inşaat sektöründe artı değer katacağına biz eminiz” ifadeleri ile projeyi destekleyen Aydın, “Bu proje hem istihdamı artırır. Hem de sektörde para akışı sağlar. Proje ile vatandaşlarımız komuta ulaşımı biraz daha kolay olacak. Konut sayısı arttığı için ev kiraları da azalacak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın hazırladığı bu projelerin hazine arazilerin imara açılması konut sayısını arttıracağı gibi konut fiyatlarını düşürecek. Kiraları düşürecek ve ülke ekonomisine değer katacak. Şu anda kısa vadede sektörümüzün canlanması adına devletimizin emlak kredilerinin önünü açmasını sağlamalıdır. Gündeme yansıyan barınma sorunun önüne getirebilmesi için devletimiz bazı projelerle özel sektörün devreye sokması gerekiyor” şeklinde konuştu.

ara23.jpg

PİYASA RAHATLAR

Ankara inşaat Esnaf Sanatkârlar Oda Başkanı İbrahim Aydın, son olarak şu hususlara değinerek son verdi; “Arsa sorununu çözmek maliyetleri düşürmek ve konut problemini çözüm bulmak için hep beraber el ele verip çalışmamız gerekiyor. İmarsız hazine arazileri imara açmak bugünden yararlı olacak bir çözüm değil ama uzun soluklu olarak konu problemini çözüm olacağı belli müteahhitlerin arsa sorun çözülürse maliyetler biraz olsun düşer ve ev fiyatlarında rahatlamaları olur.”

Faruk Gökyurt/ www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum