Olumsuz bir etki getirmesi mümkün değil

Olumsuz bir etki getirmesi mümkün değil

Maliye Bakanı Ağbal, Zeytin Dalı Harekatıyla ilgili, "Ekonomi üzerinde olumsuz bir etki getirmesi mümkün değil. Amaçlarına ulaşacak şekilde ilerliyor." dedi.

Türkiye'nin, uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanarak, Afrin bölgesinde huzur ve istikrarı sağlamak amacıyla Zeytin Dalı Harekatı'nı başlattığını belirten Ağbal, "Uluslararası toplum ve birçok ülke de bu operasyonu destekleyici açıklamalar yaptı. Operasyon başarıyla devam ediyor. Mehmetçiğimize Allah yardım etsin, şehitlerimize rahmet diliyoruz. Kahraman ordumuz büyük bir kararlılıkla operasyona devam ediyor. İnşallah Türkiye, Suriye içinde oluşturulmaya çalışılan istikrarsızlık bölgelerini ortadan kaldıracak, sınır güvenliğine ve iç güvenliğe tehdit oluşturan faktörleri bertaraf edecek. Bu operasyonu Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce ifade etmişti, Türkiye'nin terör örgütlerinin oluşturmaya çalıştığı yapılara asla müsaade etmeyeceğini söylemişti. O açıdan operasyon, piyasalar tarafından bekleniyordu." diye konuştu. 

Ağbal, piyasaların harekatın başladığı andan itibaren sakin olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: 

"Gerek borsa, gerek döviz piyasasında, gerekse finansal piyasalarda ortaya çıkan gelişmeler istikrara işaret ediyor. Operasyonun, ekonomi üzerinden olumsuz bir etki meydana getirmesi mümkün değil. Tam tersine, bana göre bu operasyon inşallah amaçlarına ulaşacak şekilde ilerliyor, bunlar ortaya çıktıkça da 2018 yılında ekonomiye ilişkin beklentileri olumlu yönde etkileyecek. Zaman zaman Suriye'deki istikrarsızlıklar ve jeopolitik gerginlikler, ekonomiyle ilgili beklentileri olumsuz yönde etkileyebiliyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin, ordumuzun kararlı şekilde bu operasyonu yapıyor olması ve herkesin beklediği şekilde bu operasyonun başarıyla sonuçlanacak olması, ekonomiyle ilgili bu kanaldan gelecek riskleri de ortadan kaldırıyor."

'Ekonomin güçlü bir momentum yakaladı'

Ülkenin 2018'e iyi başladığına ve ekonominin güçlü bir momentum yakaladığına dikkati çeken Ağbal, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat rakamlarının da güçlü büyüme ivmesinin yakalandığını gösterdiğini dile getirdi. Ağbal, ekonominin, öncü göstergelerin de ortaya koyduğu şekilde güçlü büyüme trendini sürdürdüğünü belirterek, "İnanıyoruz ki 2018'de de Türkiye ekonomisi güçlü büyüme performansını devam ettirecek. 2010-2017 yıllarında Türkiye ekonomisi yıllık ortalama yüzde 7'ye yakın büyüme performansı gösterdi. Bu, olağanüstü bir performans. Türkiye ekonomisi, oluşturulmaya çalışılan algının tersine güçlü büyüme performansı yakaladı. Bunu da oluşturulmaya çalışılan birtakım provokatif gelişmelere rağmen elde etti. 2013'te Gezi Parkı olaylarıyla başlayan provokatif olaylara, içeride ve dışarıda meydana gelen tüm olumsuzluklara rağmen AK Parti hükümetlerinde yakalanan güçlü performans bu dönemde devam etti. Türkiye ekonomisinin 2018'de de güçlü büyüme elde edeceğine dair göstergeler var." ifadesini kullandı.

'Asgari ücret açıklanan tutarın altına inmeyecek'

Asgari ücret hakkında Maliye Bakanı Ağbal, şunları söyledi:

'Hiçbir şekilde yıl başında açıklanan tutarın altına inmeyecek. Bunu kalıcı düzenlemeyle hayata geçiriyoruz."

'Kamu maliyesi vergi ayağında destekleyici unsurlar getirecek'

Ağbal, birçok sektörde kapasite kullanım oranlarının sınıra geldiğine işaret ederek, 2018'de kurulu kapasiteyi daha da büyütecek teşvikler verilmesi gerektiğini söyledi. 

Makine ve teçhizat harcamalarında artış olduğunu anlatan Ağbal, "Kamu maliyesi, ekonomiye büyüme tarafında, özellikle vergi ayağında destekleyici unsurlar getirecek. 2018'de özellikle yatırım tarafında makine teçhizat harcamalarını destekleyecek düzenlemeler yapmamız gerektiği görünüyor, o konuyla ilgili hazırlıklarımızı tamamladık." dedi. 

Yatırım ve teşvik amacıyla torba yasa çalışması 

Maliye Bakanı Ağbal, "2018'de yatırımları, istihdamı teşvik amacıyla bir torba yasa çalışmasını yakın zamanda Meclise sevk etmeyi düşünüyoruz." dedi.

İkramiye oranlarının yukarıya çekilmesi

Yasal şans oyunlarıyla ilgili Bakan Ağbal, "İkramiye oranlarının yukarıya çekilmesi konusunda teknik çalışmalar başladı." diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.