Çocukluk çağı kanserinde erken tanı hayat kurtarır

Çocukluk çağı kanserinde erken tanı hayat kurtarır

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Elli çocukluk çağı kanserlerinde erken tanı ve tedaviyle kurtulmanın mümkün olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Elli erken tanının ve belirtilerinin tespitinin çok kritik olduğunu aktarırken “2 haftadan uzun süren ateş, lenf bezleri çapının fındıktan büyük şekilde şişmesi ve ağrılar en önemli belirtileridir. Bir yere çarpmayla oluşan morluklar normaldir ama dizden yukarısında morluklar oluşuyorsa bunlar bizi korkutur. Her zaman uyumayan ya da yaramazlık yapan çocuk artık bunları yapmıyorsa korkmak gerekiyor” dedi. 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Elli çocukluk kanserinin toplumumuzda görülen kanserin yüzde 1 ila 2’sini kapsadığını vurgulayarak “Erişkinlerde kanser, çocuklara göre çok daha fazla görülüyor. Çünkü yaşam süresi uzadıkça kanser sıklığı artmaktadır. Kanserin altında çevresel ve doğumsal faktörler vardır.” diye konuştu.

ÇOCUKLARDAKİ KANSERİN SEBEBİ DOKULAR

Kanser söz konusu olduğunda çocuk hastaların yetişkin hastalardan daha uzun yaşadığına dikkat çeken Prof. Dr. Murat Elli “Erişkinlerde organ kanserleri olur. Erkeklerde prostat ve akciğer kanserleri, kadınlarda da uterus, meme ve akciğer kanserleri sıkça görülür. Çocuklarda ise kanser dokulardan kaynaklı oluşur. Lenfoid dokulardan kaynaklı lenfoma hastalığı gelişir. Kemik iliğinden, kan yapıcı hücrelerden kaynaklı lösemiler gerçekleşir. Sempatik sinir dokusundan nöroblastom gelişir. Kısacası kanser dokulardan gelişir ve çocukluk çağı kanserleri tedaviye çok daha iyi cevap verir. Bu yüzden çocukluğunda kanser geçirmiş olan hastalar artık toplumumuzda erişkin olarak bulunmaktadır. Çocukluk çağı kanserlerini saptamak zor değildir, en önemlisi dikkat etmektir. Özellikle de hekimlerin bu çocukta kanser olabilir, görülebilir demesi gerekmektedir. Bir diğer asıl mesele ise ailelerin şüphelendikleri zaman hekime erken başvurabilmeleridir.” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARINIZI İYİ GÖZLEMLEYİN

Prof. Dr. Murat Elli, çocukluk çağı kanserlerinin belirtilerine karşı aileleri şu uyarıları yaptı; “Çocuğun ateşi 2 haftadan uzun sürdüyse, çocukta lenf bezi büyümesi dediğimiz bezeler geliştiyse dikkatli olmakta fayda var. Her çocukta beze olması gerekiyor, bunlar vücudun savunma organlarıdır. Ama bezenin kısa çapı küçük fındıktan büyükse, antibiyotik tedavisi almasına ve 2 ila 3 hafta geçmesine rağmen normal boyutuna dönmediyse, vücutta beklenmeyen yerlerde çürükler oluşuyorsa dikkat edilmelidir. Bir yere çarpmayla oluşan morluklar normaldir ama dizden yukarısında morluklar oluşuyorsa bunlar bizi korkutur. En önemli belirtilerden biri de ağrılardır. Çocuklarda geçmeyen ağrılar bize mutlaka malignensi (kötü huylu tümör) düşündürmektedir. Özellikle 5 yaş ve ilk 3 yaş çocuklarda topallama, ayağının üzerine basamama ya da ebeveyni elini tuttuğunda hoşnutsuzluğunu ve ağrısını belirtiyorsa o zaman lösemi, nöroblastom aklımıza gelmektedir. Spora bağlı ağrılar geçer ama ekstremitelerde ve özellikle alt uzuvlarda şişlik, ağrı ve topallama bizim için çok önemlidir.”

TEDAVİLER SONUÇ VERİYOR

Sık karşılaşılan yakınmalardan birisinin de baş ağrısı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Elli, “Çocuklar bazen okula gitmemek için şirin numaralar yapabilir ama bunlara kusma da ekleniyorsa, halsizse, yürüyemiyorsa, eski yaptığı işleri yapamıyorsa yani yemeğini kendi yiyemiyor, yazı yazamıyorsa yetenek ve fonksiyonlarını kaybediyorsa o zaman korkmak gerekmektedir. Her zaman uyumayan ya da yaramazlık yapan çocuk artık bunları yapmıyorsa korkmak gerekiyor. Çocukluk çağı kanserlerinde erken tanı çok önemlidir. Doğru zamanda, doğru klinikte, doğru ekiple, doğru tanı, doğru tedaviyle başarı çok yüksektir. Çocukluk çağı kanserlerinin tedavisi artık çok gelişti. Moleküler hedef tedavi dediğimiz akıllı ilaçlarda kullanıma girdik. Erken tanı için en erken zamanda bir çocuk hekimine ulaşmak gerekiyor” dedi.

DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.