Emeklilikte Adalet Derneği Kadıköy'de tanışma toplantısı düzenledi

Emeklilikte Adalet Derneği Kadıköy'de tanışma toplantısı düzenledi

8 Eylül 1999 sonrası SGK girişli vatandaşların haklarını savunmak için kurulan Emeklilikte Adalet Derneği 19 Mart 2023 tarihinde Kadıköy’de tanışma toplantısı düzenledi.

Toplantıda başta dernek başkanı Mihriban Uğurlu, yönetim kurulu üyelerinin konuşmaları ve soru cevap bölümleri yer aldı. Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı sayın Prof. Dr. İpek Özkal'ın tanışma toplantısına özel dernek üyelerine hitaben hazırladığı video katılımcılardan büyük alkış topladı. 300 kişilik salonun Türkiye'nin dört bir yanından gelen katılımcılar sebebiyle yetersiz kaldığı gözlemlendi.

emaaander.jpg

8 EYLÜL 1999 SONRASI MAĞDUR EDİLİYOR

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) tartışmasının yasalaşması vatandaşları mutlu ederken, 20 milyona yakın insan mağdur edildiğini söylüyor. Bugünler de emeklilik başvuru süreci devam ederken, EYT’den emekli olanlar artık maaş alacakları günü sabırsızlıkla bekliyor. EYT kararının 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları kapsaması, 8 Eylül 1999 sonrası sigorta girişi olanları fazlasıyla mağdur edildiği savunuluyor. Bir günden veya bir aydan ya da bir iki yıldan dolayı 17 yıl kadar geç emekli olacak insanlar, ‘adalet’ çağrılarında bulunarak bu kararın tekrar gözden geçirilmesini ve yeni bir düzenleme yapılmasını istiyor. Peki, 1 günle EYT’yi kaçıranlar ne zaman emekli olacak?

eyt.jpg

BİR GÜN 17 20 YILA MAL OLUYOR

8 Eylül 1999 ve öncesi işe girmiş ya da sigortası başlamış olan vatandaşların emekli olmasıyla 8 Eylül sonrası sigorta girişi olan vatandaşların arasında bir adaletsizlik olduğu dile getiren insanlar, bu durumun ilerde büyük sorunlara yol açabileceğini dile getiriyor. Yasalaşan kanuna göre EYT yasası ile 8 Eylül 1999'da ve öncesinde işe giren sigortalı işçiler erkekse 25 yıl kadınsa 20 yıl çalışarak ve 5 bin ile 5 bin 975 gün prim ödeyerek emekli olabiliyor. Ancak 9 Eylül 1999'da işe giren işçi kadınsa 40 erkekse 42 yıl çalışarak emekli olabilecek. Dolayısıyla çalışmaya bir gün bile geç başlayan bir insan 17 ile 20 yıla kadar geç emekli olacak.

Haber Merkezi / www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.