Esnaflardan Beypazarı'na destek: Markamıza sahip çıkmalıyız

Esnaflardan Beypazarı'na destek: Markamıza sahip çıkmalıyız

İsviçre'nin Beypazarı maden suyunun satışını yasaklamasının ardından tartışmalar devam ediyor. Konuya ilişkin açıklamalar peş peşe yapılırken, esnaflardan da Beypazarı'na destek geldi.

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu (FSVO), Beypazarı maden sularında 'aşırı seviyede bor' tespit edildiğini ve satışının yasaklandığını açıkladı. Kamuoyunda gündeme oturan olaya ilişkin İsviçre, maden suyundaki bor içeriğinin uzun vadede sağlık riskleri yaratabileceğini iddiası ortaya atıldı. Beypazarı, İsviçre'nin iddiasına karşı açıklama yaparken, esnaflardan da destek geldi.

"MARKAMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ"

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, İsviçre'nin iddialarının gerçek olmadığını ve Beypazarı maden sularının uluslararası standartlara uygun bir ürün olduğunu vurguladı.

Çelikus, Beypazarı ve diğer milli kuruluşlara sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Çelikus, "Bu asparagas haberin markanın değerine hiçbir menfi etkisi olacağını düşünmüyoruz. Esnaf ve Sanatkârlar olarak Milli markalarımıza ve ürünlerine sahip çıkacağız" dedi.

beypazari.jpg

BEYPAZARI'NDAN AÇIKLAMA: ASILSIZ

Beypazarı, İsviçre'nin iddialarının ardından açıklama yaptı. Firmadan yapılan açıklamada Beypazarı Maden Suyu'ndaki bor miktarının yüksek olduğu ve sağlığa zararlı olduğu yönündeki bilgilerin asılsız olduğu ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bir kısım sosyal medya mecralarında İsviçre kaynaklı bir habere dayandırılarak markamız Beypazarı Doğal Maden Suyu hakkında haksız ve gerçek dışı dezenformasyon amaçlı yayınlar yapılarak ürün içeriğindeki Bor miktarının yüksek olduğu ve sağlığa zararlı olduğu yönünde asılsız itham ve içerikler paylaşılmıştır.

Bu tür kötü niyetli ve haksız ithamlar ile ilgili tüketicilerimizi aydınlatmak ve doğru bilgileri aktarmak isteriz.

Ülkemizin yüzde 100 yerli ve milli değeri olan “BEYPAZARI” markası uluslararası arenada hızla büyümektedir. Firma olarak 30'u geçkin ülkeye ihracat yaparak Türkiye, Avrupa ve Dünya kalite ödülleri almış, ISO 22000; ISO 9001; ISO 14001; ISO 45001; FSSC 22000 ve ESMA kalite sertifikalarına sahip olan ve sektörde saygın bir yere sahip olan bir markayız. Şirketimiz ürünlerinin kalitesini sürekli olarak titizlikle izlemekte, yine ürünlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından da denetlenerek düzenli olarak analizleri yapılmaktadır.

Farklı ülkeler ve uluslararası kuruluşlar içme suyuyla ilgili kalite standartlarını belirlerken farklı bilimsel verilere ve politika yaklaşımlarına dayanarak değişiklikler yapabilirler. Bu politika ve yaklaşımlar, hangi bilimsel çalışmanın temel alındığı, tüketim alışkanlıkları, vücut ağırlıkları ve diğer faktörlere göre değişiklik arz etmektedir. Başka uluslararası kuruluşlar da içme suyundaki bor miktarı için farklı rehber değerler belirlemiştir.

İçme suyundaki bor için sağlık temelli düzenleyici sınırlar Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2,4 mg/L, Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Konseyi tarafından 4 mg/L ve Avrupa Birliği tarafından 1 mg/L olarak belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (U.S. EPA) ise içme suyundaki Bor için bir düzenleyici sınırlama belirlememiş ancak ömür boyu sağlık danışma değerini 5 mg/L olarak belirlemiştir.

Firmamız, Türkiye'deki Doğal Mineralli Sular Yönetmeliği'ne ve uluslararası standartlara uygunluğunu açıkça beyan eder. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından belirlenen parametrelerin tamamında uygun değerler içinde olduğumuzu vurgularız. Haberin İsviçre kaynaklı olmasına rağmen, bu haberin "yüksek değer çıktı" şeklinde sunulmasının, bilgiyi yanlış algılamaya yönelik bir çaba olduğunu düşünüyoruz.

Önceki yıllarda İsviçre akredite analiz laboratuvarı EUROFİNS tarafından yapılan bor analiz sonucunu da paylaşarak, şeffaf ve doğru bilgi aktarımını sağlamaya önem verdiğimizi belirtmek isteriz. (analiz sonucu sapma değeri ile birlikte 0,80 mg/lt ye denk gelmektedir)"

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.