Kontakt lens nedir? Kontakt lens kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

Kontakt lens nedir? Kontakt lens kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

Türk Oftalmoloji Derneği’nden (TOD), deprem bölgesinde kontakt lens kullananların dikkat etmesi gereken kurallarla ilgili açıklamalar geldi. Peki, Kontakt lens nedir? Kontakt lens kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 11 şehirde çeşitli sıkıntılar yaşandı. Temiz ve hijyenik ortam bulmakta zorluk çeken afetzede vatandaşlar çeşitli sıkıntılarla uğraşmaya devam ediyor. TOD, hijyenik ortamlarda bulunamayan afetzede vatandaşların bir süre lens kullanmamasına dikkat çekti. Türk Oftalmoloji Derneği Kontakt Lens Birim Sekreteri Prof. Dr. Zeynep Özbek, afet bölgesinde kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri hatırlatarak göz sağlığını korumak için alınacak tedbirleri bölgede yaşayanlarla paylaştı.

Prof. Dr. Zeynep Özbek, kontakt lens kullanımı sırasında hijyen kurallarına uyulmasının göz sağlığı korumak için hayati önem taşıdığının önemini vurgularken “Temiz şebeke suyu, sabun, hijyenik musluk gibi şartlara ulaşamayan kişilerin kontakt lenslerini kullanmaya ara vererek bu sorun çözülene kadar tekrar gözlük kullanmasını tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde göz sağlığına ciddi olumsuz etkileri olacaktır” şeklinde konuştu. Peki, Kontakt lens nedir? Kontakt lens kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

Kontakt lens nedir

KONTAKT LENS KULLANILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kontakt lensler iyice yıkanmış, durulanmış ve kurulanmış temiz ellerle, kendi solüsyonu ile temizlenip saklandığı lens kabı içinden alınarak sabah göz yüzeyine uygulanır ve kişinin gün boyunca görme ihtiyacını karşıladıktan sonra akşam yatmadan önce yine yıkanmış, durulanmış ve kurulanmış ellerle gözden çıkarılır. Daha sonra tekrardan özel solüsyonu ile temizlenir ve temiz solüsyon ile saklama kabına alınır. Gözün saydam tabakası olan kornea üzerinde yerleşen kontakt lensler mikrop kapma riski nedeniyle her gece uyumadan önce ve duşa, banyoya girmeden önce çıkartılması gerekir. Güvenli kontakt lens kullanımı için takmadan ve çıkarmadan önce ellerin temiz su ve sabunla yıkanmış, durulanması gerekir.

Kontakt lens kullanılırken nelere dikkat edilmelidir

DEPREM BÖLGESİNDE KULLANANLAR NE YAPMALI?

Prof. Dr. Zeynep Özbek, ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle etkilenen bölgelerde yaşamaya devam eden ya da görev yapan kişilerin içinde bulundukları ortamda temiz suya ve solüsyona ulaşımının kısıtlı olması, yaşanan ortamın enkaz nedeniyle tozlu olması kontakt lens kullanımının sıkıntılı durumlar yaratabileceğini belirterek şunları söyledi:

Kontakt lens kullanan kişilerde kirli sudan veya kirli ellerden göze gelen mikroplar görme kaybına kadar gidebilen ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle mümkünse bu zor dönemde lens kullanmaya ara verilip gözlük kullanılması en doğru seçim olacaktır. Türk Oftalmoloji Derneği olarak hem bölgede görev yapan göz hekimi üyelerimizle hem de mobil göz muayene hizmeti vermek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kontakt lens kullananların en yakın noktadaki göz hekimine başvurmalarını ve gözlük temin etmek için taleplerini iletmelerini öneriyoruz.”

Haber Merkezi / www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.