Mamak Belediyesi 100'üncü yıla özel 2023 adet fidan dikti

Mamak Belediyesi 100'üncü yıla özel 2023 adet fidan dikti

Mamak Belediyesi ilçede yeşil alanlarını çoğaltmaya, geleceğe nefes olmaya devam ediyor. Belediye, 100. Yıl Cumhuriyet Hatıra Ormanı ile 11 bin metre kare alana 2023 adet fidan dikimi yaptı.

Mamak Belediyesi, ‘Yeşil Mamak’ sloganı ile Mamak’ı yeşile bürümeye devam ediyor. Hayata geçirdiği birçok proje ile Mamak’a yeşil alan kazandıran Mamak Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yılına özel çalışmalar kapsamında Yeşilbayır Mahallesi’nde, ‘100. Yıl Cumhuriyet Hatıra Ormanını’ Mamak’a kazandırdı. Etkinlik kapsamında 11 bin metre kare alanda oluşturulan ormanda 2023 adet fidan dikimi yapıldı. Ağaç dikimi etkinliğinde konuşan Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes sloganı ile bugün bu programı icra ediyoruz. Ormanlar sadece ağaç değil; hayattır, sağılıktır, mutluluktur, huzurdur. Yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliği kapsamında daha yeşil bir vatan için hep beraber seferber oluyoruz. Toprakla buluşturduğumuz bu fidanlar Cumhuriyetimizin 2. Yüzyılına nefes olacak, daha güçlü bir Türkiye için boy verecekler” dedi.

ara2.jpg

YEŞİLİ KORUMAK ÖNEMLİ

Ağaç dikimi töreninde açılış konuşmasını gerçekleştiren Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Yeşil doğanın korunması ve çoğaltılması çok önemlidir. 2019 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 11 Kasım’ı Milli Ağaçlandırma günü olarak ilan etmişti. Sanayileşmenin hızının arttırıldığı günümüzde havanın, suyun, toprağın ve doğal güzelliklerin korunması artık daha önemlidir. Bu kapsamda ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyon ve toprak kaymasını engelleyici tedbirler almak toprak su ve bitki arasında bozulan dengeyi tekrar oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevre değerlerini korumak, ağaç ve orman sevgisinin yaygınlaştırılması ile mümkündür” dedi.

basliksiz-1.jpg

DOĞAYA DEĞER VEREN VATANINA DEĞER VERİR

Başkan Köse, belediye faaliyetlerinde yeşilin korunması noktasında hassasiyet gösterdiklerini belirterek sözlerini şöyle bitirdi; “Yeşil belediyecilik anlayışı ile doğanın ve çevrenin korunması, ilçemizdeki yeşil alan miktarını artırma hususunda pek çok projeye imza attık. Yeni parklar ve millet bahçeleriyle, lavanta bahçeleri, meyve ve sebze bahçeleriyle beraber hem ekolojik denge hem de sürdürülebilirlik açısından ilçemize ve ilimize katkı veriyoruz. Mamak Belediyesi olarak hizmet ve eser üretmeye ara vermeden devam ediyoruz. Güzel ilçemizde 4,5 yılda 174 proje ürettik elhamdülillah. Doğaya değer veren vatanına ve halkına da değer verir. Orman varlığını yaşatmak için diktiğimiz her bir fidanın ülkemizin ve dünyamızın geleceğine nefes olmasını diliyorum. Rabbimizden mavi vatanımızın kuşattığı yeşil vatanımızın sonsuza kadar bizlere yurt olmasını temenni ediyorum.”

ara.jpg

ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

11 bin metre kare alanda oluşturulan ormanda 2023 adet fidan dikimi yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı dolayısıyla alan içerisinde 100. yıl yazısı oluşturuldu. Sonsuzluğu ifade eden 495 leylandi ağacı, doğruluğu simgeleyen bin 525 mavi servi ağacı dikildi. Alana dikilen 3 çınar ağacı ise güçlülüğü ve sağlamlığı simgeliyor. Yeşilbayır Mahallesi’nde oluşturulan 100. Yıl Cumhuriyet Hatıra Ormanı Fidan Dikim töreni büyük bir katılımla geçekleşti. Mamak Belediye Başkanı Murat Köse’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa 66. Hükümet Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, Büyükelçi Serdar Kılıç, Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı, MHP Mamak İlçe Başkanı Mustafa Canöz, AK Parti ve MHP yönetim kurulu üyeleri, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Elif Özbek, çok sayıda büyükelçilik yetkilileri ile birlikte ilçe protokolü, çeşitli okullardan öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Faruk Gökyurt/ www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.