Rekabet Kurumu’ndan kırmızı et sektörüne geniş denetleme

Rekabet Kurumu’ndan kırmızı et sektörüne geniş denetleme

Rekabet Kurumu, kırmızı et sektörüne yönelik inceleme başlattığını duyurdu. Kurumun internet sitesinde yer alan açıklamada, son iki yılda, sektöre yönelik bir soruşturma ve iki ön araştırma yürütüldüğüne işaret edildi.

Kırmızı ette yaşanan fiyat artışları ve arz sıkıntısı üzerine başlatılan ön araştırmaların odak noktası, sektörde faaliyet gösteren teşebbüs birlikleri oldu. Açıklamada rekabeti kısıtlayıcı anlaşmalar veya teşebbüs birliği kararlarıyla yasayı ihlal ettikleri iddiasının oluşturduğuna dikkat çekildi.

r3.jpg

4. MADDE İHLAL EDİLDİ

Açıklamada, hayvan besiciliğinin yanı sıra et ve et ürünlerinin üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren bir teşebbüsün perakendecilerin raf fiyatlarını belirlediği iddia edildi. Başlatılan ve uzlaşma usulüyle sonlandırılan soruşturma sonucunda, soruşturma tarafı teşebbüsün alıcılarının yeniden satış fiyatlarını belirleyerek Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesini ihlal ettiğine ve ilgili teşebbüse idari para cezası uygulanmasına karar verildi” ifadesi kullanıldı.

r1.jpg

GENİŞ SEKTÖR İNCELEMESİ

Ön araştırmalar sonucunda, kırmızı et fiyatlarında son dönemde meydana gelen fiyat artışlarının rekabet karşıtı eylemlerden ziyade sektörün genelinde karşılaşılan çeşitli yapısal sorunlardan kaynaklandığı değerlendirildi. Bu çerçevede, sektöre ilişkin piyasa dinamiklerinin derinlemesine incelenmesi, pazarda faaliyet gösteren oyuncuların karşılaştığı yapısal sorunların ayrıntılı bir şekilde tespiti, söz konusu sorunlara çözüm önerileri getirilebilmesi ve pazardaki rekabet koşullarının iyileştirilmesine yönelik rekabet politikası önerilerinin geliştirilmesi amacıyla kırmızı et piyasasına yönelik geniş bir sektör incelemesi başlatıldı.

Mikail Karaman / www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.