'Kurtların korkulu rüyası' köpeklere dünyadan da talep var

'Kurtların korkulu rüyası' köpeklere dünyadan da talep var

Çankırı'da yetiştirilen Anadolu'nun güçlü köpek ırkları Kangal, Aksaray malaklısı, Anadolu çoban ve akbaşa dünyadan da talep var.

Anadolu'nun güçlü köpek ırkları Kangal, Aksaray malaklısı, Anadolu çoban köpeği ve akbaş, Çankırı'da yetiştirilerek birçok ülkeye gönderiliyor.

Eldivan ilçesinde 20 bin metrekare alana kurulan çiftlikte, güçlü gövdeleriyle "Anadolu aslanı" olarak bilinen Aksaray malaklısı, iri cüsseleriyle "bozkırın kralı" olarak nitelendirilen Kangal, Anadolu çoban köpeği ve akbaş cinsleri özenle yetiştiriliyor.

Çiftlik sahibi Akif Metin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kangal sevgisinin çocukluğundan geldiğini ve bu aşkını profesyonelliğe çevirdiğini anlattı.

Türkiye'nin dünyada kendisini kanıtlamış en iyi sürü koruma köpek cinslerini çiftliğinde yetiştirdiğini belirten Metin, "Çiftliği üç yıl önce Çankırı'da kurduk. Sevmeden hiç kimse bu kangallara hizmet edemez. Hayatımızı bu işe adayarak bu duruma getirdik ve en iyi şekilde de sahip çıkmaya çalışıyoruz." dedi.

"Amerika'da en iyi sürü koruma köpeği akbaş seçilmiştir"
Çiftlikte üretilen köpekleri Türkiye'nin 81 ilinin yanı sıra ABD, Rusya, Çin ve Azerbaycan gibi ülkelere gönderdiklerini anlatan Metin, "Türk çoban köpeklerimizin özellikleri, ilk başta dünyadaki en iyi sürü koruma köpeği olmaları. Bugün Afrika, Amerika, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan gibi birçok ülkede sürüleri Kangallar koruyor ve bunlar tescil edilmiştir. Bugün Amerika'da en iyi sürü koruma köpeği akbaş seçilmiştir. Bu bizim milli değerimizdir. Afrika'da sürüleri yabani hayvanlara karşı Kangallar korumaktadır. Biz bu değerleri insanlara ne kadar iyi anlatabilirsek Kangalların değeri daha iyi anlaşılır." diye konuştu. 

Köpeklerin fiyatları 3-100 bin lira
Ürettikleri yavruları "rezervasyon" usulü talep gelen yerlere gönderdiklerini, köpek almak isteyenlerin bir ay önceden arayarak bunları ayırtması gerektiğini söyleyen Metin, yavru fiyatlarının 3 bin liradan başladığını bildirdi.

Büyük köpeklerin fiyatının ise 20-100 bin lira olduğuna işaret eden Metin, yetiştirdiği 70 kilo ağırlığındaki, katıldığı köpek güzellik yarışmasında Türkiye birinciliği olan "Herkül" isimli kangalın 70 bin liraya Dubai'den alıcı bulduğunu söyledi. Metin, 90 kilo ağırlığındaki, yine güzellik yarışmasında birinciliği olan Anadolu çoban köpeği "Boğaç" için de 100 bin lira talep ettiğini vurguladı.

Metin, köpeklerini özel beslediğini ve yaptığı işin maliyetli olduğunu sözlerine ekledi. 

kk.jpg

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.