Fide desteği veren belediyeler ve ata tohumu yardımı

Fide desteği veren belediyeler ve ata tohumu yardımı

Bahçelerde sebze dikim hazırlığı başladı. 2023 fide fiyatları vatandaşı, fide desteği veren belediyeler var mı, bedava fide dağıtan belediyeler hangileri, ata tohumu nereden bulunur arayışına itiyor. Cevaplarını sizler için derledik:

Bahar aylarının yaklaşmasıyla bağ bahçelerde hareketlilik başladı. Bahçesine sebze ekmeye hazırlanan vatandaşlar tohum ve fide araştırması yapıyor. Peki 2023 fide fiyatları ne? Fide desteği veren belediyeler var mı? Bedava fide dağıtan belediyeler hangileri? Ata tohumu nereden bulunur?

İşte fide desteği veren belediyeler ve ata tohumu yardımı ile ilgili detaylar:
Her yıl olduğu gibi bu sene de Nisan sonu Mayıs başı gibi bağ bahçelerde sebze fidelerinin toprakla buluşturulması bekleniyor. Profesyonel üreticiler kendi sebze fidelerini tohumdan kendileri yetiştiriyor. Kendi ihtiyacı kadar sebze ekenlerin tercihi ise genelde hazır fideler oluyor. Az da olsa kimi vatandaşlar ise tohumdan kendi fidesini kendisi üretmeye çalışıyor. Bu noktada hazır tohumlar yerine ata tohumları tercih edilmesinin önemli olduğu belirtiliyor.

SEBZE FİDE FİYATLARI

Hazır fideleri tüplü olabildiği gibi yolma demet şeklinde de bulmak mümkün. Sebze fide fiyatları ise cep yakıyor. Tüplü sebze fiyatları için bu yıl ki tahmin en 5 TL’den başlayacağı yönünde.

Yüksek bulunan 2023 fide fiyatları vatandaşı fide desteği veren belediyeler var mı, bedava fide dağıtan belediyeler hangileri, ata tohumu nereden bulunur arayışına itiyor.

ANKARA’DA FİDE DESTEĞİ YAPAN BELEDİYELER VAR

Bu noktada ilk akla belediyeler geliyor. Başkent Ankara’da pek çok belediye maliyetine fide satışı yapıyor.

YÜZDE 75’İ HİBE

Örneğin Büyükşehir Belediyesi, üreticilere her yıl sebze fidesi desteğinde bulunuyor. ABB’de bu işi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı yapıyor. Ankara Büyükşehir fideleri yüzde 75 hibe yüzde 25 çiftçi katkı paylı dağıtıyor. 2022’de ABB, yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesi dağıttı.

ankara-buyuksehir-fide-dagitimi-yapiyor.jpg

Yine Mamak Belediyesi bu yıl da pek çok çiftçiye, sade vatandaşa fide desteğinde bulunacak. Bunun için önceden belediyeye isim ve sayı verilmesi gerekiyor. Ankara’da Kahramankazan Belediyesi de her sene sebze fidesi dağıtımı yapıyor. Vatandaşlar buralara müracaat ederek, fide desteği talebinde bulunabilir.

ATA TOHUMU NEREDEN BULUNUR?

Peki ata tohumu nereden bulunur? Bu konuda daha bir önem arz ediyor. Çünkü gerçek ata tohumu bulmak öyle kolay değil. Ata tohumu nedir? Ata tohumu, genetiğiyle oynanmamış, herhangi bir laboratuvar ortamında müdahaleye maruz kalarak DNA dizilimi bozulmamış, lezzet ve besin değerleri yüksek olarak mahsul alınan tohumlar olarak biliniyor. Ata tohumu, doğurganlığını kaybetmediği için çoğalabilir ve sürdürülebilir özelliğe sahip bulunuyor.

Bu noktada Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nın “Nesilden nesile en büyük armağan” sloganıyla 2022’de başlatmış olduğu ata tohumu üretimi ve paylaşımı çalışması öne çıkıyor. 2022’de SP İl Başkanlığı ata tohumu üretip bunları vatandaşlara ücretsiz dağıtmıştı.

2022’DE BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ, KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Geçen yılki “ata tohumu” çalışması kamuoyunda ses getiren SP İl Başkanlığı, bu yıl çalışma kapsamını genişletme kararı aldı. Çalışma kapsamında Anadolu’nun birçok ilinde ata tohumu üretim bahçeleri oluşturularak, 40 milyon ata tohumu üretildi.

DEPREM BÖLGESİNE ÖZEL ÇALIŞMA

SP İl Başkanlığı, bu yıl tüm Türkiye’ye ata tohumlarını ulaştırmayı hedefliyor. Tohum paylaşımlarını ülkemizin tamamında ücretsiz olarak gerçekleştirecek olan SP’liler, deprem illerinden gelen taleplerin tamamının kargo bedellerini de karşılayacak.

İŞTE ATA TOHUMU TALEBİ ADRESİ

Saadet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mahmut Kılıç, Türkiye genelinden ata tohumu taleplerini www.atatohumu.org adresi üzerinde düzenlenen talep formu aracılığıyla topladıklarını söyledi. Kılıç, site üzerinde ayrıca tohumların tanıtımı ve tohumlardan en yüksek verimin alınabilmesi için bilgilerin yer aldığını da kaydetti. Siz ata tohumu ihtiyacınız var ise bu adresten talepte bulunabilirsiniz.


Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.