Mersin başı çekti: Mesai saatleri düştü!

Mersin başı çekti: Mesai saatleri düştü!

Mersin’in Mezitli Belediyesi’nde haftalık çalışma saatlerinin düşürüldüğü duyuruldu.

Mersin Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, belediyede haftalık çalışma saatlerinin 45 saatten 40 saate düşürüldüğünü duyurdu.

ŞARTLAR DOĞRULTUSUNDA EN YÜKSEK ÜCRET

İmzalanan sözleşmenin 'Ek Protokol' olduğunu belirten Tarhan, “Bu ek protokol ise hükümetin belirlediği yüzde 40 kotasının en yüksek limitini sendika yöneticilerimiz ile birlikte belirledik. Belli zamanlarda personellerimize destek oluyoruz. Kıyafet yardımı yaptık. Ayrıca yılbaşında hiç kimsenin haberi olmadan tüm personellerimizin hesabına 1000 TL ödeme yaptık. Türkiye’nin birçok yerinde bazı belediye başkan adayları yapamayacakları vaatlerde bulunuyorlar. Ben gelirsem işçiye bu kadar ücret veririm gibisinden konuşuyorlar. Yasadan bile haberi olmayan adaylar farklı vaatlerde bulunuyorlar. Ben de işçiye para vermek istiyorum fakat yasa buna izin vermiyor. Yaptığımız ek protokol ile yılda 12 olan ikramiyeyi 36 yevmiyeye çıkarttık. Günde 70 TL olan yemek parasını 200 TL’ye yükselttik. Sadece yemek parasını 3400 TL’ye yükseltmiş olduk. Ramazan Bayramı’nı 400 TL’den 2000 TL’ye çıkarttık. Kurban Bayramı ikramiyesini de 600 TL’den 3000 TL’ye çıkartmış olduk. Ayrıca işçilerimizin bazı haklarını da iyileştirmiş olduk. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

45 SAATTEN 40 SAATE İNDİRİLDİ

Hükümetin belirlediği bir kota olduğunu ve bu kotayı aşamadıklarını dile getirerek, ek protokol imzaladıklarını dile getiren DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Belirli dönemlerde toplu iş sözleşmelerimiz oluyor. Bugüne kadar Mezitli Belediyemiz ile çok iyi toplu iş sözleşmelere imza attık. 45 saat olan çalışma süresini 40 saate indirdik. Türkiye genelinde çok iyi şartlara sahip toplu iş sözleşmesini Mezitli Belediyemiz ile imzaladık. Maalesef enflasyonun giderek yükseldiği bu dönemde yeni bir ek protokol ile sözleşmemizi Belediyemiz ile yeniden imzalama kararı aldık. Ek Protokol ile haklarımızda iyileştirme yapmış olacağız. Hiç olmayabilirdi bu protokol fakat Başkanımız Neşet Tarhan ve sendika olarak işçisini enflasyona ezdirmemek için böyle karar aldık. Maalesef ki bu belirlediğimiz rakamlarda hükümetin koyduğu bir sınır var. Belediyelerin gelirinin yüzde 40’nı personele harcayamazsın. Bu kotayı geçemiyoruz. Bunu çok iyi anlamak lazım. Şimdiden imzaladığımız bu protokolün işçilerimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum."

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.