Kaçak Kol Geziyor!

Kaçak Kol Geziyor!

PKK'ya maddi kaynak sağlayan kaçak sigaralar günde binlerce kişinin geçtiği Anafartalar Çarşısı ve Ankara Hal önünde gün boyu rahatlıkla satılıyor. Satıcıların rahatlığı ise dikkatlerden kaçmıyor.

OSMAN AKDOĞAN/ HABERVAKTİM-

 

Bölücü terör örgütü PKK’ya ve siyasi kanadı HDP'ye karşı temizlik çalışmaları devam ederken örgüte maddi kaynak sağlayan kaçak sigara satışı Başkent'in göbeğinde devam ediyor.  Alınan tüm önlemlere rağmen kaçak sigara satışı bir türlü engellenemiyor.
SEYYAR KARTON TEZGAHTA SATIŞ
Ulus'taki Anafartalar Çarşısı  ve Ankara Hal'inin önünde gün boyu terör örgütü PKK'nın sigarası satılıyor. Kaçak sigara satıcıları kartonların üzerine serdikleri sigaraları kimseyi umursamadan rahatlıkla satıyor. Karton tezgahın başında genelde en az 2-3 kişi bulunuyor. Bazı kişiler ise köşe başlarında durarak zabıta ve polisin gelme ihtimaline karşın gözlemcilik yapıyor Satıcılar, kaçak sigaralara teminini ise yanı başlarında bulunan bir Arapça tabelalı dükkandan temin ediyor. Seyyar olarak satılan sigaralar ucuz olduğu için yoldan geçen vatandaşlar tarafından da bir hayli rağbet görüyor.    
KAÇAK SİGARA SATIŞLARI GİDEREK ARTIYOR
Uluslar arası bir araştırma şirketi MS Intelligence, geçtiğimiz yıllarda kaçak sigara satış miktarını belirlemek için, ülke genelini temsil eden 30’u aşkın kentte, caddelerden 10 bin adet boş sigara paketi toplattı. Yapılan analizde boş sigara paketlerinin yüzde 13.3’ünün kaçak sigara olduğu görüldü.  Bir önceki araştırmaya göre kaçak kullanım oranın yüzde 11.7 olduğu belirtilmişti. Kaçak sigaralar içinde en büyük payı ise Bulgaristan menşeli ve ülkemizde PKK sigarası olarak anılan ‘Prestige’ aldı.
KAÇAKÇILAR HEMEN İHBAR EDİLMELİ

Sigara kaçakçılığının önlenmesi için ilgili devlet kurumları tarafından birtakım çalışmalar var. Bu kapsamda kaçakçılara uygulanan hapis cezaları artırıldı. ALO 136 Kaçak İhbar Hattı daha da aktifleştirildi ve kaçak sigara ihbarında bulunanlara çeşitli ödüller verilmeye başlandı. Kaçakçılık yapan kişilerin görüldüğü ilk andan itibaren hemen polis, jandarma, zabıta, valilik veya sahil güvenlik ekiplerinden herhangi birine haber verilmesi istendi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.