Gazi Teknopark Genel Müdürü Teksin: 2024 ihracat hedefi 30 milyon dolar

Gazi Teknopark Genel Müdürü Teksin: 2024 ihracat hedefi 30 milyon dolar

Ankara Gazi Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Elif Başak Teksin, Gazi Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi hakkında bilgi verdi. Teksin, Gazi Teknopark’ta 2024 ihracat hedefinin 30 milyon dolar olduğun söyledi.

Gazi Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Elif Başak Teksin, 140’a yakın firmada, 1100'ün üzerinde personelle AR-GE, yazılım, tasarım projelerinin yürütüldüğünü belirterek, son yıllarda büyük veri, yapay zeka, enerji, sürdürülebilirlik, eğitim ve sağlık teknolojileri alanındaki girişimlere daha çok odaklandıklarını dile getirdi.

a233.jpg

2017’DEN BERİ 83 GİRİŞİM ŞİRKETLEŞTİ

2007 yılında Gazi Üniversitesi’nde kurulan Gazi Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi hakkında bilgi veren Genel Müdür Elif Başak Teksin, şu açıklamalarda bulundu;

“140'a yakın firmada, 1100'ün üzerinde personelle AR-GE, yazılım, tasarım projelerinin yürütülüyor. Geçen yıl sonu itibarıyla 50'ye yakın yeni girişimcinin desteklendi. Bölgeye firma kabulünde sektörel kısıt olmamakla birlikte son yıllarda büyük veri, yapay zeka, enerji, sürdürülebilirlik, eğitim ve sağlık teknolojileri alanındaki girişimlere daha çok odaklandık. BİGG Anahtar programı kapsamında bugüne kadar yüzde 51 başarı oranına ulaştık. 2017'den bu yana 83 girişimcinin toplamda 25 milyon liraya yakın hibe alarak şirketleşti.

a444.jpg

TOPLAM İHRACAT GELİRİ 73 MİLYON DOLAR OLDU

Geçen yılın sonu itibarıyla Gazi Teknopark firmalarının 2008'den bu yana toplam ihracat gelirleri 73 milyon dolara ulaştı. Bu yıl ise yaklaşık 30 milyon dolar ihracat geliri hedefliyoruz. Bilişim kümemizdeki firmalarla Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında imzalanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (KEOA) çerçevesinde, Ticaret Bakanlığının da hedef ülkeler listesindeki Dubai'ye gelecek ay sektörel ticaret heyeti göndermeyi planlıyoruz. Pakistan İslamabad'da yer alan ve ülkenin ilk tam entegre bilim ve teknoloji parkı olan Ulusal Bilim ve Teknoloji Parkı (NSTP) ile Gazi Üniversitesi ve Gazi Teknopark arasında işbirliği olanaklarını artırmak amacı protokol imzaladık. İki teknoloji geliştirme bölgesinde yer alan firmalar arasında yapılan eşleşmeleri en kısa sürede B2B’lere dönüştürmek için de görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

 Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.