Cami ve Külliye Mirası Devam Edecek

Cami ve Külliye Mirası Devam Edecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi alanında yapımı gerçekleştirilen Kuzeykent Cami ve Külliyesi’nin inşası hızla yükseliyor.

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM

Kuzeykent Camii ve Külliyesi'nin yapım çalışmalarının aralıksız devam ettiğini bildiren TOBAŞ Genel Müdürü Ferhat Ertürk, 65 bin metrekare alan üzerinde kurulan ve kaba inşaatı tamamlanma aşamasında olan projenin, bitirildiğinde Türkiye’nin en görkemli cami ve külliyeleri arasında yer alacağını söyledi.

20 BİN KİŞİ AYNI ANDA NAMAZ KILACAK

Büyükşehir Belediyesi'nin, külliye geleneği ve mimarisini Başkent’e kazandırdığını belirten Ertürk, “Külliye projesinin kapalı bölümünün içinde, 10 bini yarı açık ve açık alanlar ile cami avlusu, revaklar, yan teraslar da dâhil olduğunda, toplam 20 bin kişinin aynı anda namaz kılacağı caminin inşası gerçekleştiriliyor. 2’si 64 metre uzunluğunda 3 şerefeli, 2’si 46 metre uzunluğunda 2 şerefeli olmak üzere toplam 4 minaresi olacak caminin kaba inşaatı sürerken, ana binada kubbe altına kadar olan yerde imalatlar tamamlanmak üzere. Yapılan çalışmalar kapsamında cami imalatı yüzde 20’nin üzerinde tamamlandı” açıklamasını yaptı.

YÜZDE 64 ORANINDA TAMAMLANDI

Çalışmaların 64 oranında tamamlandığını vurgulayan Ertürk, “Kapalı otopark bölümünün kaba inşaatı tamamlandı. Otopark üzerinde yer alan arasta bölümünün kaba inşaatı devam ediyor, seyir kulesinin kazıları tamamlandı. Bu alandaki yapım çalışmaları ise yüzde 64 oranında tamamlandı. Külliye içinde kadın ve erkekler için ayrı ayrı yapılan hamamların kaba inşaatları sürerken, aşevi, kütüphane, Osmanlı mutfağı, kültür ve kongre merkezlerinin hafriyat ve kaba inşaatları devam ediyor” dedi.

750 BİN METREKARE BÜYÜKLÜĞÜNDE

Kuzey Yıldızı’ın cazibe merkezi haline geldiğini ifade eden Genel Müdür Ertürk, “Geçmişte Başkentimize gelen yerli ve yabancı konuklarımızın, havaalanı yolu üzerinde olan bu bölgeyi görmesinden üzüntü duyardık. Bugün ise modern binaları, alttan ısıtmalı yolları, köprüleri, ışıklandırmaları, 750 bin metrekare büyüklüğündeki muhteşem rekreasyonu, şimdi de tüm alana hakim muhteşem bir manzaraya sahip tepede inşa edilen Kuzeykent Külliyesi ile de bir prestij projesi, gurur duyulan bir yaşam alanı oldu” diye konuştu.

EN GÖRKEMLİ CAMİ VE KÜLLİYELER ARASINDA YER ALACAK

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin henüz yapım aşamasındayken bile uluslararası alanda dikkat çektiğini belirten Ertürk, “İlklerin projesi olarak adını tarihe yazdıran proje kapsamında inşa edilen ‘Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi’nin, tamamlandığında, Türkiye’nin en görkemli cami ve külliyeleri arasında yer alacağına inanıyoruz. Külliye sadece Başkent’e değil, içindeki tesisleriyle Türkiye’ye de hizmet verecek özellikte olacak” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.