İzmir kaderini belirliyor! Kararı 'kararsızlar' verecek!

İzmir kaderini belirliyor! Kararı 'kararsızlar' verecek!

İntegral Kamuoyu Araştırma Şirketi, 31 Mart yerel seçimleri için İzmir'de yaptığı anket sonuçlarını duyurdu.

İntegral Kamuoyu Araştırma Şirketi, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde İzmirliler’in tercihlerini mercek altına aldı. CHP, Cumhur İttifakı ve İYİ Parti adaylarının netleşmesinin ardından yapılan bu ilk araştırmada; 25 yıldır CHP’nin kalesi saydığı İzmir’de seçim yarışının kıran kırana geçeceği sonucu çıkarken; Cumhur İttifakı’nın sahaya sürdüğü Hamza Dağ’ın adaylığını iki İzmirli’den biri doğru buldu. CHP’nin Adayı Cemil Tugay’ın beklenen rüzgârı yaratmadığı görülürken; sonuçlarda CHP’deki adaylık itirazlarının sönümlenmesinin önemli bir etken olduğu vurgulandı.

“KARARSIZLAR DENGEYİ DEĞİŞTİRECEK”

Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan İntegral Araştırma Genel Koordinatörü, Gazeteci Ümit Yaldız; CHP’deki aday tartışmalarının yoğun olduğu bir dönemde başlangıç fotoğrafını yansıtan verilere ulaştıklarını belirterek şunları söyledi;

"46 günlük süreçte; her iki adayın lehine ve aleyhine değişiklik olması mümkün. 19,5’i kararsız olmak üzere toplamda %30’u bulan kararsız ve protest seçmenin varlığı; yolun başında olunduğunun göstergesidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Mayıs’ta İzmir’de yaklaşık yüzde 33 civarında oy aldığı düşünüldüğünde; Hamza Dağ’ın da potansiyelinin gerisinde olduğu; ancak CHP Adayı Tugay’dan daha yüksek oranda onaylandığı, seçmene daha çok güven verdiği görülmüştür. CHP içinde Büyükşehir ve ilçelere yönelik adaylık tartışmalarının dozu; sonucu doğrudan CHP aleyhine etkilemiştir. CHP, mevcut Belediye Başkanı Tunç Soyer’i doğru yönetilemeyen süreç nedeniyle siyasi mağdura dönüştürmüş; pek çok ilçede ve büyükşehir adaylıklarına itirazlar, sonuçları CHP aleyhine etkilemiştir. Çektiğimiz bu ilk fotoğraf; İzmir’deki seçim yarışının çetin bir rekabet ortamında geçeceğini, ancak kararsızların dengeyi değiştirebileceğini göstermektedir."

İKİ ADAY ARASINDA BURUN FARKI

İntegral Kamuoyu Araştırma Şirketi; 6-12 Şubat tarihleri arasında İzmir’in 16 ilçesinde, 2022 TÜİK verileri esas alınarak, yaş, cinsiyet ve 14 Mayıs oy tercihleri üzerinden siyaset kotası tutularak, toplam 1648 katılımcı ile kantitatif araştırma tekniklerinden telefonla görüşme (CATİ) yöntemiyle gerçekleştirdiği araştırmada; seçmenin nabzı tutuldu.

Anket sonucuna göre “31 Mart’ta Büyükşehir Belediyesi için hangi partinin adayına oy vereceksiniz?” sorusunda CHP adayı ile Cumhur ittifakı adayı arasında kararsızlar dağıtılmadan sadece %1,2 puanlık bir oy farkının olduğu görülmüştür. TİP ve DEM gibi kentte ciddi karşılıkları olan partilerin yerel seçimde aday çıkarmaları, İYİ Parti adaylarının kent merkezinde beklenenin üzerinde varlık göstermeleri halinde; CHP ile Cumhur İttifakı arasındaki iktidar mücadelesinin kıyasıya bir rekabete sahne olabileceği değerlendirilmiştir. İki aday arasında, CHP adayının burun farkıyla önde olduğu araştırmada, seçmenin yaklaşık %30’unun kararsız ya da sandığa gitmeyecek protest eğilim gösterdiği dikkat çekmiştir.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.