İzmir’de kuraklığa karşı su hasadı

İzmir’de kuraklığa karşı su hasadı

İzmir’de bozulan ekosisteme karşı araziye açılan baklava ve hilal şeklindeki setlerle su hasadı yapılmaya çalışılıyor.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Orman Fakültesi ile İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’yle birlikte su hasadı yöntemlerini kullanarak iklim değişikliği etkilerini azaltmak ve bozulan ekosistemlerin restorasyonuna katkı sağlamak için AR-GE projesi hazırlandı.

haber-005.jpg

ALİAĞA PİLOT BÖLGE OLDU

Bu kapsamda pilot bölge olarak seçilen Aliağa'da 5 farklı arazide saha çalışması başlatıldı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne ait Güzelhisar mevkisindeki 16 dönümlük arazide baklava ve hilal setler açıldı, saçlı meşe, fıstık çamı fidanlarının dikimleri yapıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Eşen, su hasadı yöntemlerinin öneminin özellikle ormancılık ve tarımda arttığını belirtti.

Farklı su hasadı yöntemlerinin Türkiye coğrafyasına uygunluğu üzerinde yürüttükleri çalışmada iki su hasadı sistemini ele aldıklarını bildiren Eşen, şunları kaydetti:

"Biri 'negrin' dediğimiz baklava sistemi, bunu biz uyarladık. Aslında negarim, İsrail'in Negev Çölü'nde kullanılmaya başlanan ve Fas, Tunus gibi yerlerde de görünen bir sistem. Şekli baklavaya benzediği için 'baklava' sistemi olarak adlandırarak sahada uyguladık. Bunun yanında 'hilal set' sistemleri var. Bu iki sistemi bizim geleneksel olarak kullandığımız ormancılık saha çalışmalarıyla karşılaştıracağız. Kuraklığa dayanıklı saçlı meşe, fıstık çamı dikimlerimizi yaptık ve bundan sonra izleyeceğiz. Baklava, hilal set ve normalde kullandığımız geleneksel dikim yöntemleri ile hangisinde daha fazla su tutuluyor, daha fazla ağaç ve bitki büyümesi meydana geliyor, inceleyeceğiz."

AA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.