Kısa çalışma yönetmeliğinde değişiklik

Kısa çalışma yönetmeliğinde değişiklik

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre işveren tarafından her bir sigortalı için uygulanacak kısa çalışma başlama tarihi farklı olabilecek.

Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'te değişikliğe gidildi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelikle 3 ayla sınırlanan kısa çalışma süresinde değişiklik yapılmazken, işveren tarafından farklı tarihlerde aynı sebep ile birden fazla kısa çalışma talebi halinde, 3 aylık süre ilk talebe bağlı kısa çalışma başlangıç tarihinden itibaren hesaplanacak. Belirlenen kısa çalışma dönemi içinde kalması koşuluyla, işveren tarafından her bir sigortalı için uygulanacak kısa çalışma başlama tarihi farklı olabilecek. Başvuruya konu kısa çalışma dönemi, işyeri için en az 4 hafta olacak.

1/3 ORANINDAN AZ OLAMAYACAK

Kısa çalışma başvurusu esnasında işyerinde veya işyerinin bir bölümünde uygulanan kısa çalışma süresi, işyerinin haftalık normal çalışma süresinin 1/3 oranından az olmayacak. Sigortalı yönünden ise kısa çalışma uygulamasına tabi tutulan sigortalının kısa çalışma süresi, sıfır olmamak kaydıyla 1/3 oranından daha az belirlenebilecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Yeni düzenlemeye göre kısa çalışma ödeneğinde de değişikliğe gidilmedi. Günlük kısa çalışma ödeneğinin miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150'sini geçmemek üzere, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60'ı olarak uygulanacak. Ödeneğinin süresi 3 ayı aşmamak üzere kısa çalışma süresi kadar olacak.

Sigortalının kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için; işverenin kısa çalışma talebinin uygun bulunması, kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması ve son 3 yılda en az 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olması şartları aranacak.

 İnternet Editörü
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.