Karavanlar için çağrı: Park alanı ve rota oluşturulsun

Karavanlar için çağrı: Park alanı ve rota oluşturulsun

Türkiye Karavan İmalatçıları ve Tedarikçileri Derneği Başkanı Ahmet Fazlıoğlu, Türkiye'de 100 bin karavan olduğunu belirterek "Park alanları ve rota oluşturulmalı" çağrısında bulundu.

Türkiye Karavan İmalatçıları ve Tedarikçileri Derneği Başkanı Ahmet Fazlıoğlu, Trakya Doğada Yaşam Fuarı'nda İstanbul'un sahil şeritlerine park edilen karavanların kaldırılması konusuna değindi.

PARK ALANI LAZIM

Karavanların kaldırılmasının doğru bir karar olduğunu söyleyen Fazlıoğlu, "O alanlar, karavan park alanları değil; o amaçla yapılmamış. Ama kaldırırken bunların da park edilebileceği alanlar oluşturmak lazım. Burada da sorumluluk yerel yönetimlere düşüyor, belediyelere düşüyor. Karavanlara özel park alanları oluşturulması gerekiyor. Özellikle büyük şehirler, İstanbul bu anlamda büyük problemi olan bir şehir; karavan parkıyla alakalı. Yerel yönetimlerin vatandaşın karavanını rahatça bırakabileceği, güvenlik içinde bir park alanı oluşturması lazım" dedi.

karavan.jpg

KARAVAN ROTASI OLUŞTURULMALI

Karavan turizminin Türkiye'de yavaş yavaş ivme kazanmaya başladığını belirten Fazlıoğlu, "Ama bu Avrupa'da, dünyada çok çok daha ileride. Almanya'da 2023 yılında karavan turizminden elde edilen milli gelir yaklaşık olarak 40 milyar euro. Bu nasıl sağlanıyor; bu hem karavan parkı hem de karavan alanlarının oluşturulmasıyla sağlanıyor. Vatandaş kullanıcı karavanıyla rahatça gidip, konaklayabileceği bir sosyal tesis olan, karavan kamp alanı altyapısı olan alanlar oluşturulması lazım. Ülkemiz bununla alakalı da gerçekten 81 vilayetinde de bu anlamda çok güzel yerler vardır. Bu anlamda da Turizm Bakanlığımızın bir çalışma yapması lazım. Bu çalışma aslında 4 yıl önce başlamıştı. 4 yıl önce Turizm Bakanlığı böyle bir çalışma başlatmıştı ama şu an faal değil. Durdurulmadıysa da çok hızlı ilerlemiyor. Karavan park, karavan kamp alanlarıyla alakalı da ciddi anlamda Türkiye'nin her ilinde alanlar oluşturulup, bir rota oluşturulması lazım. Bu rotayı hem iç piyasada hem dış piyasada reklamını doğru bir şekilde yapıldığında da ülkemiz ciddi anlamda milli gelir elde edebilir" diye konuştu.

karavanlar.jpg

TÜRKİYE'DE 100 BİN KARAVAN VAR

Belediyelerin ücreti karşılığında karavan park alanları yapabileceğini belirten Kılıçlı, "Karavanın herhangi bir inşaat maliyeti yok. Mesela ikinci derece sit alanları var; buralara mevzuat müsaade ediyor, bunlar yapılabilir. Turizm Bakanlığı kamp alanlarında çok eksikliğimiz var özellikle ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili. İşte Akdeniz, Ege, Karadeniz buradaki şehirler yerel yönetimlerle iş birliği yapılarak da karavancıların bu konuda kamp alanlarına da ihtiyacı var. Şu anda Türkiye'de 100 bin civarında karavan olduğu öngörülüyor. Bu yakın gelecekte 500 bine çıkacak. Bugün Avrupa'da 6-7 milyondan bahsediliyor, 7 milyon karavan var. Sadece Almanya'da 1 milyon karavan var. Buna baktığımız zaman, doğada yaşam; pandemiyle, depremle beraber gerçekten çok etkili. Dolayısıyla bu üzerimize bir dalga olarak geliyor. 500 bin karavan olursa ne olacak bu? İçişleri Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, yerel yönetimler hep beraber bu sektöre tekrar bir düzenleme yapması gerekiyor diye düşünüyorum" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.