Barış Manço'nun Sarı Çizmeli Mehmet Ağası gerçekmiş: İşte mezarı

Barış Manço'nun Sarı Çizmeli Mehmet Ağası gerçekmiş: İşte mezarı

Barış Manço, vefatının 24. yıldönümünde özlemle anılıyor. Manço'nun şarkı yazdığı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, meğer gerçekmiş. Sarı çizmeli Mehmet Ağa kimdir, nereli, ne zaman yaşadı, mezarı nerede? Sarı çizmeli Mehmet Ağa’nın mezarında ne yazıyor?

Anadolu rock ve pop müziğin önemli isimlerinden olan Barış Manço, vefatının 24. yıldönümünde özlemle anılıyor. Barış Manço'nun yazıp söylediği pekçok şarkının altında gerçek hayattan bir hikayenin yattığı görülürken, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısı da öyle çıktı.

AYNI ZAMANDA DEYİM OLARAK KULLANIRIZ

Bu isim sadece Manço’nun şarkısına konu olmamış, aynı zamanda dilimize de deyim olarak yerleşmiştir. “Kim olduğu, nerede oturduğu, nerede bulunduğu bilinmeyen kimse” anlamında kullandığımız bir deyim.

Sarı çizmeli Mehmet Ağa dendi mi ilk akla merhum Barış Manço’nun bu isimdeki şarkısı gelir. Peki gerçekten böyle biri var mı? Sarı çizmeli Mehmet Ağa kimdir, nereli, ne zaman yaşadı, mezarı nerede? Barış Manço’nun meşhur ettiği Sarı çizmeli Mehmet Ağa’nın mezarında ne yazıyor? Tüm bu soruların cevapları haberimizde:

ASLEN KARAMAN’LI

Evet böyle bir isim vardır. Asıl adı Mehmet Ağa’dır. 1800’lü yıllarda yaşamıştır. Aslen Karamanlı’dır. Ve gerçekten bir toprak ağasıdır. Yörük Türkmenlerdendir.

DEVLET KIBRIS GİRNE’YE GÖNDERİR

Karaman’da çiftçilik yaparken, dönemin Osmanlı yetkilileri, kapısını çalar ve Kıbrıs Girne’ye gitmesini teklif ederler. "Sana Girne’de toprak bağışlayalım. Karaman’daki bahçelerin gibi ek, biç, halka iş ver. Hayvancılık ve tarımı geliştir" derler.

Mehmet Ağa, devletin bu istediğini yerine getirir; kardeşlerini de alıp Karaman’dan Kıbrıs Girne’ye gider, buraya yerleşir. Burada devletin kendisine verdiği topraklarda tıpkı Karaman’da olduğu gibi çiftçilik yapar. Kıbrıs Girne’de yerleştiği köyün adının Göçeri olduğu, bir Yörük köyü olduğu belirtilmektedir.

ÇOK YARDIMSEVERDİR

Mehmet ağa, burada, devlete söz verdiği gibi tarım ve hayvancılık yapar, yanında çok sayıda kişiye iş verir. Zamanla toprakları daha da büyür. Çiftçilikteki başarısının yanı sıra yardımseverliği ile de nam salar. Çevresinde kavgalıları barıştırır, bekarları evlendirir, maddi imkanı olmayanlara ev verir, toprak verir.

Mehmet Ağa’nın bölgesinde fakir fukara kahveye, lokantaya gittiğinde hesap ödemez, Mehmet Ağa’nın üzerine yazdırır. Mehmet Ağa da her Cuma namazı öncesi esnafı dolaşır, bu şekilde üzerine yazdırılmış tüm hesapları öder.

(İşte Sarı çizmeli mehmet Ağa'nın Kıbrıs Girne'nin Göçeri Köyü'nde bulunan mezarı. Mezar taşında "Barış Manço ile bütünleşen Sarı Çizmeli Mehmet Ağa 1800'lü Yıllar Ruhuna Fatiha" yazıyor)

sari-cizmeli-mehmet-aganin-mezari-kibris-girne.jpg

YOKLUK İÇİNDE ÖLÜR

Mehmet Ağa’nın elinde avucunda ne var ne yoksa ihtiyaç sahiplerine dağıttığı için yokluk içinde öldüğü ifade ediliyor. Torunlarının bugün hala Girne’nin Dikmen Beldesi’ne bağlı Göçeri köyünde yaşadığı belirtiliyor.

SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA ŞARKISI NASIL ÇIKMIŞTIR?

Peki Barış Manço’nun Mehmet Ağa şarkısı nasıl ortaya çıkmıştır? Malum Barış Manço ülke ülke gezip Türkiye’mizin reklamını yapmış bir sanatçımızdır. 1971’de yolu Kıbrıs'a düşer, konser için. Kıbrıs Girne’de Mehmet Ağa’nın hikayesini duyar. Merak eder, araştırır Mehmet Ağa’yı. Mezarını bulur.

sari-cizmeli-mehmet-aganin-mezari-kibris-girne.jpg

MANÇO MEZARINI BULUR

Barış Manço, o günleri şöyle anlatır: “Kıbrıs’a gittiğim zaman mezarını arayıp buldum. Beni çok üzen konu ise, Mezarın sahipsizliği oldu. Kabri aradığımı taksiciye söyleyince, Öyle bir bakış attı ki anlatamam... ‘Abi Ben yıllardır burada taksiciyim, böyle bir mezar duymadım’ demiştir. Gittiğimiz köyde bir amcaya denk geldik ve sorduk. Taksici de kulaklarıyla duydu ve amca da aynen böyle diye doğruladı ve bize mezarı şu karşı tepede diye gösterdi.”

baris-manco-sari-cizmeli-mehmet-aga-sarkisi-nasil-cikti.jpg

MEZARINI YAPTIRIYOR

Ardından, Sarı çizmeli Mehmet Ağa şarkısını yazar (1977), söyler. Mehmet Ağa’nın mezarını da yaptırır. Manço’nun Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısı bugün halen dillerdedir. Hayırsever Mehmet Ağa, bu şarkı ile anılmaya devam edilmektedir.

Şarkının sözleri şöyle:

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

Yaz dostum güzel sevmeyene adam denir mi
Yaz dostum selam almayana yiğit denir mi
Yaz dostum altı üstü beş metrelik bez için
Yaz dostum boşa geçmiş ömre yaşam denir mi
Yaz tahtaya bir daha tut defteri kitabı
Sarı çizmeli Mehmet ağa bir gün öder hesabı
Yaz dostum yoksul görsen besle kaymak bal ile
Yaz dostum garipleri giydir ipek şal ile
Yaz dostum öksüz görsen sar kanadın kolunu
Yaz dostum kimse göçmez bu dünyadan mal ile
Yaz tahtaya bir daha tut defteri kitabı
Sarı çizmeli Mehmet ağa bir gün öder hesabı
Yaz dostum Barış söyler kendi bir ders alır mı
Yaz dostum su üstüne yazı yazsan kalır mı
Yaz dostum bir dünya ki haklı haksız karışmış
Yaz dostum boşa koysan dolmaz dolusu alır mı
Yaz tahtaya bir daha tut defteri kitabı
Sarı çizmeli Mehmet ağa bir gün öder hesabı.

Ferit Atmaca / www.gazeteilksayfa.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.