Siirt eski Belediye Başkanı'ndan PKK'ya kuryelik

Siirt eski Belediye Başkanı'ndan PKK'ya kuryelik

Siirt Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak'ın bölücü terör örgütü PKK'ya kuryelik yaptığı ortaya çıktı. Sadak hakkında 16 yıldan 27,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Siirt Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak'ın bölücü terör örgütü PKK'ya kuryelik yaptığı ortaya çıktı. Sadak hakkında 16 yıldan 27,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Terör soruşturması kapsamında 6 yıl önce Danıştay kararıyla görevinden alınan Siirt Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak hakkında, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" ile "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 16 yıldan 27,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

2008 yılında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hakkında ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçlamasıyla verilen 10 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Sadak, Danıştay 8. Dairesince verilen karar ile 2012 yılında görevinden alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan terör soruşturması kapsamında 16 Kasım 2017'de gözaltına alındıktan sonra sevk edildiği mahkemece adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Sadak hakkında hazırlanan iddianame 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, terör örgütü PKK'nın sözde "yasama organı" konumundaki Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) kuruluşu, yapısı, amaçları ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgiye yer verildi.

DTK tarafından, 14 Temmuz 2011'de sözde "özerklik" ilan edildiği bildirilen iddianamede, terör örgütü PKK/KCK mensuplarını desteklemek amacıyla düzenlenen kitlesel eylemlere katılım kararı alındığı ve çağrılar yapıldığı belirtildi.

İddianamede, Sadak'ın DTK yapılanmasında Siirt delegesi ve DTK daimi meclis üyesi olarak "Diplomasi Komisyonu"nda faaliyet yürüttüğü, yapılan ortam dinlemeleri, dokümanlar, telefon tapeleri ve açık kaynak araştırmaları neticesinde tespit edildiği aktarıldı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne 10 Aralık 2010'da yapılan "Irak'tan bir kişi geldi, x otelde Devrim ya da Eylem isminde bir şahsa bomba verecek. Bombayı getiren kişi şu an oteldedir. Beyaz saçlı hafif kel, ayrıca bu bombayı teslim edeceği Eylem adlı kızın babası dağda bulunuyor. Bu kişinin bilgisayarında krokiler var, kahverengi montludur." şeklindeki ihbara da yer verilen iddianamede, ihbarı değerlendiren güvenlik güçlerince yakalanan Evrim İ'nin bilgisayarında yapılan incelemede Sadak ile ilgili dokümanların ele geçirildiği kaydedildi.

İddianamede, söz konusu dokümandaki bilgilerin incelendiği ve Sadak'ın terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinin talimatları doğrultusunda, yurt dışında terör örgütü adına faaliyet gösteren örgüt mensuplarıyla irtibat halinde bulunduğunun tespit edildiği anlatıldı.

22 bin 600 avro terörizmin finansmanına katkı sağlamış
İddianamede, söz konusu dokümana ilişkin Sadak hakkında şunlar kaydedildi:

"Dokümandaki bilgiler ve şüphelinin yurt dışına giriş çıkış yapması bir bütün olarak ele alındığında, örgütün üst düzey yöneticilerinin talimatları doğrultusunda şüphelinin yurt dışında terör örgütü adına faaliyet gösteren örgüt mensupları ile irtibat halinde bulunduğu, illegal olarak örgütsel faaliyetlerden elde edilen ve bu örgüt mensupları tarafından teslim edilen toplam 14 bin 850 avroyu Türkiye'ye getirerek terör örgütü mensuplarının kullanımına sunmak üzere dokümanlarda ismi geçen şahıslara teslim ettiği ve bu manada kuryelik faaliyetlerinde bulunduğu belirlenmiştir. Yine illegal olarak örgütsel faaliyetlerden elde edilen ve örgüte finansman sağlamak amacıyla toplanan toplam 7 bin 750 avroyu Türkiye’de faaliyet gösteren örgüt mensuplarına kuryelik faaliyetleri kapsamında getirerek teslim ettiği, bu doğrultuda şüphelinin terör örgütü mensupları arasında kayıt altına alınamayan toplam 22 bin 600 avro para transferini kuryelik faaliyetleri kapsamında yaparak terörizmin finansmanına katkıda bulunduğu anlaşılmıştır."

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.