"İş güvenliği uzmanları çalışma hayatının doğal parçası kabul edilmeli"

"İş güvenliği uzmanları çalışma hayatının doğal parçası kabul edilmeli"

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, İstanbul ve Ankara yangınlarına ilişkin iş sağlığı ve iş güvenliği uyarısı yaptı.

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, geçtiğimiz günlerde Ankara ve İstanbul’da gerçekleşen büyük yangınlara ilişkin açıklama yaptı. Başkan Sert, iş sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri konusuna dikkat çekerek, “ Hangi tedbirsizlik 29 emekçinin canının bedeli olabilir?” diye konuştu.

İstanbul Beşiktaş’ta bir binanın tadilatı sırasında meydana gelen patlama ve sonrasında çıkan yangında 29 işçinin yaşamını yitirmesi ve Ankara İvedik’te bir geri dönüşüm fabrikasının bahçesinde çıkan ve Başkentin havasına zarar veren büyük yangında, iş sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin göz ardı edilmesine tepki gösteren Devlet Sert, “İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının işveren tarafından yetkiden uzak, göstermelik değil, gerçekten icracı bir denetim mekanizması içerisinde çalıştırılmaları gerekiyor. İlgili kanunun uygulanmasında yaşanan sıkıntılar böylesi facialara sebebiyet veriyor” diye konuştu.

"İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ÇALIŞTIRMA KAPSAMININ GENİŞLETİLMESİ GEREKMEKTEDİR"

Sert konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Son aylarda ülkemizde ardı ardına meydana gelen büyük iş kazaları ve özellikle son 2 günde İstanbul ve Ankara’da yaşanan büyük yangınların yol açtığı facialar bizlere iş sağlığı ve iş güvenliği konusunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Bina tadilatı için bir araya gelen 29 işçinin tedbirsizlik yüzünden çıkan yangında can vermesinin nasıl bir izahı olabilir? Hangi bahaneye sığınılabilir? Ankara’daki bir fabrikanın bahçesinde kapasitenin üzerinde yığılan lastiklerin tutuşması sonucu çıkan ve çevre işletmelere de sirayet eden yangın 12 saatte ancak kontrol altına alınamadı. Yaralı ve can kaybı bile henüz bilinmiyor. Bunların hepsi tedbirsizlik ve ihmalden kaynaklı.

İş güvenliği uzmanı çalıştırma hükümlerinin artık gereği gibi uygulanması hatta kapsamının genişletilmesi gerekmektedir. Bazı işletmelerde bu uzmanların göstermelik çalıştırıldığını, haklarına hukuklarına riayet edilmediği için görev anlamında boşa düşürüldüklerini, hazırlanan raporların işverenler tarafından görmezden gelindiğini görüyoruz. Sonuçta böylesi facialar yaşanıyor, yürekler yanıyor.

İş güvenliği uzmanları artık çalışma hayatının doğal parçasıdırlar ve işletmeler uzman görüşlerine riayet etmek zorundadır. İhmallerle dolu yangınlarda hayatını kaybeden emekçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve baş sağlığı diliyorum”.


 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.