Kemal Kılıçdaroğlu'ndan açıklamalar

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Gaziantep'te açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu deprem bölgesi Gaziantep'ten açıklamalarda bulundu.

85 MİLYON AYNI ACILARI BERABER YAŞADIK

Ülke olarak bütün acıların beraber yaşandığını belirten Kılıçdaroğlu, "Depremin ikinci günü buradaydım. Yaşananları gördüm. Can kayıpları, enkazda kalanları, kurtarma çalışmalarını gördüm. Ama bir şekilde bizim hazırlıklarımızı yapmamız lazım. 85 milyon aynı acıları beraber çektik. Millet olmanın bir arada olmanın birlikte yaşamanın avantajını gördük. Hiç kimse ne kimliğinden ötürü ne inancından ötürü ötekileştirilmesin. Biz beraberiz biz bütünüz. Bir çocuğumuz açsa bilin ki 85 milyon açtır. Neden ayrılıyoruz sonuçta önümüze akşam bir yemek geliyor. İsteriz ki herkesin karnı doysun isteriz ki üniversiteliler iş bulsun. En büyük arzumuz budur. İşsizlik sorununu çözemiyoruz. Çözeceğiz söz veriyorum birlikte bütün zorlukları aşacağız. Bireysel olarak hiçbir idealim yok bu toplumun ayağa kalkması lazım. Büyük idealler peşinde koşan bir ülke olması lazım. Bütün mazlum milletlere örnek olmak istiyoruz, biz geliştikçe onlarda gelişecektir" dedi.

SİYASET İLE HALK ARASINDA GÜVENSİZLİK VAR

Kimseye 5 kuruş para ödetmeyeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Siyaset kurumunun halka doğruları söylemesi lazım. Siyaset kurumu ve halk arasında güvensizlik var. Altyapı tarım sanayi büyük kısmı yok oldu. Beşeri sermaye yok oldu. Herkes deprem bölgesini terk etti. Yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı 817 bin 48 hafif hasarlı 1 milyon 650 bin. Söz verildi dendi ki size süratle binalar yapacağız. 2 yıl ödemesiz 20 yıl taksitle binaları satacaklar. Ben Nurdağı’nda herkese söz veriyorum kimseden beş kuruş para almayacağız. Göreceksiniz 15 Mayıs’tan sonra yıkılan ne varsa yapacağız tamamını beş kuruşta para almayacağız. Anayasa ne der ne olursa olsun devlet halkının barınma ihtiyacını karşılar. Devlet kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür. Geldiler sizden helallik istediler helallik öyle olmaz hiçbir ücret almadan evini teslim edersin öyle helallik istenir" ifadelerini kullandı.

NEREDE KALDI SOSYAL DEVLET

Devletin halkının yanında kayıtsız şartsız olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu şu şekilde konuştu:

"Adam yakınlarını kaybetmiş ona diyorsun ki borcunu öde o da yetmezmiş gibi bir de faizini öde. Nerede kaldı sosyal devlet. 20 yıl taksit, torununu da borçlandırıyorsun adamın. Hiç endişe etmeyin devlet yükümlülüğünü yerine getirmek zorundadır. Bina dayanıklıdır diye imza atanlar varya onlara devlet olarak döneceğiz ve hesabını soracağız. Vatandaş bu binayı alırken siz onlara yuva satmadınız siz onlara mezar sattınız. Fabrikaların büyük kısmı elemansızlıktan çalışamıyor. İnsanlar kentleri terk etti. Hatay'dan Mersin 300-400 bin civarında insan gittiği söyleniyor. Asgari 2 yıl için bu insanlardan vergi ve sigorta pirimi alınmaması lazım. Entelektüeller gitti doktoru mimarı mühendisi geri dönmelidir."

"ÖNÜNE GELEN MÜTEAHHİTLİK YAPIYOR"

Liyakatı ülkeye getireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Önüne gelen müteahhitlik yapıyor. Bir sınavı diploması olması gerekiyor. Yapılan evlerin yaşanabilir olması lazım. Her önüne gelen müteahhitlik yapamayacak. Her binanın mutlaka kimliği olacak. Buradan Türkiye'nin güçlü çıkması gerekiyor. Türkiye zengin ülke kaynakları var bunları yeter ki doğru kullanın, halk için kullanın. Siyaset artık halkını düşünmek zorunda. Ahlaki temele oturan bir meclis oluşturmak zorundayız. İnşallah göreceksiniz adaleti de liyakatı da bu ülkeye getireceğiz. Bizim gibi düşünmeyen insanlara da bizden gibi davranacağız. Herkesi kucaklayacağız. Her evladımız bu ülkede hayalini gerçekleştirsin istiyoruz. Göreceksiniz bir yıl içinde her sorunu çözeceğiz. Siyaset zenginleşme aracı değildir. Malı götürmeye izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi / www.gazeteilksayfa.com

Öne Çıkanlar
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.