Ne ararsan var

Ne ararsan var

Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçları arasında yer alan otobüsler, ANKARAY, metro ve teleferik’te unutulan eşya ve paralar her geçen gün artıyor. 

Toplu taşıma araçlarında dişçi setinden, diz üstü bilgisayara, tıraş makinesinden, şeker ölçüm cihazına kadar unutulan birbirinden ilginç eşyalar dikkat çekiyor. 

Sadece 2016 yılında toplu taşıma araçlarında unutulan cüzdanlar içinde 9 bin TL, 90 Avro ve 201 dolar cinsi para bulundu. 79 farklı kalemde toplanan eşyalar, EGO’nun Kayıp Eşya Servisi kayıtlarına alınırken, 1 yıl bekleme süresinin ardından sahiplerine ulaşılamayan eşyalar açık artırma yöntemiyle satışa çıkarılıyor. 
  
EGO Genel Müdürlüğü tarafından açık artırma yoluyla satışa çıkarılacak kayıp eşyalar için düzenlenecek ihale, EGO Otobüs İşletme Daire Başkanlığı ile Satın Alma Daire Başkanlığı koordinasyonunda bu ay içinde yapılacak. Sahiplenilmeyen eşyaların satışından elde edilecek gelir ise EGO’nun kasasına aktarılacak.

HER YIL YAPILAN İHALEYE İLGİ BÜYÜK

Unutulan eşyaların ihalelerine ilgi de büyük oluyor. Her yıl düzenlenen ihalenin sıkı takipçisi olanlar arasında ikinci el eşya satıcıları yer alıyor. İhaleye ilgi gösterenler arasında ayrıca ihtiyaç sahiplerine yardımında bulunmak isteyen hayırseverler kadar çocuklarına hediye almak isteyen aileler de bulunuyor.
  Giyim eşyasından cep telefonuna, fotoğraf makinesinden müzik aletine, televizyondan saat ve gözlüğe, spor ayakkabıdan kıyafete kadar birçok ürün için çıkılan ihalelerde kıran kırana mücadele yaşanıyor. 
   
toy_7788.jpg

EŞYALARIN BEKLETİLME SÜRESİ 1 YIL

EGO otobüsleri, metro ve ANKARAY’da yolcular tarafından unutulan eşyalar, görevli şoförler ve hareket memurları tarafından Kayıp Eşya Servisi’ne teslim ediliyor. Eşyalar üzerinde bilgi bulunanlar, sahiplerine ulaştırılırken, sahiplerine ulaşılamayan eşyaların listesi her ay EGO Genel Müdürlüğü’nün "www.ego.gov.tr" başlıklı internet sayfasında yayınlanıyor.

Polis Radyosu’ndan da anons edilen kayıp eşya listesinde bulunan eşyaların sahiplerinin bulunamaması halinde ise 1 yıl bekleme sürecine geçiliyor. Eşya sahiplerine ulaşılamaması durumunda da kayıp eşyaların tamamı açık artırmayla satılıyor.

HABER MERKEZİ


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.