Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Asırlar bile geçse darbecileri affetmeyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Asırlar bile geçse darbecileri affetmeyeceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Yüzyılı Anayasası Sivil Anayasa Güçlü Türkiye Sempozyumu'nda konuştu. Erdoğan,"Eski adıyla Yassıada'yı milletimizin adlandırmasıyla ‘Yaslıada'yı demokrasimizin utanç adasına dönüştürenleri nefretle anıyoruz"dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adnan Menderes Kongre Merkezi Özgürlük ve Demokrasi Adası'nda düzenlenen Türkiye Yüzyılı Anayasası Sivil Anayasa Güçlü Türkiye Sempozyumu'nda konuştu. Erdoğan, "Eski adıyla Yassıada'yı milletimizin adlandırmasıyla ‘Yaslıada'yı demokrasimizin utanç adasına dönüştürenleri nefretle anıyoruz. Üzerinden asırlar geçse de darbecileri unutmayacağız ve affetmeyeceğiz. Sokakları karıştırarak darbeye zemin hazırlayanları, üniversite öğrencilerini kışkırtanları unutmayacağız ve affetmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

"DEMOKRASİ CELLATLARINI UTANÇ KAYNAĞI OLARAK HATIRLAYACAĞIZ"

Erdoğan, millete yaşatılan hukuk cinayetlerini asla bağışlanmayacağını söyleyerek, "Millet ve milli irade uğrunda bedel ödeyenleri nasıl minnetle yad ediyorsak, demokrasi cellatlarını da utanç kaynağı olarak hatırlayacağız. Darbeye uygun ortam hazırlamak için üç yıl boyunca uğraştılar. Bu süreçte muhalefete bağlı gazeteler Menderes'i ve DP'yi hedef aldı. Son olarak, tahkikat komisyonu bahane edilerek, "İhtilal meşru bir haktır" denilerek darbeye davetiye çıkartıldı" dedi.

"HİÇBİR SAHNE TESADÜF DEĞİLDİR"

Yassı Ada Mahkemeleri'nde yaşanan hiçbir sahnenin tesadüf olmadığını belirten Erdoğan," Nasıl darbeye bir günde karar verilmemişse Yassı Ada Mahkemeleri'nde yaşanan hiçbir sahne tesadüf değildir. Siyaset kurumuna haddinizi denilmiştir. Millete ayağınızı denk alın mesajı verilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu millet merhum Menderes ve arkadaşlarını her zaman şükranla ve biraz da idamlarına engel olamamanın mahcubiyetiyle hatırlayacaktır. Menderes ve arkadaşlarının şahsında önce mahkum edilen sonra idam edilen bizatihi milletin özgür iradesidir." dedi.

"DİLİ SORUNLU ANAYASA İLE YOLA DEVAM EDİLMEZ"

Türkiye'nin geçmiş anayasalarını eleştiren Erdoğan, yeni anayasanın gerekliliğine dikkat çekerek çerçevesini darbecilerin çizdiği, dili sorunlu mevcut anayasa ile yola devam edilemeyeceğini ifade etti. "Kim ne derse desin Yassıada mahkemelerinde türlü baskılara işkenceye maruz kalan her üç devlet adamımız isimlerini milletimizin gönlüne şehit olarak yazdırmışlardır.

"BU MİLLET MERHUM MENDERES VE ARKADAŞLARINI HER ZAMAN ŞÜKRANLA HATIRLAYACAKTIR"

Menderes ve arkadaşlarının şahsında önce mahkum edilen sonra idam edilen bizatihi milletin özgür iradesi olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bu millet merhum Menderes ve arkadaşlarını her zaman şükranla ve biraz da idamlarına engel olamamanın mahcubiyetiyle hatırlayacaktır. Üzerinden değil 64 sene asırlar bile geçse darbecileri unutmayacağız ve affetmeyeceğiz. Yassıada mahkemelerinde yaşanan hiçbir sahne ve alınan hiçbir karar tesadüf değildir. Yassıada'da aynı zamanda 14 Mayıs yargılanmış, demokrasimiz, milletin ihtilali yargılanmıştır. Bu ülkede kimin muktedir olduğu iktidar gücünün kimde olduğu milletin hafızasına kanla yazılmak istenmiştir. Menderes ve arkadaşlarının şahsında önce mahkum edilen sonra idam edilen bizatihi milletin özgür iradesidir" dedi.

"27 MAYIS'IN KARANLIK GÖLGESİ HER 10 YILDA BİR TEKRARLANAN DARBELERLE MİLLİ İRADENİN PEŞİNİ BIRAKMADI"

27 Mayıs'ın karanlık gölgesi her 10 yılda bir tekrarlanan darbelerle milli iradenin peşini bırakmadığını belirten Cumhurbaşkanı, "Cunta bülteni gibi çıkan gazetelerden beşli çetelerin rol kapma yarışına kadar aynı senaryo birkaç kez yeniden tedavüle konuldu. Türk siyasi tarihinin en fazla darbe girişimine maruz kalan hükümetiyiz. Anadolu ihtilalini içlerine sindiremeyenler, milli iradeyi gasbetmek için 22 yıl boyunca her yolu denediler. 17-25 Aralık girişimiyle seçilmiş iktidar alaşağı etmeye yeltendiler. Çukur terörüyle şehirlerimizin huzuruna kastettiler. En son 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile doğrudan şahsımızı TBMM'yi ve aziz milletimizin kendisini hedef alacak kadar gözlerini kararttılar. Bunların hepsi yaşandı. Bunların dışında da gizli açık pek çok teşebbüs oldu. Ellerinin altında ne kadar vesayet aparatı varsa üzerimize saldılar. Asla geri adım atmadık. Tankla tüfekle milli iradenin teslim alınamacağını tüm vesayet heveslilerine çok net biçimde gösterdik. Bu ülkede darbe suçunun cezasız kalmayacağını ortaya koyduk" şeklinde konuştu.

"BU ÜLKEDE ARTIK DARBELER VE MUHTIRALAR DÖNEMİ KAPANMIŞTIR"

Bu ülkede artık darbelerin ve muhtıraların döneminin kapandığını konuşan Erdoğan, "Bu ülkede suyu bulandırıp bulanık suda demokrasiyi avlama dönemleri artık geride kalmıştır. Bu ülkede fezlekeler, iddianameler, tetikçiler ve terör örgütleri üzerinden siyaset mühendisliği yapıldığı günler sona ermiştir. Türkiye'de iktidara gelmenin bir tane yolu vardır o da milletin aziz iradesinin özgürce tecelli ettiği sandıktır. Demokrasimize ve milli iradeye kimsenin pusu kurmasına izin vermeyiz. Her kim kanunun dışına çıkarsa karşısında bizi bulur. Türkiye'de egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Milli iradenin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz. Milletin fikri, talepleri, endişeleri dikkate alınmadan uzlaşma aranmadan yapılan anayasa doğumundan itibaren sakattır özürlüdür kriz üretmeye daha yakındır" şeklinde ifade etti.

YENİ ANAYASA MESAJI

Yeni anasaya ile tüm bu kazanımları daha da öteye taşımayı hedeflediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni anayasaya ülkemizin niçin lüzum duyduğunu farklı vesilerle kamuoyumuzla paylaştık. Anayasa normlar hiyerarşisinin tepesinde yer alır. 1961 Anayasası'nın millete ve milli iradeye zorla giydirdiği deli gömleği 1982'de daha da daraltılmıştır. Türkiye'nin mevcut darbe anayasasına mahkum edilmesi, siyasete güveni zedeliyor. Gelinen noktada artık bazı gerçekleri kabullenmemiz gerekiyor. Çerçevesini darbecilerin çizdiği, dili sorunlu mevcut anayasamızla yola devam edemeyiz. Cumhuriyetimizin 100. yılının darbe anayasa ile geçirilmesi siyaset kurumu adına mahcubiyet kaynağıdır. Bu utancı milletimize daha fazla yaşatamayız. 28. yasama döneminde siyaset müessesesinin yeni anayasa yapmasının milli bir ödev olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu.

İSRAİL'İN REFAH SALDIRISI

Refah'ta israil'in mülteci kampına saldırısını konuşan Erdoğan, "İsrail mülteci kampına füze yağdırmıştır. Bu katliam terör devletini kalleş yüzünü bir kez daha ifşa etti. Netanyahu ülkesinde iyice köşeye sıkışmaktadır, daha fazla kanla siyasi ömrünü uzatamaz. Tıpkı özendiği Hitler gibi lanetle anılmaktan kurtulamayacaklardır. Bu katillerden hesap sorulması için elimizden gelen her şey yapacağız. Rabbim Gazzeli kardeşlerimizin yardımcısı olsun." dedi.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.