Cem Ersever kimdir? Cem Ersever nereli?

Cem Ersever kimdir? Cem Ersever nereli?

Cem Ersever kimdir? Cem Ersever nereli? sorularının cevapları vatandaşlar tarafından merak edildi. İlgili içeriği haberimizde derledik.

Cem Ersever kimdir? Cem Ersever nereli? sorularının cevapları vatandaşlar tarafından merak edildi. İlgili içeriği haberimizde derledik.

Cem Ersever kimdir? Cem Ersever nereli?

Ahmet Cem Ersever, 1950 yılında, Erzurum’da dünyaya gelmiştir. Yüksek öğrenimini gerçekleştirmek üzere kayıt olduğu Ankara Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bir sene okuduktan sonra bıraktı ve 1969 yılında Harb Okulu’na kayıt oldu. 1972 yılında mezun oldu.

11 Aralık 1979 yılında, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından, çeşitli illerdeki kaçakçılık olaylarını soruşturmak üzere görev yaptı, 20 Şubat 1980 tarihinde ise, Trabzon’a, benzer bir görevle atandı. Bu zaman dilimi içerisinde, yüzbaşı rütbesi altında görev yapıyordu.

Ahmet Cem Ersever, 12 Eylül sonrasında, Güneydoğu’daki terör, kaçakçılık vb.. örgütlü eylemlerle mücadele etmek için kurulan Jandarma İstihbarat ve Terörleücadele Birimi[JİTEM]’i kurmakla görevlendirildi. Jitem, doğrudan Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak çalışacak olan özel bir birimdi.

Soner Yalçın ile beraber yaptığı röportajlarında, Mahmut Yıldırım ve faili mechul cinayetler hakkında bazı beyanlarda bulundu, bundan kısa bir zaman sonra ise, Orgeneral Eşref Bitlis’in kuşkulu bir keşilde vefat etmesi nedeniyle otuz çalışma arkadaşıyla beraber görevinden istifa etti.

24 Ekim 1993 yılında Soner Yalçın ile gerçekleştirdiği röportajlarla ilgili ifade vermek üzere gittiği Ankara’da kayboldu. 4 Kasım 1993 tarihinde, elleri arkadan bağlanmış ağzı bantlı kafasına iki el ateş edilmiş cesedi, Ankara Elmadağ ilçesi çıkışında bulundu. Kendisini öldürenlerin kimliği belirlenemedi.

Ersever’in avukatı Emin Emir tarafından, kendisi ile Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu arasında takın ilişkilerin olduğu belirtildi. Sağlığında, Üçgendeki Tezgahve APO-PKK-Kürtler adlı kitapları yazmış olan Ahmet Cem Ersever’in adına, Soner Yalçın tarafından yazılmış olan Binbaşı Ersever'in İtirafları adlı bir eser de bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.