Kış aylarında baca tehlikesine dikkat: Düzenli bakım çok önemli!

Kış aylarında baca tehlikesine dikkat: Düzenli bakım çok önemli!

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde, evlerdeki ısınma sistemlerinden kaynaklı zehirlenmelere karşı uzmanlardan ‘dikkat’ uyarısı geldi. Uzmanlar, zehirlenmelerin önüne geçmek için düzenli baca temizliğinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Soğukların kendini gösterdiği, kış aylarına girdiğimiz şu günlerde evlerdeki ve iş yerlerindeki ısınma sistemleri iyice kıymetlendi. Peki, daha verimli ve ekonomik ısınmanın yanı sıra ısınmadaki güvenliği nasıl sağlarız? İşte konunun uzmanlarından derlediğimiz haber ile kış aylarında ısınma sistemlerine ve baca çıkışlarına yapılması gerekenler ve verimli ısınmanın püf noktaları şu şekilde sıralanıyor:

basliksiz-1-002.jpg

BACALAR TEMİZLENMELİ

Karbon monoksit zehirlenmelerinin yüzde 99’unun bacalı cihazlardan kaynaklandığına dikkat çeken uzmanlar, “Bacalarda tıkanma sonucu atık gaz iç ortama yayılarak zehirlenmeye neden olabilir. Düzenli olarak yetkili servislere baca temizliği yaptırılmalı. Kuvvetli lodosun baca tepmelerini tetikleyerek zehirlenmelere neden olabilir. Bacalı kombi, bacalı soba bulunan ortamlarda uyumamalı. Cihazın olduğu yer havalandırılmalı. Buralarda muhakkak menfez bulundurulmalı” diye konuştu.

ara-001.jpg

UYARICI SİSTEMLER DİKKAT

Uzmanlar ayrıca, “Bacalı cihazların üzerinde muhakkak baca sensörü olmalı. Gaz alarm cihazı ve karbon monoksit dedektörü bulunmalı ve çalışıyor olduğuna dikkat edilmeli. Tesisata proje dışında cihaz ekleme/çıkarma yapılmamalı. Periyodik bakımları aksatılmamalı. Kışın gelmesiyle artan doğal gaz kullanımı bakımsız tesisat ve uygun olmayan ya da temizliği aksatılan bacalar nedeniyle istenmeyen kazalara ve ölümlere sebep olabiliyor. Güvenli doğal gaz kullanımı için yakıcı cihazların baca tiplerine göre bazı hususlara dikkat etmemiz gerekiyor. Bacalı cihaz ortamdan aldığı havayı yakıp, yanma sonucu karbondioksit ve su buharını baca vasıtası ile dışarıya atmaktadır. Temiz hava için gerekli menfezlerin, dış ortamdan gelen soğuk havanın içeri girmemesi için kapatılması sonucu tam yanmanın sağlanamaması bağlı, eksik yanma ile karbon monoksit oluşmasına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

ara2-001.jpg

GÜVENLİ KULLANIM İÇİN BACA ÖNEMLİ

Tesisat bakımının güvenli doğal gaz kullanımı için ilk adım olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Karbon monoksit zehirlenmelerin yüzde 99’u bacalı cihazlardan kaynaklanıyor. Yanma sonucu oluşan su buharının tuğla bacalarda sıvaların dökülmesine, baca tıkanmalara neden olduğunu vurgulayan Yüceer bacalı cihazlarda; bacanın ortak olması, baca ve cihaz bağlantılarının alüminyum fleks malzemeden yapılması nedenleriyle eksik yanma ile oluşan atık gaz ortama yayılarak zehirlenmeye neden olabilir. Ayrıca güvercin gibi sıcağı seven hayvanların çatıda bulunan bacalara tünemesi, çıkan atık gazdan zehirlenerek baca içerisine düşmesi sebebiyle baca tıkanıklıkları sonucu baca çekişi sağlanamayabilir” şeklinde konuştu.

ara23.jpg

DÜZENLİ BAKIM ŞART

Sağlıklı kombi ve soba kullanımı için her yıl düzenli olarak baca temizliği yaptırılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “Bacalı cihazların üzerinde muhakkak baca sensörü olmalı ve bilgisiz kişiler tarafından müdahale edilmemeli. Menfezler mutlaka açık olmalı. Gaz alarm cihazı ve karbon monoksit dedektörü bulunmalı ve çalışıyor olduğuna dikkat edilmeli. Tesisata proje dışında cihaz ekleme/çıkarma yapılmamalı. Yakıcı cihazların yıllık periyodik bakımları yetkililere yaptırılmalı. Baca temizlikleri mutlaka her yıl yetkililerce yapılmalı. Baca bağlantılarının standartlarda belirtildiği şekilde olmasına dikkat edilmeli. Ortak bacaya bağlı cihazlarda üst katlarda yapılan tadilat sırasında bacaların iptal edilmesi durumu ile de karşılaşabiliyoruz, standart gereği ortak bacalar kullanılmamalı, bu konuda da hassas davranılmalı ve gerekli kontroller yapılmalı” uyarılarında bulundu.

Faruk Gökyurt/ www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.