Mustafa Atmaca Sakaryevi kimdir, hangi cemaatten, dini tahsili ne?

Mustafa Atmaca Sakaryevi kimdir, hangi cemaatten, dini tahsili ne?

Sigara içenlerin kıyamet gününde ağzında cinsel organla geleceğini söyleyen Mustafa Atmaca Sakaryevi kimdir, Mustafa Atmaca Sakaryevi hangi cemaatten, dini tahsili ne? Peki sigara haram mı, Diyanet'in sigara görüşü ne?

Cübbe ve sarık giyip kamera karşısına geçerek, dini konularda ilginç yorumlar yaparak dikkatleri üzerine çekmeye çalışanlara bir yenisi eklendi.

Mustafa Atmaca Sakaryevi adlı bir “hoca” sohbetinde, sigara içenlere karşı şok bir iddiada bulundu.

“AĞZINDA CİNSEL UZUV İLE GELECEK”

Rabbanitv'nin Youtube kanalı üzerinden yayın yapan ve kendisini Mustafa Atmaca Sakaryevi olarak tanıtan “hoca”, sigara içenlerin kıyamet gününde ağzında cinsel organla geleceğini söylüyor.

Eski tarihli bir sohbete ait olduğu öğrenilen görüntülerdeki Mustafa Atmaca Sakaryevi’nin sigara ile ilgili sözleri sosyal medyada yeniden gündem oldu.

MUSTAFA ATMACA SAKARYEVİ KİMDİR

Peki Mustafa Atmaca Sakaryevi kimdir, Mustafa Atmaca Sakaryevi hangi cemaatten, dini tahsili ne? Sigara haram mı, Diyanet'in sigara görüşü ne?

Ailesi aslen Trabzon Of’lu olan Mustafa Atmaca Sakaryevi hoca, 19 Kasım 1981’de Adapazarı’nda dünyaya geldi. Mustafa Atmaca Sakaryevi Sakarya'da yaşıyor. Youtube'da 112 binden fazla takipçisi bulunan Mustafa Atmaca Sakaryevi'nin yayınları yakından takip ediliyor. Nakşibendi Cemaati'ne bağlı olan bir dergahın başında bulunan Mustafa Atmaca Sakaryevi Adapazarı'nda Osmanlı usulu bir medrese eğitimi veriyor Molla Mustafa olarak tanınıyor. Huccet-ul İslam Medresesi'nin kurucusu olduğu ifade ediliyor.

SİGARA HARAM MI?

Mustafa Atmaca Sakaryevi'nin sigara içenlerle ilgili sözleri "sigara haram mı" tartışmasını yeniden başlatırken, Diyanet'in sigara fetvası sorgulanmaya başladı.

Diyanet'in sigara fetvası ne?

Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu, sigara içmenin hükmü konusunda şu görüşü ifade ediyor: "Son yıllarda yapılan birçok araştırma sigaranın insan sağlığı üzerinde pek çok zararlı etkisinin olduğunu bilimsel olarak ortaya koymuş bulunmaktadır. Bazıları ölümcül olmak üzere çok sayıda hastalığın sebebi olması itibariyle sigaranın mübah görülmesi düşünülemez. Bazı alimler; sigaranın "tahrimen/harama yakın mekruh” olduğunu söylemişlerdir. Günümüzde bir çok alim ve fetva meclisi, kişinin kendisini tehlikeye atmama ve öldürmeme, başkalarına zarar vermeme, zararı giderme, sağlığı koruma yönündeki temel ilkeleri esas alarak sigaranın haram olduğu görüşündedir. Dolayısıyla bir müslümanın, pek çok zararı bünyesinde barındıran sigarayı içmesi caiz değildir."

CÜBBELİ: SİGARA HARAM DEĞİL

Cübbeli Ahmet Hoca da, sigara içmenin dini hükmü konusunda şunları söylüyor: "Sigara haram değil. Ben Diyanet'inde açıklamasını yanlış buldum. Sigara haram değil mekruhtur. Sağlığa zararlı diye haram denemez çünkü sağlığa zararlı diye haram dersek fast food da haram deriz, gazozlara harama deriz o zaman."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.