İsrail’den jet yanıt: Ermeni Büyükelçi Dışişleri’ne çağrıldı

İsrail’den jet yanıt: Ermeni Büyükelçi Dışişleri’ne çağrıldı

Ermenistan'ın Filistin'i resmen tanıma kararının ardından İsrail, Ermenistan büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırarak kınamada bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın aldığı bu kararın ardından büyükelçiye sert bir mesaj iletildiğini açıkladı.

Ermenistan, Filistin'i tanıma kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, Gazze'deki insani durumun uluslararası toplumun öncelikli çözüm konularından biri olduğunu vurguladı. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, sivil altyapıların hedef alınmasını, sivillere yönelik şiddeti ve silahlı çatışma sırasında sivillerin rehin alınmasını reddettiğini belirtti. Ayrıca, Ermenistan'ın, uluslararası toplumun bu kişilerin önkoşulsuz serbest bırakılması yönündeki taleplerine katıldığı ifade edildi.

1-005.jpg

FİLİSTİN’İ TANIYAN ÜLKE SAYISI 149

Açıklamada, "Ermenistan, Orta Doğu'da barış ve istikrarın tesisi, Yahudi ve Filistin halkları arasında kalıcı uzlaşmanın sağlanmasıyla samimi olarak ilgilenmektedir. Çeşitli uluslararası platformlarda her zaman Filistin sorununun barışçıl ve kapsamlı çözümünü savunduk ve İsrail-Filistin çatışmasının çözümünde 'iki devlet' ilkesini destekledik. Filistinlilerin ve İsraillilerin meşru isteklerini gerçekleştirmelerini sağlamanın tek yolunun bu olduğuna inanıyoruz" denildi.

Ermenistan açıklamayla birlikte uluslararası hukuka, halkların eşitliği, egemenliği ve barış içinde bir arada yaşaması ilkelerine bağlılığını yeniden teyit ederek Filistin devletini tanıdığını duyurdu.

İspanya, Norveç ve İrlanda 28 Mayıs'ta, Slovenya ise 4 Haziran'da Filistin devletini resmen tanımıştı. Ermenistan'ın da Filistin'i tanımasıyla birlikte Filistin'i tanıyan ülkelerin sayısı 149'a yükseldi.

Kaynak:gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.