Emekliye maaş artışı TBMM'den geçti

Emekliye maaş artışı TBMM'den geçti

En düşük Emekli maaşı 7500 TL'ye çıkarılan Kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Düzenleme ile birlikte bayram ikramiyeleri de 2 bin TL'ye çıkarıldı.

Kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiği açıklandı.

TBMM Genel Kurulu'nda, 'İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' kabul edildi. Kabul edilen kanuna göre; muharip gazilere verilen şeref aylığı ile vatani hizmet tertibi aylıklarının, sosyal güvence olup olmadığına bakılmaksızın net asgari ücrete yükseltilmesi öngörülüyor. Bu kapsamda halihazırda 2 bin 961 TL olan şeref aylığının 8 bin 847 TL'ye çıkarılması amaçlanıyor. Kanun ile yüksek yargı ve üyelerinin maaş ve emekli aylıklarının Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı ve üyeleri ile eşitlenmesi hedefleniyor. 31 Aralık 2012 tarihinden önce İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yapılmış olan fazla veya yetersiz işsizlik ödeneği tutarının da silinmesi düzenleniyor.

Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı'nda yılda 2 kez ödenen bayram ikramiyesi 2 bin TL'ye çıkarılıyor. Düzenleme ile en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL olarak düzenleniyor. Merkezi yönetim ve kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) geçici işçi statüsünde çalışanların sürekli işçi kadrosuna alınmasının da önü açılıyor.

ÜSTÜN MADALYA

Kanunla, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremde arama- kurtarma çalışmalarına katılan Türk ve yurt dışından gelenlere, 'üstün madalya' verilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda; deprem, yangın, sel gibi afetler ve tehlikeli salgın hastalıklarının ortaya çıkmasının önlenmesi veya bunlarla mücadele edilmesi ile meydana gelen zararların giderilmesinde yaptığı çalışmalar ya da sunmuş olduğu katkılarla üstün feragat, fedakarlık, başarı ve yararlılık gösteren Türk vatandaşlarına 'Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası' yabancı kişilere ise Cumhurbaşkanı kararı ile 'Üstün Fedakarlık Nişanı' verilmesi öngörülüyor.

Kanunla, kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan geçici işçilere kadro verilmesinin de önü açıldı. Ayrıca, güvenlik korucularının emekli aylıklarında da düzenleme yapıldı. Bu kapsamda; emekli güvenlik korucuları ile hak sahiplerinin emekli aylıkları da 7 bin 500 TL'ye yükseltiliyor.

Genel Kurul'da, EYT'lilerin işlemleriyle ilgili çalışan Sosyal Güvenlik Kurumu personeline 3 ay süreyle verilecek fazla mesai ücretlerini artıran düzenleme da AK Parti'nin önergesiyle teklif metnine eklendi.

Öte yandan, düzenlemenin 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacağı öngörülüyor.

DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.