İl Müdürlüğünden çiftçiye uyarı: Tarla farelerine dikkat!

İl Müdürlüğünden çiftçiye uyarı: Tarla farelerine dikkat!

Tarla faresi, ekili alanlarda kalıcı zararlara sebep olurken buna karşın mücadelede il müdürlükleri tarafından çiftçiye bazı destek duyurusu yapıldı.

Ülkemizde son yıllarda yaşanan küresel iklim değişikliği kaynaklı ve özellikle son yılların en sıcak döneminin yaşanması nedeniyle tarla faresi popülasyonundaki artış ekili/dikili alanlarda zarara neden oldu.

"ARAZİ TAKİPLERİ YAPILIYOR"

Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, tarla faresi mücadelesi konusunda İl/İlçe müdürlüklerinde çiftçi eğitim toplantıları yapıldığı ayrıca arazi sürveyleri ile popülasyonun takibi edildiği belirtildi.

İl Müdürlüğünden yapılan duyuruda, zehirli yemin temin edilebileceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

ZEHİRLİ YEMLERE İLÇE MÜDÜRLÜKLERİNDEN ULAŞILABİLİR

"Tarla faresi ile mücadelede en etkili yöntem zehirli yem uygulamasıdır. Son dönemdeki popülasyon artışından dolayı zehirli yem yapımında kullanılan çinko fosfür etken maddesinin ülkemizdeki stokları tükenmiştir. Bakanlığımızın girişimleri ile yurt dışından temin edilen ve İl Müdürlüğümüze tahsis edilen çinko fosfür etken maddesi ile zehirli yem yapımına başlanmıştır.

İlçe Müdürlüklerimize zehirli yem tahsisleri yapılmıştır. Tarla faresi mücadelesinde zararlının bulunduğu tarlalar ve tarla kenarları ilaçlanmalıdır. Üreticilerimiz İl/İlçe Müdürlüklerimizden zehirli yem temin edebilirler"

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.