Ömrümüzde bir kez olsun kılmamız gereken namaz hangisi?

Ömrümüzde bir kez olsun kılmamız gereken namaz hangisi?

İslam dininin orta direği “namaz”ın çeşitleri vardır ve bunlardan biri de Tesbih Namazı’dır. Tesbih Namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen bir namazdır. Peki tesbih namazı nasıl kılınır?

Dinimizin orta direği “namaz”ın çeşitleri vardır ve bunlardan biri de Tesbih Namazı’dır. Tesbih Namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen bir namazdır. Peki tesbih namazı kaç rekattır, nasıl kılınır, hangi vakit kılınır?

BİR KEZ OLSUN KILINMASI TAVSİYE EDİLİR

Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu’nun fetvasına göre, tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen bir namazdır.

Resul-i Ekrem, amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiştir.

PEYGAMBER EFENDİMİZ DER Kİ:

Hz. Abbas da “Bunu her gün yapamayız” deyince Peygamber Efendimiz, Tesbih namazının haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını ifade etmiştir. (Ebu Davud, Tatavvu’, 14; Tirmizi, Salat, 238).

tesbih namazı nasıl kılınır

TESBİH NAMAZI KAÇ REKATTIR, NASIL KILINIR?

Yine Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu’nun fetvasına göre, tesbih namazı dört rekattır.
Tesbih namazının kılınışı ise şöyledir:

  • -“Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır.
  • -Sübhaneke’den sonra 15 kere “Sübhanellahi ve’l-hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber” denir.
  • -Sonra euzü besmele çekilir, Fatiha ve sure okunur,
  • -Ardından 10 kere daha “Sübhanellahi ve’l-hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber” denilir.
  • -Bu tesbih, rükuya varınca 10 kere, rükudan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir.
  • -Böylece her rekatta 75 tesbih yapılmış olur.
  • -İkinci rekata kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fatiha ve sure okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekat tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

TESBİH NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Ömrümüzde bir defa olsun kılınması tavsiye edilen tesbih namazı kerahet vakitlerinde kılınmaz. Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz.

www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.