DURUM VAHİM!

DURUM VAHİM!

Türk toplumunda öne çıkan özelliklerden olan "güçlü aile yapısı" maalesef günden güne zayıflıyor. Kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde yayılan internet ve ahlaksızlık akan tv dizilerinin bu tablodaki etkisine dikkat çeken uzmanlar, yetkilileri göreve çağı

EKRANLARI KAPATALIM

Aile Danışmanı Fatih Akbaba, sosyal medya sohbetleri ve paylaşımların çiftler arasında güvensizlik oluşturduğunu kaydetti: “Tarafların bilgisayarı ihtiyaç dışında açmamaları gerekir. Sevgi ve güveni öldürmemek için ekranları kapatmalıyız. Sabaha kadar süren facebook sohbetlerinde ‘dertleşiyorduk’ bahanesine sığınılmamalı. Eşler birbirinin ekmeği, nimeti olduğunu iyi bilmelidir. Elimizle, dilimizle, ayağımızla ona saygısızlık etmemeliyiz."

AİLE DİZİLERİ TEŞVİK EDİLSİN

Yuva Kurma ve Aileyi Koruma Derneği Genel Başkanı Necip Gazel ise, evlilik kurumunun korunması ve evliliğin özendirilmesi için televizyonlarda ki ahlaki değerlerden yoksun yayınların kaldırılması gerektiğini söyledi. Gazel, tv'lerde İslami ve milli değerleri içeren aile dizilerinin devlet tarafından desteklenmesini önerdi.

 

kupüraltı: Resmi rakamlara göre, 2014 yılında 131 bin çift evliliğini sonlandırdı. Boşanma oranı bir önceki yıla oranla yüzde 4,5 arttı.

 

UĞUR ÖĞÜT / HABERVAKTİM-

 

Binbir umutla kurulduktan sonra şiddetli geçimsizliğe dönüşüp sonlanan evlilikler her geçen gün artıyor. Resmi rakamlara göre 2014 yılında 131 bin çift evliliğini sonlandırırken, boşanma oranı geçen yıla göre yüzde 4,5 arttı. Gençlerdeki evlenme oranında da büyük bir düşüşün yaşandığı belirlendi.

SOSYAL MEDYA AİLEYİ DAĞITIYOR

Türk toplumunda öne çıkan özelliklerden olan "güçlü aile yapısı" maalesef günden güne zayıflıyor olması sağduyulu çevreleri kara kara düşündürüyor. Kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde yayılan internet ve ahlaksızlık akan tv dizilerinin bu tablodaki etkisine dikkat çeken uzmanlar, yetkilileri göreve çağırıyor.

Aile Danışmanı ve Kişisel İletişim Uzmanı Fatih Akbaba, televizyon, sosyal medya ile internetin boşanmaları ve aldatmaları artırdığını söyledi. Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımların boşanmalar için eşlere bir belge olarak sunulduğunu ve bu boşanmaları yüzde 50 oranında direkt etkilediğini belirten Akbaba, “Özellikle buradaki yazışmalar ve fotoğraf paylaşımları dikkat çekiyor. Herkes aklını başına alıp, iradesini aktifleştirip en önemlisi Allah’tan korkup, kuldan utanıp insanlık onuruna ve ahlakına aykırı bir yaklaşım sergilememeli” diyerek çiftleri uyardı.

ÇİFTLERE ÖNERİ

Evlilikleri korumak için çiftlere çeşitli önerilerde bulunan Akbaba, “Tarafların bilgisayarı ihtiyaç dışında açmamaları gerekir. Saatlerce ekran başında durup aramızdaki güveni ve sevgiyi öldürmemek için ekranları kapatmalıyız. Sabaha kadar süren Facebook sohbetlerinde ‘dertleşiyorduk’ bahanesine sığınılmamalı. Eşler birbirinin ekmeği, nimeti olduğunu iyi bilmelidir. Elimizle, dilimizle, ayağımızla ona saygısızlık etmemeliyiz. Ekmeğe saygı duyan bir toplum olarak eşine saygı yoksa bu bizim ikiyüzlülüğümüzdür” dedi.

EVLİLİK EĞİTİMİ VERİLMELİ

Yuva Kurma ve Aileyi Koruma Derneği (Yuva-Kur) Genel Başkanı Necip Gazel ise, ülkemizde evlilik kurumunun korunması ve evliliğin özendirilmesi için televizyonlarda flört ve şiddet içerikli yayınların kaldırılması gerektiğini söyledi. Gazel, Televizyonda İslami ve milli değerlerimizi içeren aile dizilerinin devlet tarafından desteklenmesini önerdi. Okullarda bilgiye dayalı öğretim ile vicdanlara tesir edecek konuların ön plana çıkarılması gerektiğini dile getirdi. Gazel, çiftlerin evlenmeden önce bir evlilik eğitiminden geçirilmesi ve bu eğitimlerin ücretsiz hale getirilmesi gerektiğini de ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.