HES karşıtı 11 kişiye verilen cezayı mahalleli aralarında topladı

HES karşıtı 11 kişiye verilen cezayı mahalleli aralarında topladı

Antalya'da Ahmetler Kanyonu'na yapılmak istenen HES'e karşı mücadelede yaşanan olaylar sonrası açılan iki davadan birinde 11 köylüye verilen 67 bin 87 TL para cezası, kesinleşti. Ahmetler halkı, verilen para cezasını kendi aralarında topladı.

Antalya Valiliği, Akseki ilçesinden başlayıp Manavgat ilçesine devam eden önemli doğa harikaları 12 kilometre uzunluğundaki Karpuz Çayı ve bu çayın geçtiği 400 metre derinliğindeki Ahmetler Kanyonu'nda inşa edilmesi kararlaştırılan Kanyon Regülatörü ve HES projesi hakkında 31 Aralık 2009 tarihinde 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir' kararı aldı. Bu karardan 2012 yılında haberdar olan köylülerin yaptıkları dava başvurusu, 60 günlük itiraz süresi aşıldığı gerekçesiyle kabul edilmedi.

IRMAĞIN KARŞISINDAKİ KÖY ÇÖZÜM OLDU

Şirket çalışanlarının inşaat için araçlarıyla birlikte gelmesiyle köylüler direniş başlattı ve çok sayıda sivil toplum örgütünün de desteğiyle çadırlı eylem yaptı. Köylülerin günlerce sürdürdüğü direniş karşısında şirket araçlarını geri çekmek zorunda kaldı. 'ÇED Gerekli Değildir' kararının Manavgat'ta sadece bir kütüphanede asıldığını belirleyen ve çözüm arayan köylüler, çayın karşı yakasında Akseki'ye bağlı Güçlüköy olduğundan yola çıkarak, duyurunun sadece Ahmetler köyü üzerinden yapıldığını, Akseki'de duyuru yapılmadığını belgeledi.

heshaberici1.jpg

KARŞI KÖY ADINA AÇILAN DAVAYLA HES İPTAL OLDU

Güçlüköy'den Ertuğrul Tosun ve Mustafa Er tarafından bölgedeki tüm köylüler adına Antalya 2'nci İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulunuldu ve dava kabul edildi. 2013 yılında, HES yapılacak sahada inceleme yapılmadığı, yapılacak tesisin o bölgede yaşayan canlılara zarar vereceği iddiasıyla iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davada mahkeme, eylül ayında yürütmeyi durdurma, kasım ayında ise HES projesinin iptaline karar verdi. Mahkemenin bu kararıyla çay üzerine yapılması planlanan HES projesi köylülerin lehine iptal edildi.

KÖYLÜLER ARALARINDA PARA TOPLADI

Akseki'de görülen dava sonrası köylülerin kesinleşen 67 bin 87 TL'lik para cezasının ödenmesi için Ahmetler halkı bir kampanya düzenleyip, tüm parayı topladı. Ahmetler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Koç, “HES mücadelesindeki olaylarda kamu malına zarar verdikleri gerekçesiyle 11 köylümüze verilen cezaların ödenmesi için, kendi aramızda kampanya düzenledik. Köyümüzün ve bölgesinin doğasına büyük zarar vereceğini düşündüğümüz HES'e karşı nasıl hep birlikte mücadele ettiysek, yargılanıp para cezası alan köylülerimize verilen cezayı ödemek için de yine birliktelik oluşturduk. Düzenlediğimiz kampanyayla da paranın tamamı toplandı ve cezalar ödenecek" diye konuştu.

DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.