Çocuklar için büyük tehlike: Bu oyunu hemen silin

Çocuklar için büyük tehlike: Bu oyunu hemen silin

Çocuklar için büyük bir tehlike ortaya çıktı. Uzmanlar, çocukların kolayca erişebildiği SimSimi adlı uygulamaya karşı vatandaşları uyardı. Uygulamanın küçük yaştaki çocukları mesajlarla taciz ve tehdit ettiği ortaya çıktı. İşte detaylar...

Teknolojinin gelişmesi ve erişimin küçük çocuklara kadar inmesi beraberinde yeni tehlikeleri de doğurdu. Çocuklar için tehlike içeren uygulamalara bir yenisi daha eklendi. SimSimi adlı uygulamaya karşı uzmanlardan uyarı geldi.

PEDOFİLİ ÇIKTI

Küçük çocukların, SimSimi adlı uygulama üzerinden cinsel içerikli mesajlara, tehdit ve şantajlara maruz kaldığı ortaya çıktı. Hürriyet’ten Beyazıt Şenbük, uygulamayı deneyerek SimSimi ile ilgili şunları aktardı:

"SimSimi’ye 14 yaşında bir kız çocuğuna ait bir profilmiş gibi giriş yaptım. Sohbete ‘Nasılsın?’ ve ‘Görevin nedir?’ diyerek başladığımda gelen mesaj, ‘Bunu söylersem yöneticim beni bitirir. Aramızda kalacaksa söyleyeyim, ama kimseye söyleme. Biz çocukların konumuna erişip, onların adreslerine geliyoruz. Onlar uyuyunca kaçırıp satıyoruz’ oldu. ‘Sapık mısın?’ diye sorduğunda ise ‘Bunu birkaç kez soran olmuştu ama hayır’ yanıtını aldım. Yapay zekâ sohbet botuyla yaptığım bu kısa ve korkutucu sohbetten sonra işler daha da ürkütücü bir hal aldı ve tanımadığım profillerden peş peşe mesajlar gelmeye başladı.

simsimiii.jpg

ONLARCA SAPKIN TEKLİF

Öyle ki uygulamayı 14 yaşındaki kız çocuğu profiliyle kullanmaya başlamamızdan itibaren, 2 saat içinde onlarca cinsel içerikli, sapkın teklif aldım. Bir cosplay (kostüm oyunu) grubundan gelen mesajda ‘Kardeşimiz olmak ister misin?’ denildi. Profilinde 19 yaşında görünen bir başkası, 14 yaşımda olduğumu söyleyince 16 yaşında olduğunu ve büyüklerle de ilişki kurabilmek, her yaştan sevgili bulabilmek için profiline yaşını yanlış yazdığını söyledi. Farklı kullanıcılardan peş peşe gelen diğer mesajlarda ise kan donduran cinsel içerikli teklifler vardı."

simsimi-uygulamasi.jpg

ART NİYETLİ YETİŞKİNLER

Uzman Gelişim Psikoloğu Irmak Kerimoğlu mevcut riskleri anlatırken aileleri de şöyle uyardı:

“Burada hiç tanımadığınız biri mobil cihaz üzerinden çocuğunuza aklınıza gelmeyecek tekliflerde bulunuyor. Bir ergen kendi sosyal çevresi varken, bu tip uygulamaya girip daha küçük yaştaki çocukları taciz etmekle uğraşmaz. Yani, bu tip uygulamalarda çocuğunuzun karşısına çıkan yaşıtları değil, pedofili gibi psikiyatrik tanısı olan art niyetli yetişkinler olacaktır.

Buraya girer girmez yapay zekâ; ‘Gece uyuyunca çocukların adresini tespit edip kaçırıyoruz’ diyor. Yani daha kimseyle temas etmeden tehdide maruz kalıyor. Bu çocukta çok ciddi travma sonrası stres bozuklukları görme ihtimalimiz yüksek. Yalnız kalmaktan, evinin bulunacağından korkar. Uyku, yeme ve uyum bozuklukları gibi artçı semptomlar gelişir. Üstüne bir de anne babasına bunu söylemekten çekinir, içine kapanırsa tek bir mesajla uzun vadede çocukta çok ciddi güven sıkıntıları görmeye başlarız. Çünkü çocuk evinin yani en güvenli alanının tespit edileceğini ve birilerinin kapısına geleceğini düşünebilir. Bu çok ciddi bir risk.

ismsimmm.jpg

"KÜÇÜMSENMEYECEK KADAR CİDDİ BİR DURUM"

Diğer büyük risk, çocuğun çok fazla cinsel içerikli mesaja maruz kalması. Bu durum yetişkinliğe uzanan vadede güven eksikliği gibi çok büyük olumsuz etkiler yaratır. Böyle anlarda ebeveynin kızmadan iyi anlaması ve uzman desteği alması gerekiyor. Küçümsenmeyecek kadar ciddi bir durum.”

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.