Kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık talebi

Kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık talebi

TZOB Genel Başkanı Bayraktar:- "Tarımın yükünü kadınlar çekiyor. Üstelik ücret almıyor, gelir elde etmiyor ve yüzde 94’ü de kayıt dışı çalışıyor. Bu oranının düşürülmesi gerekiyor. Bunun yolu, kadın çiftçilere pozitif ayrımcılıktan geçer"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım sektöründe 2 milyonu aşkın kadının ücretsiz aile işçisini olarak çalıştığını belirterek, "Tarımın yükünü kadınlar çekiyor. Üstelik ücret almıyor, gelir elde etmiyor ve yüzde 94’ü de kayıt dışı çalışıyor. Bu oranının düşürülmesi gerekiyor. Bunun yolu, kadın çiftçilere pozitif ayrımcılıktan geçer." ifadesini kullandı.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Ekim 2017 itibarıyla 28,6 milyon olan istihdamın 19,5 milyonunun ücretli ve yevmiyeli, 4,8 milyonunun kendi hesabına çalışan, 3,1 milyonunun ücretsiz aile işçisi, 1,3 milyonunun ise işveren olduğunu bildirdi.

Tarımda istihdam edilen 5 milyon 534 bin kişinin 2 milyon 572 bininin ücretsiz aile işçilerinden meydana geldiğine dikkati çeken Bayraktar, bu sektörde 2 milyon 206 bin kişinin kendi hesabına, 693 bin kişinin ücretli ve yevmiyeli, 63 bin kişinin ise işveren olarak çalıştığını aktardı.

Bayraktar, tarımda istihdam edilen 2 milyon 981 bin erkekten, 1 milyon 966 bininin kendi hesabına, 414 bin kişinin ücretli ve yevmiyeli, 57 bin kişinin ise işveren olarak çalıştığını belirterek, şöyle devam etti:

“Tarımda istihdam edilen 2 milyon 572 bin ücretsiz aile işçisinin 544 bini erkeklerden oluşurken, kadınların sayısı 2 milyon 28 bini buluyor. Buna karşın tarımda kendi hesabına çalışan kadın sayısı 240 bin, ücretli veya yevmiyeli çalışan kadın sayısı 279 binde kalıyor. İşveren olarak tarımda istihdam edilen kadın sayısı 7 bini ancak buluyor."

Ekim 2017 verilerine göre, tarım istihdamında kayıt dışılığın yüzde 84,5 olduğuna işaret eden Bayraktar, şunları kaydetti:

"Bu oran erkeklerde yüzde 76,3’de kalırken, kadınlarda yüzde 94’e ulaşıyor. Tarımın yükünü kadınlar çekiyor. Üstelik ücret almıyorlar, gelir elde etmiyorlar, yüzde 94’ü de kayıt dışı çalışıyor. Bu oranının düşürülmesi gerekiyor. Bunun yolu, kadın çiftçilere pozitif ayrımcılıktan geçer. Kadın çiftçilerin sosyal güvenlik primlerinin yüzde 50’si devlet tarafından karşılanmalı, her yıl için 90 gün, 4 yıla 1 yıl hesabıyla yıpranma payı getirilmeli.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.