Eğitimde şiddet sürüyor! Bir acı haberde Diyarbakır'dan geldi

Eğitimde şiddet sürüyor! Bir acı haberde Diyarbakır'dan geldi

İstanbul'da Iraklı bir öğrencinin okul müdürünü öldürdüğü olayın ardından bir acı haber de Diyarbakır'dan geldi. Dicle Üniversitesi'nde bir öğrenci, düşük not aldığı dersin hocası olan Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yunus Yılmaz'ı bıçakladı.

Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Dekan Yardımcısı Doçent Dr. Yunus Yılmaz, kendisine düşük not verdiği gerekçesiyle öğrencisinin saldırısına uğradı.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin aktardığı habere göre doktor raporu, tanık ve mağdur ifadeleri ile makam odasını gören koridordaki güvenlik kamera kayıtları incelendiğinde, sanık B.Y’nin silahla kasten yaralama suçunun sabit olduğu belli oldu.

"AKIL SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİL"

Olaydan sonra B.Y hakkında alınan sağlık raporunda, sanığın “Sanrısal bozukluk” rahatsızlığı bulunduğu için Yunus Yılmaz’a yönelik kasten yaralama suçunun hukuki anlam ve sonuçlarını algılama ve bu eylemiyle ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinde azalma olduğuna vurgu yapıldı. İddianamede, sanığın yargılamasının yapılarak cezalandırılması için hakkında yeterli şüpheyi oluşturacak nitelikte delil elde edilmiş ise de, alınan sağlık kurulu raporuna göre, akıl hastalığı bulunduğu için hakkında CMK’nın 223/3-a hükmü uyarınca ceza verilmesine yer olmadığına, TCK’nın 57. hükmü uyarınca akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirlerinin uygulanarak tedavi altına alınmasına karar verilmesi istendi.

Asliye Ceza Mahkemesine açılan dava ile ilgili mahkeme ise görevsizlik kararı verip dosyayı yargılama yapmaya yetkili Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Mahkeme, suçun basit yaralama değil, nitelikli kasten yaralama kapsamında kalması nedeniyle dosyanın Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesi gerektiğine hükmetti.

"KENDİSİNİ TANIMIYORUM"

Doçent Dr. Yunus Yılmaz ifadesinde, tanımadığı bir kişinin aniden makam odasının kapısını açarak içeri girdiğini kaydetti. Yılmaz, saldırı anını şöyle anlattı:

“Öğrenci olduğunu düşündüm. Kapıyı kapatmak istediğini söyledi ben de açık kalmasını istedim. Kapıyı kapatarak masamın önündeki koltuğa oturdu. Bana genetik olarak psikolojik sorunları olduğunu söyledi. Ben de sakin olup problemini anlatmasını söyledim. Kim olduğunu öğrenmeye çalışıyordum. Ayağa kalkarak çantasından bir şey alıp arkasına sakladı. Benim olduğum tarafa geçmemesi için kendisini uyardım. Buna rağmen arkasına gizlediği bıçakla aniden saldırmaya başladı. Kendimi savunmaya çalıştım. Sürekli salladığı bıçak kafama isabet edince yaralandım. Bağrışma sesleri yükselince özel kalemdeki iki kadın personel içeri girdi. Ben de bana daha fazla zarar vermesin diye bileklerinden tutmuştum. Kendisini tanımıyorum.”

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.